Co je pro pojišťovny katastrofou, houbařům dělá radost

Názor
Houby letos rostou výrazně více než loni, říkají mykologové. Hlavně prý kvůli častějším srážkám. Jak známo, růstu hub svědčí kombinace nadprůměrně deštivého počasí a teplého počasí. Houbaři si tak letos z lesů v Česku v košících odnesou dohromady miliardy korun.
Houby letos rostou výrazně více než loni, říkají mykologové. Hlavně prý kvůli častějším srážkám. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordní sezónou z hlediska tuzemských houbařů byla ta roku 2013, kdy nasbírali 33 tisíce tun hub. Není zcela náhodné, že rok 2013 byl zároveň v posledním desetiletí rekordní – přesněji, rekordně katastrofální – také z hlediska pojišťoven. Alespoň tedy jejich plnění v souvislosti s živelními pohromami.

V roce 2013 živelní pojistné škody dosáhly 7,8 miliardy korun. Před osmi lety totiž ČR zasáhly nejprve rozsáhlé povodně a poté i letní bouře. Povodně z poloviny toho roku byly tehdy třetí nezávažnější živelní pojistnou událostí v novodobé historii Česka. Zůstane tomu tak podle všeho i po letošku, neboť červnové jihomoravské tornádo se ve smutném žebříčku živelného plnění pojišťoven umisťuje čtvrté, po povodních let 1997, 2002 a právě 2013.

PSALI JSME:
Moravské tornádo se zřejmě stane třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii

Katastrofální povodně však letos postihly sousední Německo, což je jedním z dokladů toho, že letošní léto je v celém regionu střední Evropy srážkově vydatné. Ostatně, vydatně bouří také v Česku, byť naštěstí ne s tak katastrofálním dopadem jako v Německu.

Co je však katastrofou pro pojišťovny, dělává radost právě houbařům. V roce 2013 si totiž z lesů odnesli nejen zmíněné rekordní množství hub, ale také s nimi spojenou finanční sumu. Kdyby si totiž ten samý objem hub měli koupit na trhu či v obchodě, stálo by je to 5,4 miliardy korun.

PSALI JSME:
Dobrý rok pro houbaře znamená špatný rok pro pojišťovny, ukazují uplynulá léta

Naopak, roky, které jsou příznivé z hlediska živelního plnění pojišťoven, bývají pohromou po houbaře. Příkladem takového roku je rok 2018. Byl nevídaně suchý a teplý, takřka nepršelo, takže pojišťovny na pojistném plnění v důsledku živelních pohrom vydaly klientům pouze 3,6 miliardy korun, tedy ani ne polovinu zmíněné sumy z roku 2013.

Zato Češi si v roce 2018 odnesli z lesů houby pouze za 2,9 miliardy korun. Suché a teplé počasí a minimum nové vláhy pochopitelně houbám nepřálo, takže Češi nasbírali pouze 16,5 tisíce tun, tedy polovinu objemu nasbíraného v rekordním roce 2013. Letošní vydatné srážky způsobí, že Češi by si z lesů mohli v probíhající sezóně odnést houby za zhruba tři a půl až čtyři miliardy korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V košíku s houbami si můžete z lesa přinést i pokutu 50 000 Kč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Když jde do tuhého, spoléhají Češi na stát

Češi podceňují možnost, že by jim zdraví mohlo vypovědět službu, a neberou odpovědnost za případné komplikace za svou. V mezních situacích se nespoléhají na vlastní síly a úspory, ani pomoc v rodině, ale hlavně na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

Analýza
Do září příštího roku musejí být odstaveny staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou, nebo jen první či druhou emisní třídu. Pro mnohé domácnosti to může být příležitost přejít na čistší, úspornější i výrazně pohodlnější vytápění plynem, tepelným čerpadlem či dřevokotlem.
Rolovat nahoru