Co bude s dolarem a akciemi po prezidentských volbách v USA

Názor
Ve Spojených státech se schyluje k vyvrcholení prezidentských a kongresových voleb, které se budou konat v úterý 3. listopadu. V předvolebních průzkumech má prozatím navrch kandidát Demokratické strany Joe Biden. Po první televizní debatě z konce září a po událostech spojených s onemocněním Donalda Trumpa covidem-19 se náskok Bidena ještě zvýšil. Finanční i komoditní trhy začínají započítávat stále více výhru bývalého viceprezidenta Bidena.
Co bude s dolarem a akciemi po prezidentských volbách v USA? Ilustrační foto: Pixabay.com

Samozřejmě, řada obchodníků na trzích je opatrná, dobře si totiž pamatují situaci před čtyřmi lety, kdy průzkumy veřejného mínění proti Donaldu Trumpovi také favorizovaly demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Volby ale nakonec vyhrál Trump. Je to dáno i tím, že řada republikánských voličů v průzkumech nechce úplně projevit své preference.

Opatrnost trhů tedy vidíme, nicméně vedení Bidena v průzkumech se v posledních dnech pohybuje kolem deseti procentních bodů a trhy začínají změnu v Bílém domě stále více započítávat. Na finančních trzích se tento výhled projevuje opět růstem cen akcií a také slábnutím dolaru. Komodity, např. ropa, si udržují sílu, stejně tak zlato.

Jaké jsou důvody a jak by situace mohla vypadat po volbách? Nárůst preferencí Bidena snižuje nejistotu, což je velmi důležité. Jakýkoliv výsledek hlasování, který nebude znamenat jasného a potvrzeného prezidenta na další čtyři roky, naopak vede k odlivu z rizikových aktiv, jako jsou akcie, komodity.

Volební pat by mohl nastat v případě – a Trump to naznačil v televizní debatě – že by současný prezident nemusel uznat výsledky voleb. V předvolebních průzkumech vidí rostoucí podporu Bidena.

PSALI JSME:
Co čeká zlato v případě Bidenova vítězství ve volbách?

Nejistota neuznání voleb se snižuje, což je rozhodně příznivé pro akciové trhy, pro které není až tak důležitá výhra Trumpa či jeho vyzyvatele Bidena, ale to, abychom po 3. listopadu velmi brzy znali skutečně potvrzeného vítěze prezidentských voleb.

Trhy si určitě najdou pozitivum v jistotě. Každý kandidát pro akciový trh přináší vedle jistých nevýhod i řadu ekonomických výhod. Pokles nejistoty a růst preferencí Bidena znamená plus pro akciové trhy.

Co se týče měnových trhů a dopadů na měny, vidíme na trzích posun v podobě slábnutí dolaru. Je to dáno pověstí dolaru coby bezpečného aktiva. A je to stejná situace jako s akciemi. Když klesá nejistota výsledků amerických prezidentských voleb, pak to znamená, že dolar ztrácí na atraktivitě.

A pak je tu také americká centrální banka (Fed). Nulové úrokové sazby na amerických aktivech tlačí dolar dlouhodobě níž. Pokud nejistota s volbami v USA klesá, obchodníci a investoři mají tendenci více investovat do rizikovějších a výnosnějších aktiv, než je momentálně dolar.

PSALI JSME:
Americký dolar nakonec musí začít klesat

Pokud volby 3. listopadu skutečně dopadnou tak, jak indikují průzkumy, tedy že vyhraje Joe Biden, bude to příznivé pro akcie a dolar by měl pokračovat v oslabování. Jestliže výsledek voleb bude těsný a přinese nejistoty, hrozilo by neuznání voleb a politické tahanice. To by bylo naopak pro akcie negativní a dolar by posiloval.

V případě, že by vyhrál Donald Trump, předpokládám, že by výsledky voleb uznány byly. V takovém případě by to bylo opět pozitivní pro akcie. Naopak pro dolar by bylo pozitivní zprávou vítězství Trumpa (který by se tak stal dalším, již čtvrtým prezidentem v řadě, který bude v Bílém domě po dvě volební období – pozn. aut.).

Trump totiž na rozdíl od Bidena představuje pokračování obchodních válek, které před koronavirovou pandemií byly hlavním rizikem světové ekonomiky. Další riziko na obzoru by povzbudilo dolar.

Autor je analytik společnosti SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB