ČNB zdůraznila vysoká rizika

Názor
V souladu s očekáváním ponechala Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání nastavení měnové politiky beze změny. Poslední vývoj ekonomiky se od srpnové prognózy centrální banky téměř neliší. Oslabení koruny bylo opět nazváno stabilizátorem. Čekáme, že úrokové sazby ČNB zůstanou bez změny do prvního čtvrtletí 2022. V případě potřeby by měnová politika pravděpodobně byla uvolněna oslabením koruny.
ČNB zdůraznila vysoká rizika. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vývoj ekonomiky byl relativně blízko poslední prognóze ČNB ze začátku srpna. To bylo rovněž zmíněno guvernérem Jiřím Rusnokem po včerejším zasedání. Z tohoto důvodu také žádný analytik změnu v nastavení měnové politiky nečekal.

Guvernér dle svých slov věří v to, že nedojde na druhé komplexní uzavření ekonomiky, ke kterému došlo na jaře. Nicméně zdůraznil, že druhá vlna pandemie je největším rizikem prognózy. Bankovní rada ČNB vyhodnotila její rizika jako stále výrazná, přičemž aktuální epidemiologická situace zvyšuje nejistotu ohledně budoucího ekonomického vývoje.

V porovnání s prognózou ČNB byla koruna ve třetím čtvrtletí mírně silnější. Po dotazu na poslední oslabení koruny guvernér Rusnok poznamenal, že koruna reaguje na poslední čísla o nárůstu pandemie. Rusnok zopakoval, že slábnoucí měna funguje jako přirozený stabilizátor, který snižuje potřebu využití nekonvenčních nástrojů.

Zajímavé bylo, když guvernér opět zmínil právo zasáhnout v případě, že by koruna oslabila nad „nějaké limity“. Vzápětí ale takový scénář označil za hypotetickou, teoretickou záležitost. Současnou inflaci označil guvernér za vitální, což platí zejména pro jádrovou inflaci, která se pohybuje nad prognózou, zatímco ceny potravin a vliv změn spotřební daně se pohybují pod prognózou. Guvernér zopakoval, že ČNB očekává zpomalení inflace na cílovaná dvě procenta později v příštím roce.

PSALI JSME:
Centrální banka se sazbami nepohnula. Inflace kvůli covidu zmírní samovolně

Úrokové sazby setrvají nízko do roku 2022

V naší prognóze i nadále očekáváme, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny až do počátku roku 2022. Ovšem jelikož rizika prognózy zůstávají zvýšená, nikdo nemůže vyloučit potřebu dodatečného uvolnění měnových podmínek.

Není zcela zodpovězeno, jak by ČNB takové uvolnění provedla. My se nadále domníváme, že nejpravděpodobnějším nástrojem by v takovém případě bylo oslabení koruny. Ještě začátkem září započítával peněžní trh v horizontu dvou let zvýšení hlavní úrokové sazby ČNB o 50 procentních bodů, ale v průběhu září většinu těchto spekulací vymazal.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna se po čtyřech měsících vrací nad hladinu 27 za euro

×
  1. ČNB je zločinecká organizace pracující pro bohaté firmy ze západní Evropy,když uměle drží korunu na hodnotách 27 kč/euro.Reálná hodnota není ani 20 kč.Vše zaplatíme v drahých potravinách a pohonných hmotách.

  2. Zlatá česká koruna ,všichni nám ji závidí.Váš Rusnok.Kdyš někoho dosadí Zeman je to jako od samotného belzebuba.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB ponechala nastavení své politiky beze změny

Evropská centrální banka (ECB) na včerejším zasedání ponechala nastavení své politiky beze změny, zároveň ale jasně avizovala, že spolu s novou prognózou vývoje ekonomiky přijdou v prosinci i posuny v nastavení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zatáhněme za brzdu strachu: Začíná se opatrně troubit ke zpátečce v šíření covidové paniky

Názor
Všimli jste si, že se nenápadně začíná troubit ke zpátečce v šíření strachu z covidu? Ministr vnitra Hamáček, který ještě před pár týdny označoval desetitisícové denní nárůsty pozitivně testovaných za alarmující, hrozil mrazáky na náměstí, před pár dny mimochodem poznamenal, že těch patnáct tisíc pozitivních za den není zase až tak špatná zpráva.

Než to začne klouzat

Poradna
Ještě jste svému autu neopatřili zimní přezutí? Průšvih to sice není, ale do pneuservisu byste se měli objednat co …
Rolovat nahoru