ČNB: Není důvod ke zvýšené držbě hotovosti

Česká národní banka (ČNB) se společně s Českou bankovní asociací (ČBA) vymezila vůči šířícím se dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru. „Tyto dezinformace jsou zcela nepodložené a účelově zneužívají specifické situace Sberbank CZ ke snahám o podlomení důvěry ve stabilitu tuzemského bankovního sektoru,“ uvedly obě instituce ve společném prohlášení, které dnes redakce obdržela.
Podle ČNB a ČBA není důvod k nestandardnímu chování, např. v podobě zvýšené držby hotovosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„ČNB opakovaně upozorňuje, že Sberbank CZ byla specifickým případem, vyvolaným geopolitickým vývojem, v jehož důsledku došlo k masivním výběrům vkladů klientů této banky,“ informovala ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

„Šíření dezinformací může být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy se všemi trestněprávními důsledky, které z toho vyplývají,“ varovala. Prohlášení neuvádí žádný konkrétní příklad dezinformace, ani které zdroje je šíří.

I na takové případy je však podle ní finanční systém připraven. „Důkazem je skutečnost, že již dnes, tedy sedmý pracovní den od oznámení ČNB o zahájení kroků k odebrání licence Sberbank CZ, začal Garanční systém finančního trhu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet pojištěné vklady, a to až do výše 2,5 milionů korun na klienta,“ dodala.

Jak již centrální banka uvedla minulý týden ve svém prohlášení, tuzemské banky jsou stabilní, silné a zdravé a orientují se dominantně na financování české ekonomiky, českých firem a občanů České republiky. Jejich podnikání v Rusku je naprosto zanedbatelné a případné selhání tamních úvěrů a investic by na jejich finanční situaci nemělo takřka žádný vliv.

Stabilitu tuzemských významně posiluje skutečnost, že jsou i v evropském kontextu nadstandardně dobře kapitálově vybavené. „Také z pravidelných zátěžových testů ČNB vyplývá, že odolnost tuzemských bank vůči vnějším šokům je vysoká, což platí i v současné geopolitické situaci,“ uvedl vedoucí komunikace ČBA Radek Šalša.

PSALI JSME:
Dneškem začíná výplata základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.