Co je ve hře v amerických volbách

Názor
Volba amerického prezidenta by formálně měla skončit v úterý 3. listopadu, ale sčítání hlasů se může protáhnout. Kromě hlavy exekutivy Američané také obmění většinu zákonodárců v Kongresu. Rozhodnou totiž o novém obsazení Sněmovny reprezentantů, v které, od posledních voleb roku 2018, drží většinu Demokratická strana. Voliči vymění také třetinu senátorů. V Senátu mají nyní naopak většinu republikáni.
Ilustrační foto: Creative Commons

Zde se nabízí různé povolební konstelace, kdo ovládne Kongres a kdo prezidentské křeslo. Jde přitom o zásadní věc. Může se stát, že demokraté, kromě získání úřadu prezidenta, dostanou pod kontrolu i celý Kongres (tedy Sněmovnu reprezentantů i Senát), což by pravděpodobně usnadnilo hladké projití štědrého stimulačního balíku na podporu ekonomiky. Pokud Biden vyhraje, ale republikáni budou nadále disponovat většinou v Senátu, mohou tak blokovat snahy Bidena.

Vliv na zahraniční ekonomiky

Úspěch Donalda Trumpa by pro Čínu představoval spíše negativní zprávu. Ten totiž inicioval vzájemnou obchodní válku, která sice skončila dohodou, ale nepřinesla kýžený výsledek. Čína svůj přístup příliš nezměnila.

Jeho agresivní zahraniční politika navíc nepřinesla ani chtěný přesun výroby z Číny do USA, jak si prezident přál. Nasměrovala investory spíše do jiných zemí s nízkými produkčními náklady, jako jsou Vietnam nebo Thajsko. Trumpovo další volební období by tak mohlo pokračovat v eskalaci vztahů.

PSALI JSME:
Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Ani Biden by vašk aktuální kurz americko-čínských vztahů neotočil o 180 stupňů. Chce totiž přimět Čínu respektovat mezinárodní obchodní pravidla tím, že jí zapojí do implementace multilaterálních strategií WTO. Dá se ale předpokládat alespoň určité uvolnění. Proto by jeho případné zvolení mohlo mít i pozitivní dopad na čínský juan.

To by tak celkově mohlo podpořit současné velice slušné čínské zotavování, kdy poslední výsledek Indexu nákupních manažerů (PMI) měřící ekonomickou aktivitu v Číně se zvýšil na 53,6 ze zářijových 53 bodů. Říjnový údaj je tak nejvyšší od roku 2011.

Další zemí, která citelně pocítí dopad volebních výsledků, bude Rusko. Případné vítězství Bidena by mohlo oslabit ruský rubl. Zatímco americko-čínské vztahy by se po demokratickém vítězství mohly dočkat uvolnění, ty s Ruskem by naopak mohly ještě více zamrznout.

Dolar proti rublu se sice nachází těsně pod nejvyššími hodnotami. I tak se dá spekulovat o určitém prostoru pro další posun vzhůru k silnějšímu dolaru a slabšímu rublu. Více zásadní roli pro rubl ale sehraje možné snižování ruských úrokových sazeb či pokles cen ropy.

PSALI JSME:
Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu

Předehra na akciových trzích

Americké akcie v pátek oslabily, a to především kvůli technologickým podnikům. Investoři vnímají zvýšené riziko z rostoucího počtu nově nakažených a s tím spojenými opatřeními, které negativně dopadají do ekonomiky. Na vině je i nejistota kvůli blížícím se prezidentským volbám a samotné výsledky firem.

Za uplynulý týden Dow spadl o 6,47 %, S&P 500 se snížil o 5,64 % a Nasdaq Composite přišel o 5,51 %. Akcie zaznamenaly nejvýraznější týdenní pokles od března. Apple v pátek propadl o 5,6 procenta, když investoři negativně reagovali na zprávu, že pokles čtvrtletních tržeb z prodeje iPhonů byl výraznější.

Amazon zaznamenal ztrátu o 5,45 procenta. Firma v komentáři totiž předpověděla nárůst nákladů v souvislosti s pandemií covidu-19. Akcie provozovatele sociální sítě Facebook pak oslabily o 6,3 procenta, když společnost vyhlíží s nejistotou obtížnější podmínky v příštím roce. Nicméně začátkem týdne americké akciové indexy vzrostly a umazaly část ztrát z minulého týdne.

PSALI JSME:
Jak americké volby zamíchají strukturou akciových portfolií

Poslední eso v rukávu

Prezidentští kandidáti využijí veškerý zbylý čas pro získání posledních nerozhodnutých voličů. Zatímco Biden stráví úterý na mítincích v rodné Pensylvánii, Trump plánuje vyrazit hned do čtyř klíčových států: Severní Karolíny, Pensylvánie, Wisconsinu a Michiganu.

Na nadcházející volby se pečlivě připravují také úřady a policie. Spekuluje se totiž, že příznivci obou kandidátů mohou vyjít do ulic kvůli výsledkům. Podle některých může dojít ke střetům už během sčítání hlasů. Jeden z nejspornějších bodů, který může spustit nepokoje, je problematika způsobu volby.

Republikáni totiž podali řadu žalob týkajících se pravidel pro poštovní hlasování, které tamní úřady zavedly ve snaze ulehčit možnost zaslání hlasu na dálku. Největší spory se týkají možnosti přijmout i volební obálky, které dorazí až tři dny po volbách, ovšem za předpokladu, že byly odeslány nejpozději ve volební den. „Hned jak ty volby skončí, povoláme na to naše právníky,“ řekl v neděli Trump novinářům.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Válka na internetu. Americké volby opět ovlivňují hackeři a trollové

×
  1. Trump nezačal žádnou válku a s Bidenem, jež je loutkou židomafie napojené na vojensko-průmyslový komplex by se to vrátilo do starých kolejí. Jinak mám obavy z korespondenční volby. Ta skýtá obrovský potenciál pro falšování ze strany tzv. demokratů, která je velkým zastáncem korespondenční volby (proč asi?). I u nás by to chtěly zavést pidistrany jako TOP09, balancující na hraně volitelnosti. Také v tom určitě vidí šanci, jak se podvodem znovu dostat ke korytům.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru