ČNB zřejmě sníží základní úrokovou sazbu o dalšího půl procenta

Analýza
Česká národní banka (ČNB) tento týden na svém čtvrtečním měnově-politickém zasedání pravděpodobně sníží základní úrokovou sazbu o dalších 50bb (bazických bodů, tedy půl procenta – pozn. red.). Učiní tak především z důvodu nadále se zhoršujícího výhledu pro růst české ekonomiky vlivem šířící se koronavirové infekce. Kurz koruny tak může dále oslabit, což by pravděpodobně vyvolalo reakci ze strany centrální banky.
ČNB na svém čtvrtečním měnově-politickém zasedání pravděpodobně sníží základní úrokovou sazbu o dalšího půl procenta. Foto: Depositphotos.com

ČNB na svém mimořádném zasedání minulé pondělí jednomyslně rozhodla o snížení základní úrokové sazby o výrazných 50bb. Učinila tak s ohledem na očekávané ekonomické dopady aktuálně přijímaných preventivních opatření proti šíření viru Covid-19. Svým rozhodnutím tak následovala ostatní centrální banky ve zbytku světa, z nichž některé již dokonce přistoupily k vícenásobnému snížení sazeb.

Příkladem je americký Fed (centrální banka USA – pozn. red.), který v krátkém časovém intervalu provedl dvě snížení pásma úrokových sazeb v souhrnné výši 150bb. S ohledem na obvyklé zpoždění v dopadech změn měnové politiky prováděné prostřednictvím nastavení úrokových sazeb je nutné chápat současnou reakci centrálních bank primárně jako signalizační a sloužící především k uklidnění finančních trhů. Je však také prevencí pro případ, kdy by současná situace přetrvávala po delší dobu a vedla tak k podfinancování ekonomických subjektů.

PSALI JSME:
Fed vytáhl kanón, ale neohromil

Nelehká pozice centrální banky

Tuzemská centrální banka je však v nelehké pozici, když i nadále bojuje s vysokou inflací nacházející se nad dvouprocentním cílem a opakovaně také nad její prognózou. To byl i důvod, proč ČNB začátkem února dvoutýdenní repo sazbu zvýšila. Situace se však s přibývajícími případy nákazy koronavirem v posledních dnech změnila a vedla tak k razantní otočce v diskurzu české měnové politiky.

Bankovní rada si podle slov guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka uvědomuje aktuální dilema, kterému měnová politika čelí, v současné chvíli však na úkor dosahování cíle cenové stability upřednostňuje podporu reálné ekonomiky. Důvody pro to má ČNB dva. Jednak současná inflace je již prohranou měnově-politickou bitvou, jak představitelé centrální banky často zmiňují, a pak také očekáváné zpomalení či pokles poptávky nejspíše povede k samovolnému snížení cenové dynamiky. K tomu dopomůže i rekordně nízká cena ropy.

PSALI JSME:
Benzín i nafta opět zlevnily. Pád cen pohonných hmot pokračuje

Odstávky v automobilovém průmyslu

Přerušení výroby v automobilovém průmyslu je další ranou pro růst české ekonomiky, na což ČNB zareaguje dalším snížením úrokových sazeb o 50bb na svém tentokrát již řádném měnově politickém zasedání tento týden ve čtvrtek. K dispozici bude mít pravděpodobně plný set analytických podkladů, zahrnující nejspíše i úplnou aktualizaci prognózy. Ta by měla členům bankovní rady ukázat možné ekonomické dopady zavedených preventivních opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Po ohlášených odstávkách v automobilovém průmyslu, který tvoří významnou část české přidané hodnoty, a po uzavření většiny provozoven v oblasti služeb, lze očekávat silné dopady do ekonomického růstu. Zásadní otázkou tak je, za jak dlouho se podaří aktuální situaci překonat. My jsme zatím oproti většině ostatních analytických center ve svých odhadech poměrně konzervativní, když čekáme stabilizaci ekonomiky ve třetím čtvrtletí a následně její solidní růst. Rizikem tak je, že ČNB vyhodnotí dopady na českou ekonomiku jako více závažné a sníží úrokové sazby na příštím zasedání o více než 50bb. Prostor na to zatím má.

PSALI JSME:
Automobilový průmysl přepisuje výhled české ekonomiky

Připravenost k intervencím

Kurz koruny výrazně oslabil nad hranici 27 Kč za euro a zprostředkoval tak další uvolnění měnových podmínek, je však také rizikem pro ještě vyšší inflaci v nejbližším období. Kurz jako by očekával snížení úrokových sazeb a začal oslabovat již od samotného pondělního rána. V tom pak dále pokračoval i po tiskové konferenci ČNB. V průběhu minulého týdne pak dokonce atakoval úroveň 28 korun za euro.

ČNB uvědomující si rychlý přenos slabšího kurzu do domácích cen vzápětí ohlásila, že je proti silně oslabující koruně připravena zakročit pomocí intervencí na devizovém trhu. Muniční arzenál ve formě devizových rezerv má poměrně široký z dob kurzového závazku z let 2013-2017. Konkrétní hodnotu kurzu, při které by již vstoupila na devizový trh, však centrální banka neuvedla.

PSALI JSME:
Začne ČNB odprodávat své devizové rezervy?

ČNB nesáhne ke kvantitativnímu uvolňování

Oslabení domácí měny v posledních dnech si vysvětlujeme postupným výprodejem dlouhých kurzových pozic na českou korunu, které vznikly právě v průběhu kurzového závazku centrální banky. Oproti některým centrálním bankám na světě, podle nás ČNB nesáhne k nestandardním nástrojům ve formě kvantitativního uvolňování. V tomto duchu se již i vyjádřili někteří členové bankovní rady.

Česká národní banka zároveň uvedla, že český peněžní trh zatím disponuje dostatkem likvidity. Z preventivních důvodů však minulý týden ohlásila snížení úrokové sazby o 10bb pro reverzní repo operace, které slouží pro případné dodávání likvidity bankovnímu sektoru. Zvýšila se také frekvence jejich aukcí, z jednou týdně na třikrát týdně. ČNB stejně tak revidovala své dřívější rozhodnutí o zvýšení proticyklické kapitálové rezervy od 1. července 2020 na dvě procenta a sazbu ponechala na 1,75 %. To by mělo dále usnadnit úvěrování jak podnikatelského sektoru, tak i sektoru domácností.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stimulační opatření na podporu ekonomiky budou fungovat jen dočasně

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru