ČNB zůstává optimistická, svoji politiku prozatím nemění

Názor
Na zářijové schůzi České národní banky (ČNB) zaznělo, že zvýšení výdajů státního rozpočtu je nejvhodnějším doplňkem k měnové politice. Současně ale padl i názor, že některé státní podpůrné programy mají do budoucna omezený efekt.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci uplynulých dvou týdnů byl pro českou ekonomiku důležitý výsledek zasedání České národní banky. Ta ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních, tedy repo sazbu na 0,25 %. Zásadní bylo vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, podle kterého je ekonomický vývoj v souladu se srpnovou prognózou. Tomu odpovídá i předpoklad stability úrokových sazeb do poloviny příštího roku s následným postupným zvyšováním. Současnou měnovou politiku považuje za dostatečně uvolněnou.

Centrální banka ale bedlivě sleduje vývoj šíření viru, který vnímá jako výrazné riziko. Zde by mohl nastat i alternativní scénář, který by znamenal pokles HDP o 13,5 %. Jeho naplnění jsme prozatím stále vzdáleni.

Někteří členové bankovní rady se ale nechali slyšet, že s výrazným zhoršováním vývoje se bude zvyšovat pravděpodobnost použití nekonvenčních měnových nástrojů.

PSALI JSME:
ČNB zdůraznila vysoká rizika

Objevují se názory, že by horší ekonomický průběh mohl způsobit setrvání sazeb na aktuálních úrovních až do konce příštího roku s tím, že následný růst by mohl být o něco rychlejší a prudší.

Na jednání dále zazněly názory na výrazné oslabování české koruny. Znehodnocená koruna může v tuto chvíli představovat ekonomickou podporu pro vývozce, kteří tento efekt v průběhu jara nepocítili kvůli zamrzlému globálnímu trhu.

Zároveň si je ČNB vědoma kurzového tlaku na růst inflace, která snižuje kupní sílu obyvatelstva. V případě velkého znehodnocování disponuje banka velkými devizovými rezervami pro případné kurzové intervence na podporu koruny.

Autor je investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB: Další oslabení koruny by mělo negativní dopad na domácnosti

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB je instituce,která akorát ožebračuje vlastní občany a jde na ruku velkým zahraničním společnostem. Reálná cena eura je pod dvacku a o dolaru ani nemluvím.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.