ČNB řešila hlavně ekonomické dopady ukrajinské války

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním zasedání minulý čtvrtek diskutovala zejména ekonomické dopady války na Ukrajině. Ty podle centrálních bankéřů povedou k dalšímu urychlení inflace a vyžádají si další utažení měnové politiky.
Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání minulý čtvrtek diskutovala zejména ekonomické dopady války na Ukrajině. Ilustrační foto: ČNB

K tomu nakonec ČNB na posledním zasedání přistoupila, když zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu. Ta základní se již dostala na pět procent, což je nejvyšší úroveň za poslední dvě dekády. Ze zápisu z jednání je však zřejmé, že ČNB si je vědoma velké nejistoty ohledně dopadů ukrajinské války na českou ekonomiku.

Na jednu stranu dojde pravděpodobně k dalšímu bezprostřednímu nárůstu inflace z titulu vyšších cen energetických a potravinářských surovin, na druhou stranu však může dojít i k oslabení domácí poptávky.

Na tu pravděpodobně dopadne jak vysoká inflace prostřednictvím nižší spotřeby domácností, tak i přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích, které se pravděpodobně podepíšu na nižších vývozech a případně investicích.

PSALI JSME:
ČNB zvýšila úrok nejvýše za posledních více než dvacet let

Důvodem pro další zvyšování úrokových sazeb je pro ČNB především nárůst inflačních očekávání, případně také napjatý trh práce. Ze zápisu vyplývá, že centrální banka může nyní, z důvodu již poměrně vysokých sazeb, část prvotních dopadů externích cenových tlaků ze své politiky výjimkovat, sekundární vlivy však ignorovat nemůže.

My čekáme, že ČNB zvýší úrokové sazby o dalšího půl procentního bodu ještě v květnu na konečných 5,5 procenta. Poté čekáme stabilitu na této úrovni. Rizikem je pro nás nyní spíše to, že úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu, než to, že by měly dále výrazně růst.

ČNB začala sazby zvyšovat v půlce loňského roku a vliv vyšší sazeb se v ekonomice začne významněji projevovat až v průběhu druhé poloviny letošního roku. Bilance rizik dalšího vývoje úrokových sazeb ČNB je nyní více vyrovnaná a centrální bankéři tak budou pravděpodobně více obezřetní.

PSALI JSME:
Úrokové sazby centrální banky ještě porostou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB