ČNB v létě nakupovala v USA akcie. Na Applu a Tesle ale od té doby už stihla prodělat skoro půl miliardy

Česká národní banka (ČNB) v letošním třetím čtvrtletí citelně navýšila své investice v řadě amerických firem. Ve společnostech jako Apple, Tesla či Microsoft zvýšila své dosavadní investice o zhruba 50 procent, plyne ze záznamů pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry, z nichž cituje finanční magazín Barron's.
Česká národní banka v létě nakupovala v Americe, desítky miliard utratila za akcie Applu, Tesly, Microsoftu a řady dalších amerických firem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Své investice na amerických burzách ČNB letos přes léto rozšířila o 1,88 miliardy dolarů, a to z 4,4 miliardy koncem června na 6,28 miliardy koncem září. To v přepočtu dle průměrného kursu letošního třetího kvartálu odpovídá navýšení amerických investic ČNB o bezmála 42 miliard korun.

Co se týče konkrétně akcií Applu, těch letos od července do září ČNB pořídila celkem 818 501 kusů, takže ke konci září jich měla celkem zhruba 2,6 milionu. Průměrná cena akcie Apple v přepočtu do české měny přitom letos ve třetím čtvrtletí činila zhruba 4 067 korun. ČNB tudíž jen za akcie Applu dala od července do září 3,33 miliardy korun.

V porovnání s průměrnou dolarovou cenou akcií Applu v letošním třetím čtvrtletí jsou nyní akcie výrobce iPhonů o 7,5 procenta níže. Kdyby tedy ČNB svůj nákup akcií Applu neuskutečnila ve třetím čtvrtletí, ale až dnes, mohla nakupovat levněji, o přibližně jedenáct milionů dolarů, tedy bezmála o 260 milionů korun.

Ještě výrazněji ČNB zjevně prodělává na akciích Tesly. Ty v letošním třetím čtvrtletí, kdy jich pořídila 163 682 (celkem jich ke konci září měla 482 573 kusů, pozn. aut.) stály průměrně zhruba 257 dolarů za kus. Nyní je to zhruba 200 dolarů. Pokud by je tedy ČNB pořídila nyní namísto třetího čtvrtletí, ušetřila by průměrně zhruba 57 dolarů za akcii neboli v přepočtu zhruba 216 milionů korun.

Jenom na akciích Applu a Tesly tak tuzemská centrální banka od léta prodělává bezmála půl miliardy korun. ČNB do akcií investuje část svých devizových rezerv. Ty vznikají zejména v souvislosti s prováděním měnové politiky, jejímž klíčovým cílem je péče o cenovou stabilitu, tedy hlavně snaha o dosahování míry inflace ideálně ve výši dvou procent, případně poblíž této cílové hodnoty.

Ke konci letošního září činily devizové rezervy ČNB bezmála 3,2 bilionu korun. Stále tak odpovídají bezmála polovině nominálního hrubého produktu ČR a patří k největším na světě v poměru k velikosti ekonomiky. Do cenných papírů, což jsou ovšem nejen akcie ale i třeba dluhopisy, aktuálně ČNB investuje zhruba 75 procent svých devizových rezerv. Zbytek má v depozitech, ve zlatě nebo třeba v rezervách u Mezinárodního měnového fondu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Kupovat akcie Tesly mohou jen dementi….Tato společnost žije pouze z dotací na elektrokrámy co dává Německo a další tupci! Nebýt dotace na Teslu tak toto auto v Evropě nikdo ani nezná.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB