ČNB letos nakoupila 37 000 uncí zlata, téměř 1,2 tuny

Přestože zlato nepatří k miláčkům tuzemských centrálních bankéřů už od dob guvernéra Josefa Tošovského, jemuž vděčíme za největší výprodej českého zlatého pokladu ve výši 56 tun zlata v letech 1997 a 1998, Česká národní banka (ČNB) podle zjištění redakce portálu Zlato.cz během letošního roku celkem třikrát navýšila své devizové rezervy ve zlatě a to v celkové výši 37 tisíc troyských uncí.
Pokud by Česko od rozpadu federace neprodalo ani gram zlata, dnes by v žebříčku WGC pravděpodobně bylo na 45. příčce místo Dánska. Ilustrační foto: Shutterstock

Naposledy letos v září, kdy to bylo přes 400 kilogramů „žlutého kovu“. Během října a listopadu ze zlatého pokladu neubylo, takže na konci jedenáctého měsíce bylo v trezorech ČNB celkem 10,17 tuny zlata, respektive 327 tisíc uncí.

„Během letošního roku ČNB podle pravidelně zveřejňovaných statistik pořídila celkem 37 000 troyských uncí zlata, což odpovídá 1151 kilogramům,“ informoval redakci FAEI.cz David Marášek, hlavní analytik akciové společnosti Zlato, která patří k předním tuzemským prodejcům investičního zlata.

Celkem ke konci listopadu 2021 držela tuzemská centrální banka přibližně 10,2 tuny zlata, což je množství, které naposledy měla ve svých sejfech v polovině roku 2015. Pokud odečteme letošní úbytky ze zlaté rezervy, zejména na vydávání pamětních zlatých mincí, pak v čistém činil přírůstek českého zlatého pokladu 22 000 uncí, tedy zhruba 685 kg zlata.

Marášek připomněl, že „žlutý kov“ do svých devizových rezerv začala ČNB opět nakupovat už loni: „Celkem šlo o 59 tisíc troyských uncí pořízených v červnu a v prosinci 2020, tedy zhruba 1835 kilogramů zlata.“

Podle výpočtů analytiků akciové společnosti Zlato tzv. Zlatý index, který vyjadřuje poměr mezi sedmdesátitunovým zlatým pokladem při vzniku samostatné ČR a aktuálním stavem nejcennějšího kovu v devizových rezervách centrální banky, se tak v období září až listopadu 2021 držel na úrovni 14,5 procenta. „Za dobu existence Zlatého indexu jeho hodnota nikdy nebyla výš,“ dodává Marášek.

PSALI JSME:
Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Podle údajů Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council, pozn. red.) loni Česká republika figurovala se 7,8 tuny zlata na 78. příčce jejího žebříčku. Ke konci listopadu si polepšila a s více než deseti tunami je na 73. pozici za Kyrgyzstánem (10,5 tuny) a před Ghanou (8,7 tuny). Pokud ale jde o poměr drženého zlata k celkové výši devizových rezerv, je Česko s 0,3 procenta na chvostě statistiky WGC.

„Pokud by Česko od rozpadu federace neprodalo ani gram zlata, dnes by v žebříčku WGC pravděpodobně bylo na 45. příčce místo Dánska (66,5 tuny zlata),“ spekuluje hlavní analytik společnosti Zlato.

Centrální banky po celém světě, jak dokládá Světová rada pro zlato, letos zvyšovaly množství zlata, které drží ve svých devizových rezervách, takže v roce 2021 tak dosáhnou 31letého maxima. Za posledních deset let navýšily své zlaté rezervy o více než 4 500 tun. Na konci třetího čtvrtletí činily jejich rezervy zhruba 36 000 tun, což je nejvíce od roku 1990 a o 15 procent více, než před deseti lety.

PSALI JSME:
Češi prodávají zlatý důl v Arménii Irům, dostanou se tak na londýnskou burzu

Zavřít reklamu ×
  1. 120 tun zlata rozprodali v 90.letech,které ani fašistické Německo neukradlo a teď koupí tunu, to je k smíchu.!!!

  2. Špatná politika 90. let zlikvidovala zlatý poklad a nyní se draho nakupuje. Kdyby takto podnikal živnostník musel by zkrachovat, ale těm, kteří zlato rozprodaly se nic nestalo, možná ještě dostaly při odchodném „zlaté“ padáky. Nelze se divit, že republika je tak zadlužena, možná i rozkradena při různých podezřelých aktivitách a beztrestně…

  3. Jen trouba a bezmozek by dokázal to co naši politici, levně prodat naše zlato na které se skládali naši předci a nyní nakupovat za skoro dvojnásobné ceny . Ale rozkaz je rozkaz , hlavně když přišel ze západu ………Ten , kdo o tom rozhodl by měl stát před soudem ………

    • Naprostý souhlas ještě by se mělo zveřejnit ty kteří si to prodali pro sebe. Svatováclavské dukáty za cenu zlomkového zlata a pod.

  4. Doporučuji si přečíst knihu KAM ZMIZEL ZLATÝ POKLAD REPUBLIKY . Měla by to být povinná četba ve škole !

  5. To je k smíchu…až nakoupíte zlato, co jste „rozkradli“… a potrestáte vlastizrádce, co to provedli tak to bude zajímavé čtení…zatím jste akorát zničili Československo protiústavním podvodem a zadlužili a rozkradli na generace tuto zemi! Však my si vás najdeme, až přijde čas i v zahraničí a tvrdě za to zaplatíte.

  6. nejde jen o to, že prodali, ale i za kolik prodali…třeba historické mince za cenu zlata v nich obsažené. Směšné. Další z tunelů v tomto státu.

  7. Když už to zlato tenkrát prodali tak co za ty peníze pořídili a kolik je z těch peněz výnos? Pokud je prožrali tak by měli stát před soudem. Prodali i zlato které lidi po 68 dávali na státní poklad? Byly to snubní prsteny a jinak památné rodinné zlato. Tak co nám to tady vlastně vládne. Za komunistů se šeptalo že jsou to ekonomové druhé kategorie. Jaká kategorie ekonomů je asi u moci teď? Děkuji za odpovědi.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB