ČNB ve čtvrtek sazby nezvýší. Ale bude to těsné

Názor
Příští týden nás čeká jedno z nejnapínavějších zasedání bankovní rady ČNB posledních let. Vůbec to nebude jednoznačné.
Trh je přesvědčen, že ČNB sazby zvýší. Většina analytiků dle Bloombergu míní, že dojde ke zvýšení základní sazby na úroveň dvou procent. Foto: FAEI.cz

Pokud by šlo čistě o situaci v domácí ekonomice, bankovní rada ČNB by bez otálení sazby zvýšila. V březnu rostla inflace tempem tří procent, dosáhla tedy horní hranice tolerančního pásma cílování inflace. Inflace rostla nejrychleji od roku 2012.

Mzdový růst nadále pokračuje, rostou ceny elektřiny, bydlení, paliv či řady potravin. Nezapomeňme však, že se ČNB svými současnými rozhodnutími snaží primárně ovlivnit inflační vývoj na horizontu měnové politiky, který přibližně odpovídá období roku až půldruhého roku.

Trh je navíc přesvědčen, že ČNB sazby zvýší. Většina analytiků dle Bloombergu míní, že dojde ke zvýšení základní sazby na úroveň dvou procent.

PSALI JSME:
Inflace dosáhla horní hranice tolerančního pásma

Věc ale komplikuje vývoj v zahraničí, zejména v Německu a eurozóně. Tamní ekonomiky zpomalují. Špatná čísla přicházejí z Německa, jehož průmysl zpomaluje kvůli zpomalení čínskému, obchodním válkám a hrozbě tvrdého brexitu. Ukazuje se bohužel, že německé zpomalení nebude jen kratinkou epizodou.

Nepříznivý vývoj poznamenal také třeba japonský průmysl nebo jihokorejskou ekonomiku, což signalizuje „rozlévání“ ekonomických potíží po světě. Naproti tomu nejnovější vývoj v Číně je poměrně příznivý, stejně jako ve Spojených státech, kde zatím poměrně úspěšně běží výsledková sezóna a ekonomika roste rychleji, než se čekalo.

V tuto chvíli předpokládáme, že poměrně těsně se bankovní rada ČNB rozhodne pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Tento scénář má pravděpodobnost zhruba 60 procent. Scénář zvýšení sazeb má pravděpodobnost zhruba 40 procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ještě horší, než se čekalo. Německo opět snižuje odhady

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika šlape na brzdu

Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR nijak zvlášť lichotivě. Mezikvartální růst propadl na méně než polovinu (z 0,7 % na 0,3 %), meziročně je hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 2,5 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru