ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.
Interview členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové pro Seznam Zprávy přispělo k posilujícímu trendu české koruny. Ilustrační foto: ČNB

Kubelková zároveň uvedla, že obavy tohoto typu hrály roli při listopadovém měnově-politickém zasedání, kde ČNB rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Kubelková řekla, že centrální banka se ve své politice nachází kolem bodu zlomu, kdy je rozhodování běžně spojeno s větší nejistotou.

Nyní k tomu podle ní přispívá i nejistota ohledně reakce firem na předpokládané zvýšení regulovaných složek energií. Nejasná je i rychlost růstu mezd v příštím roce. Podle Kubelkové tak bude důležitý každý další údaj přicházející z ekonomiky.

Podle nás jde o další komentáře, které potvrzují naše očekávání prvního snížení úrokových sazeb až v únoru. Únorové zasedání se sice koná před zveřejněním lednové inflace, jisté indikace o cenovém vývoji, včetně cen energií, ale ČNB mít bude. Podobně by tomu mělo být i v případě kolektivního vyjednávání o mzdovém růstu v příštím roce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    ČNB je v nezáviděníhodném postavení. Oni chtějí stabilizovat ekonomiku a vláda chce neustále inflaci….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB