Co musíte zařídit při přepisu vozidla

Vlastnit auto znamená jednu věc: Nezapomenout na formality. Při nákupu či prodeji vozidla je třeba provést opětovnou registraci automobilu, tedy přepis na nového majitele. Přihlášení a odhlášení vozidla lze provést najednou na registru vozidel.
Ilustrační foto

Jak na přepis vozidla?

Přepis vozidla je povinný pro každého nového majitele vozidla. Nezáleží na tom, jakým způsobem bylo vozidlo pořízeno: Zda šlo o dar nebo nákup vozidla na základě kupní a prodejní smlouvy. Následně se kupující a prodávající musí dostavit na příslušný registr vozidel v místě bydliště kupujícího nebo prodávajícího a na základě jedné podané žádosti provedou přepis vozidla.

Povinnosti prodávajícího

Prodávající má povinnost přepsat vozidlo na nového majitele do deseti dnů od prodeje vozu. V opačném případě riskujete pokutu až do výše 50 000 Kč. Stejně tak nezapomeňte odhlásit povinné ručení. Stačí zaslat ofocený technický průkaz na centrálu pojišťovny.

Povinnosti kupujícího

Při koupi vozu je povinnost jako první provést pojištění vozidla. V případě, že jde o ojetý vůz, musíte s ním absolvovat evidenční prohlídku. Ta se dělá na vozidlo, tudíž ji může provést jak kupující, tak prodávající. Rovněž je třeba při přepisu zaplatit poplatek za převod auta ve výši 800 Kč a eko daň až do výše 1000 Kč pokud daný vůz spadá pod normu EURO 0, 1, 2. V případě, že již byla eko daň zaplacena a je to uvedeno v TP, nebude ji nový majitel již platit.

Jaké doklady si vzít sebou?

K provedení přepisu je potřeba sebou vzít na registr vozidla příslušnou žádost, kterou si vyplníte, velký a malý technický průkaz, doklad o pojištění vozidla – zelenou kartu, doklad totožnosti, protokol o provedené evidenční kontrole vozidla a také kupní smlouvu na automobil.

V některých případech musíte doložit i jiné skutečnosti. V případě, že nakupujete vůz na leasing, na úřad musíte vzít i leasingovou smlouvu. V případě zástavního práva k motorovému či přípojnému vozidlu je potřeba při přepisu předložit doklad o zástavním právu, které je na dané vozidlo uvaleno. Pokud je kupující nebo prodávající cizinec, musí rovněž doložit povolení k trvalému pobytu na území ČR, anebo o udělení azylu v ČR.

Kdy potřebujete plnou moc k přepisu vozidla?

Pokud dojde k situaci, kdy se kupující nebo prodávající nemohou k přepisu vozu dostavit osobně, musí být sestavená plná moc k přepisu vozidla. Tu může poskytnout kupující prodávajícímu i naopak nebo je možné pověřit i třetí osobu, která přepis za vás vyřídí.

Co musí plná moc obsahovat?

Základními údaji, které nesmí na plné moci chybět, jsou identifikace zmocnitele a zmocněnce. Je nutné uvést základní údaje, jako jsou jméno, příjmení, rodné číslo, bydliště, případně IČ a sídlo fyzické nebo právnické osoby. V plné moci je potřeba přesně specifikovat, k jakému úkonu je na základně této plné moci zmocněnec oprávněn. Plnou moc lze poskytnout jak k přepisu vozu, tak k dalším úkonům, například k vyzvednutí SPZ z depozitu. Dalším údaje v plné moci se týkají samotného vozu: tovární značka a model, výrobní číslo karoserie (VIN) a číslo registrační značky (RZ).

Plnou moc můžete omezit pouze na určitou dobu (například na 1 týden či měsíc). Stejně tak do ní můžete zakotvit ustanovení týkající se místa, data nebo způsobu provedení úkonu, k němuž je zmocněnec zmocněn.

Aby byla plná moc k přepisu vozidla z formálního hlediska skutečně správná, nesmíte opomenout uvést datum, místo a také podpis obou zúčastněných stran. Rovněž je třeba provést úřední ověření obou podpisů, kdy ověření provedete u notáře nebo na pobočkách pracoviště Czech Point.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Povánoční výprodeje – kde nakoupit až se slevou 80 %?

Vánoce a s nimi spojené nákupní šílenství jsou za námi. Mnoho zákazníků však trpělivě čeká až na povánoční výprodeje, ve kterých lze získat zboží v mimořádných slevách. Ty leckdy dosahují až 80 %. Počkat se rozhodně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru