Fatálním problémem důchodových úprav provedených Fialovou vládou je ovšem fakt, že na něm neexistuje shoda napříč politickým spektrem. Tyto úpravy tak po roce 2025 může potkat podobný osud, který stihl Nečasovu důchodovou reformu, kterou zrušila pozdější vláda Sobotkova.
Tři scénáře schodku důchodového systému kolem roku 2050.
1. Beze změn: Schodek by činil pět procent hrubého domácího produktu (HDP), tedy 400 miliard korun.
2. Se změnami (již schválenými) v podobě snížení tempa valorizace a zpřísnění předčasných důchodů: Schodek by činil tři procenta HDP, tedy 240 miliard korun.
3. Se změnami (nyní schvalovanými) v podobě postupného navýšení věku odchodu na 67 let a zúžení okruhu lidí, kteří mohou odcházet do penze dříve bez jejího krácení: Schodek by činil 1,25 procenta HDP, tedy 100 miliard korun.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Dotaz
12.08.2024 10:52:32 – Jan Cidrych
Starobní důchody a výpočet
Vážený pane proč ? . Začínal jsem důchod za 42 let na 5700 Kč .Starobní důchody vypočítaly účelově v PRŮMĚRU ale až od roku 1986 do té doby jen POČET let . Zlodějna na entou . Takže práce na šachtě v lomu ,železárnách jen POČET let .Klaus našich 330 miliard použil k vyrovnání státního rozpočtu. Na otázku proč máme tak malé důchody mi Jurečka odpověděl .OSVČ málo jste si platili. Takhle se snaží vysvětlit tu zlodějnu . Důchodovou reformu neudělala žádná vláda. Správně měli vypočítat v PRŮMĚRU práci za celý pracovní život .Třeba jako vedoucí vrtací soupravy v lomu jsem odevzdával nejvyšší daně .Takže část velké odvody daní a část jako OSVČ menší
Odpověď
12.08.2024 20:46:37 – Ing. Antonín Seďa
Vaše otázka je docela komplikovaná, ale dle Vašich informací víte, kde se stala chyba. Nejprve „zestátnil“ pana Klause a jeho vlády důchodový fond. Zároveň provedl penzijní reformu tak, že zaměstnanci nejvíce přispívají na penze, naopak OSVČ mohou své odvody minimalizovat. Pak se ale nesmí divit, že mají nízké důchody. Problém je také v tom, že starodůchodci mají nižší penze než novodůchodci. A systém valorizace tyto rozdíly ještě, prostě proto, že přidání v procentech zvýhodňuje důchody s vyšším důchodem. A současná vláda snížit penze dvakrát. Poprvé svou „reformou“ důchodového systému, kde škrtem za několik málo penze. A podruhé svými rozhodnutími , kterými zvýšili inflaci na 20% a to v období dvou let. Problém je také spotřební koš, který je jiný u seniorů než u zaměstnanců či u mladší generace. Takže suma sumárum, současný penzijní systém je málo spravedlivý z pohledu výše výdělků a oddělaných let. A obávám se, že pokud se neprovede opravdová reforma penzí, pak změna nenastane. Ale pro opravdovou reformu penze bude třeba cca 50 miliard korun, aby se v přechodném období dokryly ty nejnižší penze. Ale jsem spíše zvědavý, která politická strana na to bude mít odvahu. Protože bez změny daňového systému se peníze na další reformu penzí nenajdou.
Solidarita důchodového systému je maskované znevýhodněné pracujících, kteří se současně starají o své zdraví, jsou aktivní a nepodléhají konzumní životu. Znám spoustu lidí, kteří by mohli, ale PROČ? Celý systém, převzatý z toho komunistického, sociálně přemotivovaného podporuje jen zneužívání, korupci a takový divný nešvar.