ČNB se obává míry lednového přecenění

Názor
Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.
Interview členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové pro Seznam Zprávy přispělo k posilujícímu trendu české koruny. Ilustrační foto: ČNB

Kubelková zároveň uvedla, že obavy tohoto typu hrály roli při listopadovém měnově-politickém zasedání, kde ČNB rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Kubelková řekla, že centrální banka se ve své politice nachází kolem bodu zlomu, kdy je rozhodování běžně spojeno s větší nejistotou.

Nyní k tomu podle ní přispívá i nejistota ohledně reakce firem na předpokládané zvýšení regulovaných složek energií. Nejasná je i rychlost růstu mezd v příštím roce. Podle Kubelkové tak bude důležitý každý další údaj přicházející z ekonomiky.

Podle nás jde o další komentáře, které potvrzují naše očekávání prvního snížení úrokových sazeb až v únoru. Únorové zasedání se sice koná před zveřejněním lednové inflace, jisté indikace o cenovém vývoji, včetně cen energií, ale ČNB mít bude. Podobně by tomu mělo být i v případě kolektivního vyjednávání o mzdovém růstu v příštím roce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Region i euro posilují, dilema v ČNB

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB je v nezáviděníhodném postavení. Oni chtějí stabilizovat ekonomiku a vláda chce neustále inflaci….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB