ČNB: Není důvod ke zvýšené držbě hotovosti

Česká národní banka (ČNB) se společně s Českou bankovní asociací (ČBA) vymezila vůči šířícím se dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru. „Tyto dezinformace jsou zcela nepodložené a účelově zneužívají specifické situace Sberbank CZ ke snahám o podlomení důvěry ve stabilitu tuzemského bankovního sektoru,“ uvedly obě instituce ve společném prohlášení, které dnes redakce obdržela.
Podle ČNB a ČBA není důvod k nestandardnímu chování, např. v podobě zvýšené držby hotovosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„ČNB opakovaně upozorňuje, že Sberbank CZ byla specifickým případem, vyvolaným geopolitickým vývojem, v jehož důsledku došlo k masivním výběrům vkladů klientů této banky,“ informovala ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

„Šíření dezinformací může být vyhodnoceno jako šíření poplašné zprávy se všemi trestněprávními důsledky, které z toho vyplývají,“ varovala. Prohlášení neuvádí žádný konkrétní příklad dezinformace, ani které zdroje je šíří.

I na takové případy je však podle ní finanční systém připraven. „Důkazem je skutečnost, že již dnes, tedy sedmý pracovní den od oznámení ČNB o zahájení kroků k odebrání licence Sberbank CZ, začal Garanční systém finančního trhu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet pojištěné vklady, a to až do výše 2,5 milionů korun na klienta,“ dodala.

Jak již centrální banka uvedla minulý týden ve svém prohlášení, tuzemské banky jsou stabilní, silné a zdravé a orientují se dominantně na financování české ekonomiky, českých firem a občanů České republiky. Jejich podnikání v Rusku je naprosto zanedbatelné a případné selhání tamních úvěrů a investic by na jejich finanční situaci nemělo takřka žádný vliv.

Stabilitu tuzemských významně posiluje skutečnost, že jsou i v evropském kontextu nadstandardně dobře kapitálově vybavené. „Také z pravidelných zátěžových testů ČNB vyplývá, že odolnost tuzemských bank vůči vnějším šokům je vysoká, což platí i v současné geopolitické situaci,“ uvedl vedoucí komunikace ČBA Radek Šalša.

PSALI JSME:
Dneškem začíná výplata základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB