ČNB ukazuje cestu, jak ven z byrokratické pasti

Česká národní banka (ČNB) tento týden oznámila, že omezí zbytečnou byrokracii na finančním trhu. Na základě její analýzy totiž vyplynulo, že tuzemské regulace jdou v některých případech zbytečně nad rámec unijního minima. Centrální banka tak do konce letošního roku zruší 36 pravidel ve vyhláškách, včetně povinných výkazů nebo úředních sdělení.
Česká národní banka oznámila, že omezí zbytečnou byrokracii na finančním trhu. Ilustrační foto: faei.cz
Česká národní banka oznámila, že omezí zbytečnou byrokracii na finančním trhu. Ilustrační foto: faei.cz

Centrální banka míří ve svém úsilí na tzv. goldplating, neboli fenomén, kdy čeští legislativci při přejímání evropských směrnic přidávají dodatečné požadavky nad rámec minima vyžadovaného EU. To je chvályhodná iniciativa, ze které by si měly vzít příklad i ostatní veřejné instituce.

Příklady goldplatingu je totiž česká ekonomika prorostlá, což zvyšuje administrativní zátěž pro podniky, snižuje jejich produktivitu a v konečném důsledku tlumí ekonomickou aktivitu. Dopady se těžko vyčíslují, ale například dle Hospodářské komory by snížení administrativní zátěže zrychlilo růst tuzemské ekonomiky o zhruba 0,3 procenta ročně.

Příkladem nadměrné regulace par excellence je v tuzemsku stavební řízení. Zdlouhavé a komplikované povolovací procesy jsou jedním z hlavních důvodů drahých nemovitostí. Zjednodušení měla přinést digitalizace stavebního řízení, v čemž ale vláda selhala.

Naopak reforma stavebního zákona z července minulého roku šla správným směrem – odstranila nesmyslně přísně nastavené požadavky na proslunění bytů nebo hygienické normy, které šly nad rámec našich západních soudů. Velký kus práce ale stále zůstává například na straně zjednodušení územního plánování, což koneckonců doporučuje vládě i NERV.

Shrnuto, podtrženo, cesta ven z byrokratické pasti vede na jedné straně skrze pravidelný audit stávající legislativy a odstranění nadbytečné regulace. Efektivním nástrojem, jak bojovat s byrokracií, je také digitalizace veřejné správy – dobrým příkladem je elektronická identita občana a bank ID.

A konečně inspirací nám může být i Polsko. Minulý týden se jeden z nejbohatších Poláků Rafal Brzoska na popud vlády vytasil s iniciativou na deregulaci právních předpisů, jehož základním pilířem je princip 1:1 při implementaci evropských směrnic.

Autor je hlavní ekonom ČSOB Private Banking
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek