ČNB: Není důvod ke zvýšené držbě hotovosti

Česká národní banka (ČNB) se společně s Českou bankovní asociací (ČBA) vymezila vůči šířícím se dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru. „Tyto dezinformace jsou zcela nepodložené a účelově zneužívají specifické situace Sberbank CZ ke snahám o podlomení důvěry ve stabilitu tuzemského bankovního sektoru,“ uvedly obě instituce ve společném prohlášení, které dnes redakce obdržela.
Podle ČNB a ČBA není důvod k nestandardnímu chování, např. v podobě zvýšené držby hotovosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„ČNB opakovaně upozorňuje, že Sberbank CZ byla specifickým případem, vyvolaným geopolitickým vývojem, v jehož důsledku došlo k masivním výběrům vkladů klientů této banky,“ informovala ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

„Šíření dezinformací může být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy se všemi trestněprávními důsledky, které z toho vyplývají,“ varovala. Prohlášení neuvádí žádný konkrétní příklad dezinformace, ani které zdroje je šíří.

I na takové případy je však podle ní finanční systém připraven. „Důkazem je skutečnost, že již dnes, tedy sedmý pracovní den od oznámení ČNB o zahájení kroků k odebrání licence Sberbank CZ, začal Garanční systém finančního trhu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet pojištěné vklady, a to až do výše 2,5 milionů korun na klienta,“ dodala.

Jak již centrální banka uvedla minulý týden ve svém prohlášení, tuzemské banky jsou stabilní, silné a zdravé a orientují se dominantně na financování české ekonomiky, českých firem a občanů České republiky. Jejich podnikání v Rusku je naprosto zanedbatelné a případné selhání tamních úvěrů a investic by na jejich finanční situaci nemělo takřka žádný vliv.

Stabilitu tuzemských významně posiluje skutečnost, že jsou i v evropském kontextu nadstandardně dobře kapitálově vybavené. „Také z pravidelných zátěžových testů ČNB vyplývá, že odolnost tuzemských bank vůči vnějším šokům je vysoká, což platí i v současné geopolitické situaci,“ uvedl vedoucí komunikace ČBA Radek Šalša.

PSALI JSME:
Dneškem začíná výplata základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.