ČNB zůstává optimistická, svoji politiku prozatím nemění

Názor
Na zářijové schůzi České národní banky (ČNB) zaznělo, že zvýšení výdajů státního rozpočtu je nejvhodnějším doplňkem k měnové politice. Současně ale padl i názor, že některé státní podpůrné programy mají do budoucna omezený efekt.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci uplynulých dvou týdnů byl pro českou ekonomiku důležitý výsledek zasedání České národní banky. Ta ponechala úrokové sazby na stávajících úrovních, tedy repo sazbu na 0,25 %. Zásadní bylo vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, podle kterého je ekonomický vývoj v souladu se srpnovou prognózou. Tomu odpovídá i předpoklad stability úrokových sazeb do poloviny příštího roku s následným postupným zvyšováním. Současnou měnovou politiku považuje za dostatečně uvolněnou.

Centrální banka ale bedlivě sleduje vývoj šíření viru, který vnímá jako výrazné riziko. Zde by mohl nastat i alternativní scénář, který by znamenal pokles HDP o 13,5 %. Jeho naplnění jsme prozatím stále vzdáleni.

Někteří členové bankovní rady se ale nechali slyšet, že s výrazným zhoršováním vývoje se bude zvyšovat pravděpodobnost použití nekonvenčních měnových nástrojů.

PSALI JSME:
ČNB zdůraznila vysoká rizika

Objevují se názory, že by horší ekonomický průběh mohl způsobit setrvání sazeb na aktuálních úrovních až do konce příštího roku s tím, že následný růst by mohl být o něco rychlejší a prudší.

Na jednání dále zazněly názory na výrazné oslabování české koruny. Znehodnocená koruna může v tuto chvíli představovat ekonomickou podporu pro vývozce, kteří tento efekt v průběhu jara nepocítili kvůli zamrzlému globálnímu trhu.

Zároveň si je ČNB vědoma kurzového tlaku na růst inflace, která snižuje kupní sílu obyvatelstva. V případě velkého znehodnocování disponuje banka velkými devizovými rezervami pro případné kurzové intervence na podporu koruny.

Autor je investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB: Další oslabení koruny by mělo negativní dopad na domácnosti

×
  1. ČNB je instituce,která akorát ožebračuje vlastní občany a jde na ruku velkým zahraničním společnostem. Reálná cena eura je pod dvacku a o dolaru ani nemluvím.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zatím jen o měsíc stát prodlouží termín pro podání daňového přiznání. Pokud lidé volí papírovou podobu pro přiznání daní z příjmů, bude ho možné podat bez sankce do 3. května, v elektronické verzi až do 1. června.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru