ČNB nemá rozhodovat o podmínkách pro hypotéky, její zásahy snižují dostupnost vlastního bydlení

Názor
Poslanci schválili novelu zákona, která umožní České národní bance (ČNB) určovat pravidla pro poskytování hypoték. V současné době totiž může v této oblasti pouze dávat komerčním bankám doporučení, která ale nejsou závazná.
ČNB nemá rozhodovat o podmínkách pro hypotéky, její zásahy snižují dostupnost vlastního bydlení, tvrdí šéf Ekospolu Evžen Korec. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přesto se jimi banky většinou řídí, což má tvrdé dopady na celý hypoteční trh. Ostatně jako kdykoliv jindy, kdy se centrální úřad snaží zasahovat do fungujícího trhu a příliš ho regulovat.

Zasahování ČNB do hypotečního trhu kritizuji dlouhodobě už od prvních úvah o tomto kroku před několika lety. A první aplikace omezení ze strany centrální banky před takřka třemi roky ukázala, že se minula účinkem.

Hypoteční trh sice dočasně klesnul, protože přísnější pravidla pro poskytování hypoték vyžadovaná ČNB odstřihla od možnosti získat hypoteční úvěr desítky tisíc zájemců. Ceny nemovitostí však neklesly, zájem o ně pořád převyšoval nabídku.

Růst cen nových bytů v minulých letech způsobil hlavně jejich extrémní nedostatek. Zásah ČNB do hypotečního trhu pouze nepatrně změnil strukturu zájemců. Ubyli lidé kupující byt pro vlastní potřebu a přibylo investorů.

PSALI JSME:
Třetina bytů se prodá na investici

Bydlení je totiž jednou ze základních lidských potřeb, kterou musí nějak saturovat. Pokud nedosáhne na vlastní bydlení, sáhne po nájemním. Jakmile ČNB svá omezení kvůli koronavirové pandemii zmírnila, zájem o hypotéky opět vzrostl. S cenami nemovitostí tento experiment na lidech vůbec nic neudělal.

Schválená novela zákona je proto jen dalším zvyšováním nesmyslných regulací. ČNB by v žádném případě neměla mít pravomoc omezovat poskytování hypoték. Mělo by to zůstat čistě v kompetenci jednotlivých komerčních bank.

Banky jsou dost schopné na to, aby si rizika pohlídaly. Dokládá to mimo jiné podíl úvěrů v selhání, který je v Česku nejmenší ze zemí EU. Jakékoliv posilování centrálního regulátora je návratem do hluboké minulosti, kdy o tržním prostředí rozhodoval centrální úřad.

Prostředí bank je u nás natolik konkurenční, že si každý může vybrat hypotéku či jiný produkt podle toho, jak mu nejlépe vyhovuje. Jakékoliv zásahy ČNB by byly jen omezením volného trhu a v konečném důsledku by na ně doplatili pouze zájemci o vlastní bydlení.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové pravomoci ČNB hypoteční trh nezmění

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB jsou pouze zločinci,kteří dělají život v této zemi jenom horší.Mladí musí jít do zahraničí,protože tady na vlastní bydlení nelze dosáhnout.Jen málo mladých lidí má zájem prožít celý život bez partnera a jen s rodiči…..Já šetřil na dům 20 let a měl jsem současně dvě i tři práce současně.Pracoval jsem soboty i neděle.Na svoje bydlení jsem nikdy nedosáhl.Až mnohem později jsem zdědil dům po babičce.Díky nesmyslným cenám za novou střechu,topení atd. se všechny moje dvacetileté úspory rozplynuly v tom starém zděděném domě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.