ČNB již na obranu koruny vydala 25,5 mld. eur

Názor
Během září intervenovala Česká národní banka (ČNB) na devizovém trhu na podporu české koruny v objemu 2,6 miliardy eur. To bylo pouze nepatrně výše ve srovnání se srpnovými 2,4 miliardy eur. Jde tak o výrazně nižší objem prodaných eur, než tomu bylo v nejkritičtějším měsíci červenci, kdy centrální banka musela na obranu koruny vydat téměř deset miliard eur.
ČNB svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za období od května do září již ČNB za obranu koruny proti oslabování utratila 25,5 miliardy eur, což odpovídá 15,9 procenta celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022. To činil jejich objem 160,4 miliardy eur. Ke konci října to už ale bylo pouze 131,6 miliardy eur.

Samotný objem intervencí na podporu koruny za říjen ale bude zveřejněn až za měsíc. Nepředpokládáme ale, že by se objem výrazněji lišil od toho, co bylo zaznamenáno během srpna či září.

Z hlediska struktury devizových rezerv ke konci října je zřejmé, že drtivá většina (96 %) jich je držena v konvertibilních měnách, zbytek tvoří rezervní pozice u MMF, SDR, zlato a ostatní. Zhruba tři čtvrtiny rezerv v konvertibilních měnách držela centrální banka zainvestované v cenných papírech, zbylou přibližně čtvrtinu pak držela na depozitních účtech.

PSALI JSME:
ČNB už na podporu koruny vynaložila přes 23 miliard eur

Detailní informace ke konci září pak odhalily, že ve struktuře investičního portfolia hrály prim státní dluhopisy (66,6 %), dále pak instrumenty peněžního trhu (16,6 %) a akcie (16,4 %). Z pohledu měnové struktury převažují investice v eurech (44,9 %) a amerických dolarech (33,3 %). Následují kanadský dolar (8,4 %), australský dolar (4,3 %) a britská libra (3,5 %). Instrumenty v ostatních měnách již jsou marginální.

ČNB svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Současná bankovní rada preferuje tento nástroj před zvyšováním úrokových sazeb.

Vzhledem k dostatečné výši devizových rezerv předpokládáme, že v této strategii bude pokračovat i zhruba do poloviny příštího roku. Otázku samozřejmě je, co by způsobilo výraznější zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky, Fedu, či Evropské centrální banky, a tedy znatelnější zhoršování úrokového diferenciálu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Centrální banka místo vyšších úroků sází na intervenci za silnější korunu

Zavřít reklamu ×
  1. Zbytečně vyhozené peníze. Mnoho vynaložených miliard jen nepatrně změní kurz koruny. Kdyby ČNB nic nedělala,tak se nic nestane.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …