Co jste si od moře přivezli? Pokutu!

Mávat nad tím rukou se rozhodně nevyplácí. Kdo dostane v zahraničí pokutu, nejčastěji za dopravní přestupek, měl by se snažit ji zaplatit co nejdříve. Tedy hned na místě oprávněné úřední osobě v hotovosti nebo kartou, případně ještě v zemi přestupku. Je to nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se s tou nepříjemností vyrovnat, upozorňuje ve svých pokynech ministerstvo zahraničních věcí.
Kdo dostane v zahraničí pokutu, nejčastěji za dopravní přestupek, měl by se snažit ji zaplatit co nejdříve. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kdo se domnívá, že se návratem do Česka pokutě udělené v zahraničí vyhne, nebo se na ni zapomene, hluboce se mýlí. Nečinnost ohledně pokuty s sebou nese riziko zahájení správního nebo soudního řízení v nepřítomnosti, navýšení pokuty o náklady tohoto řízení či zápis v databázi trestů, který může znepříjemnit další cestu do zahraničí. V krajním případě hrozí až trest odnětí svobody.

Pokud je ihned po zastavení kvůli přestupku umožněno telefonické spojení s konzulem, je možné tímto způsobem překonat jazykovou bariéru a předejít nedorozumění.

Od konzulárního pracovníka zastupitelského úřadu však nelze očekávat, že by za viníka pokutu vyřizoval nebo suploval služby advokáta při jednání s úřady.

Svoji adresu obvykle neutajíte

V rámci EU platí směrnice o přeshraničním poskytování informací a vymáhání pokut za přestupky v zahraničí, na jejímž základě si zahraniční úřad může vyžádat informace o obyvateli jiného unijního státu.

Mj. adresu, na kterou zašle výzvu k uhrazení pokuty, pokud ji hříšník nezaplatil už v zahraničí.

Výzva by měla být napsána v jazyce osoby, po níž je požadováno zaplacení pokuty. Musí především obsahovat popis dopravního přestupku, místo, datum a čas, kde a kdy k přestupku došlo, výši pokuty a platební údaje. Například z Chorvatska chodí výzvy s až několikaletým zpožděním, na promlčení se však spoléhat nelze.

Reagovat co nejdříve

Na každou výzvu je nezbytné reagovat. Buď tím, že pokutu obratem zaplatíte, nebo se cítíte nevinní a zašlete o tom důkaz, v případě pochybností si můžete ověřit, zda nejde o omyl nebo podvod.

O většině úřadů, nejen u nás, ale i v cizině, však platí, že nerady uznávají svou chybu, a navíc podobné rozporování prodlužuje řízení, zvyšuje náklady a pozitivní výsledek většinou nezaručí. Praxe přestupkového či soudního řízení se také může od našich zvyklostí značně lišit.

Kdy nejčastěji chybujeme?

Jaké jsou nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí? Jde o překročení maximální povolené rychlosti, jízdu na červenou a bez zapnutých bezpečnostních pásů, používání mobilního telefonu za jízdy, řízení vozidla pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek, použití zakázaného jízdního pruhu a jízdu na motocyklu bez ochranné přilby.

Kromě těchto provinění, která se často objevují také na českých silnicích, mohou naši řidiči v cizině narazit také na „exotické“ zákazy či příkazy. Typicky je to omezení vjezdu do centra měst pro nerezidenty nebo starší vozy. Pokud nemáte předem vyřízené povolení výjimečného vjezdu, nepomůže od pokuty ani argument, že v zakázané zóně máte rezervovaný hotel.

Neznalost sdělení neomlouvá

Obrana, že na tabulkách jsou pokyny v řeči, kterou řidič neovládá, nebo značku z domova nezná, a proto si jí nevšiml, bývá děravá. Navíc platí obecně, že turista by se před každou cestou měl seznámit s odlišnostmi (nejen v dopravních předpisech, pozn. aut.), na které v navštívené zemi může narazit.

V posledních letech si turisté před odletem běžně vyhledávali hygienická opatření vyvolaná covidem, tak proč se podobně neinformovat také o např. dopravních omezeních či předpisech v národních parcích, jejichž překročení může dodatečně pokazit dovolenou?

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    To jsou teda starosti…..Tady na východě státu řešíme jak poplatit drahé energie a drahé jídlo. Na dovolenou opravdu není!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB