Co jste si od moře přivezli? Pokutu!

Poradna
Mávat nad tím rukou se rozhodně nevyplácí. Kdo dostane v zahraničí pokutu, nejčastěji za dopravní přestupek, měl by se snažit ji zaplatit co nejdříve. Tedy hned na místě oprávněné úřední osobě v hotovosti nebo kartou, případně ještě v zemi přestupku. Je to nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se s tou nepříjemností vyrovnat, upozorňuje ve svých pokynech ministerstvo zahraničních věcí.
Kdo dostane v zahraničí pokutu, nejčastěji za dopravní přestupek, měl by se snažit ji zaplatit co nejdříve. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kdo se domnívá, že se návratem do Česka pokutě udělené v zahraničí vyhne, nebo se na ni zapomene, hluboce se mýlí. Nečinnost ohledně pokuty s sebou nese riziko zahájení správního nebo soudního řízení v nepřítomnosti, navýšení pokuty o náklady tohoto řízení či zápis v databázi trestů, který může znepříjemnit další cestu do zahraničí. V krajním případě hrozí až trest odnětí svobody.

Pokud je ihned po zastavení kvůli přestupku umožněno telefonické spojení s konzulem, je možné tímto způsobem překonat jazykovou bariéru a předejít nedorozumění.

Od konzulárního pracovníka zastupitelského úřadu však nelze očekávat, že by za viníka pokutu vyřizoval nebo suploval služby advokáta při jednání s úřady.

Svoji adresu obvykle neutajíte

V rámci EU platí směrnice o přeshraničním poskytování informací a vymáhání pokut za přestupky v zahraničí, na jejímž základě si zahraniční úřad může vyžádat informace o obyvateli jiného unijního státu.

Mj. adresu, na kterou zašle výzvu k uhrazení pokuty, pokud ji hříšník nezaplatil už v zahraničí.

Výzva by měla být napsána v jazyce osoby, po níž je požadováno zaplacení pokuty. Musí především obsahovat popis dopravního přestupku, místo, datum a čas, kde a kdy k přestupku došlo, výši pokuty a platební údaje. Například z Chorvatska chodí výzvy s až několikaletým zpožděním, na promlčení se však spoléhat nelze.

PSALI JSME:
Nezaplacením pokuty za přestupek v zahraničí neušetříte

Reagovat co nejdříve

Na každou výzvu je nezbytné reagovat. Buď tím, že pokutu obratem zaplatíte, nebo se cítíte nevinní a zašlete o tom důkaz, v případě pochybností si můžete ověřit, zda nejde o omyl nebo podvod.

O většině úřadů, nejen u nás, ale i v cizině, však platí, že nerady uznávají svou chybu, a navíc podobné rozporování prodlužuje řízení, zvyšuje náklady a pozitivní výsledek většinou nezaručí. Praxe přestupkového či soudního řízení se také může od našich zvyklostí značně lišit.

PSALI JSME:
Kdy je třeba k nehodě v zahraničí volat policii

Kdy nejčastěji chybujeme?

Jaké jsou nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí? Jde o překročení maximální povolené rychlosti, jízdu na červenou a bez zapnutých bezpečnostních pásů, používání mobilního telefonu za jízdy, řízení vozidla pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek, použití zakázaného jízdního pruhu a jízdu na motocyklu bez ochranné přilby.

Kromě těchto provinění, která se často objevují také na českých silnicích, mohou naši řidiči v cizině narazit také na „exotické“ zákazy či příkazy. Typicky je to omezení vjezdu do centra měst pro nerezidenty nebo starší vozy. Pokud nemáte předem vyřízené povolení výjimečného vjezdu, nepomůže od pokuty ani argument, že v zakázané zóně máte rezervovaný hotel.

PSALI JSME:
Služebním autem na dovolenou v cizině? Jen se souhlasem firmy

Neznalost sdělení neomlouvá

Obrana, že na tabulkách jsou pokyny v řeči, kterou řidič neovládá, nebo značku z domova nezná, a proto si jí nevšiml, bývá děravá. Navíc platí obecně, že turista by se před každou cestou měl seznámit s odlišnostmi (nejen v dopravních předpisech, pozn. aut.), na které v navštívené zemi může narazit.

V posledních letech si turisté před odletem běžně vyhledávali hygienická opatření vyvolaná covidem, tak proč se podobně neinformovat také o např. dopravních omezeních či předpisech v národních parcích, jejichž překročení může dodatečně pokazit dovolenou?

PSALI JSME:
Téměř polovina Čechů jezdí na dovolenou autem. Co podceňují?

Zavřít reklamu ×
  1. To jsou teda starosti…..Tady na východě státu řešíme jak poplatit drahé energie a drahé jídlo. Na dovolenou opravdu není!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Škodovka ukázala elektrický městský crossover Epiq

Největší tuzemská automobilka, Škoda Auto, spadající do německého koncernu Volkswagen, odtajnila v pátek jméno svého elektrického městského crossoveru, a to společně s designovou studií nabízející první pohled na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.