ČNB zahájila postpandemické utahování měnových šroubů. Koruna posiluje, hypotéky zdraží

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) tento týden dle očekávání rozhodla o prvním zvýšení základní úrokové sazby od loňského propuknutí pandemie. Naposledy sazbu zvyšovala v únoru 2020. Bankovní radní od rozhodnutí zvýšit sazby nedoradila ani nová prognóza, kterou již před jednáním měli k dispozici. I tak lze předpokládat, že rozhodnutí nebylo zcela jednomyslné. 
Koruna se nadále drží na relativně silné úrovni vůči euru, rozhodnutí centrální banky tedy přispívá ke zpevnění jejího kursu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČNB je tak po maďarské centrální bance, jež svoji základní sazbu zvýšila o den dříve, druhou centrální bankou některé z významnějších světových ekonomik, která k prvnímu postpandemickému zpřísnění měnové politiky přistoupila. Je přitom pravděpodobné, že další zvýšení základní sazby ČNB se odehraje na příštím, srpnovém měnověpolitickém zasedání.

Trh nyní sází na to, že do konce příštího roku zvýší ČNB svoji základní sazbu ještě pětkrát v rozsahu 0,25 procentního bodu. V příštích dvanácti měsících by podle předpokladu trhu tuzemská centrální banka měla zvyšovat základní sazbu jedním z nejrychlejších temp v zemích OECD. Ze 37 ekonomik této organizace by měly agresivněji než ČR utahovat měnové šrouby pouze Chile, Kolumbie a Mexiko.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýšila sazby

ČNB svým rozhodnutím chce trhům vyslat signál, že možný nárůst inflačních očekávání ani v nejmenším nebere na lehkou váhu a že nehodlá tolerovat jakkoli výraznější inflaci. Koruna se nadále drží na relativně silné úrovni vůči euru, rozhodnutí centrální banky tedy přispívá ke zpevnění jejího kursu.

Vyšší úrok zatraktivňuje korunu, ale zároveň je odrazem prostředí, v němž komerčním bankám nezbude nic jiného, než jít nahoru s hypotečními úroky. Rozhodnutí ČNB je tedy dalším dokladem toho, že doba ultralevných hypoték je v ČR pomalu, ale jistě pryč. Hypotéky teď budou pozvolna dále zdražovat, výrazněji nad nynější zhruba dvouprocentní průměrnou sazbu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českem obchází strašák inflace. Zdraží nejen hypotéky

Zavřít reklamu ×
  1. Skvělá zpráva hlavně pro lidi na Moravě, kterým teď tornádo zničilo domy. K tomu si přidejte, že cena veškerého stavebního materiálu šla skokově nahoru a ještě není zdražování konec. Minulé intervence ČNB, které lidem všechno zdražily, ale naopak velmi tu pomohly západním korporacím, majícím tu u nás své montovny. Ty díky intervencím ČNB mohly levněji vyrábět a o to víc dráž, co u nás vyrobily mohly také prodávat. Komu vlastně slouží ČNB?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru