Co se dá vyrobit z bitcoinu

Názor
Má-li bitcoin jako uchovatel hodnoty nahradit zlato, proč je na kryptoměnových serverech zobrazován jako zlatá mince? Proč není vykreslován jako obláček kouře nebo jako zápis v konkrétním programovacím jazyce, kterým ve skutečnosti je?
Půl bilionu dolarů v bitcoinech zmizelo jako obláček kouře. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na rozdíl od zlata má digitální měna převážně spekulativní využití. Nelze z ní nic vyrobit. Nemá žádnou elektrickou vodivost využívanou v průmyslu a inertnost ceněnou ve zdravotnictví. Vyrobit z ní šperky, které kdysi pradávno začaly určovat cenu a význam zlata, taky není možné. Jeho užitná hodnota a všeobecná použitelnost je minimální a navíc drahá. Bitcoin jako něco neuchopitelného žije jen v matematické abstrakci. A ve víře lidí, že má nějakou cenu.

Z celkové „hodnoty“ virtuálních měn může za týden zmizet půl bilionu dolarů buď v investicích, nebo v očekávaných ziscích. A to se také v dubnu stalo.

Není to tak dlouho, kdy média informovala o raketovém růstu hodnoty virtuálních měn, které měly absorbovat 2,2 bilionu dolarů. O týden později s poklesem ceny bitcoinu, s nímž se obvykle vezou i ostatní kryptoměny, to bylo již jen 1,7 bilionu dolarů.

PSALI JSME:
Bitcoin se obchoduje za 1,4 milionu korun. Pomáhá mu vstup Coinbase na burzu

Půl bilionu dolarů prostě zmizelo jako obláček kouře. Dovede si představit, že by třeba z londýnských bankovních trezorů, kde aktuálně leží 9461 tun zlata v hodnotě 514 miliard dolarů, všechno zlato za pouhý týden zmizelo?

Bitcoin letos bobtnal tak, že si připsal 70% zisk. Ethereum přidalo dokonce 200 procent. Volatilita za pár let existence bitcoinu však dosáhla 400 %! Vzpomene si někdo, že „hodnota“ všech vytěžených virtuálních bitcoinů činila 23. února jeden bilion dolarů? Za pár týdnů to byly dva biliony. Pak ale přišla noc na 23. dubna, kdy kryptoměny ztratily čtvrt bilionu dolarů tržní kapitalizace. Za pouhou jednu noc.

Když byl bitcoin na vrcholu, cena jednoho pomyslného žetonu byla vyšší, než cena kilogramu zlata. Víte však o někom, kdo by místo kilogramu zlata chtěl jeden bitcoin? Asi budete znát odpověď.

PSALI JSME:
Jako sázka do loterie. Kdo do bitcoinu chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

Zavřít reklamu ×
 1. Proč je bitcoin zobrazován jako zlatá mince?
  Protože bitcoin existuje jen ve formě UTXO (Unspent transaction output), ale mince je pěkné a intuitivní zjednodušení. Dále je mince s logem Bitoinu lepší náhledová fotka než třeba hash transakce, která daný UTXO vytvořila.
  Proč ne jako obláček kouře ?
  Protože bitcoin není obláček kouře, protože stejně jako tenhle článek se jedná o informaci. Akorát v případě bitcoinu bude tato informace uložena na několika tisících uzlů.
  Proč ne jako zápis v konkrétním programovacím jazyce ?
  Protože programem je až Bitcoin s velkým B. Je napsaný v programovacím jazyce C++. Může se na něj podívat na https://github.com/bitcoin/bitcoin.git. Má přes 52600 hvězdiček. Je to dílo komunity vývojářů, ale pokud by neběžel na tolika uzlech a nebylo připojeno tolik ASIC minerů, neměl by bitcoin takovou hodnotu, protože by nebyl zabezpečen chod ani bezpečnost sítě.

 2. Já bych klidně jeden BTC místo kila zlata bral. Zlata se dá vytěžit hodně když se bude chtít. Tento článek je také virtuální.

 3. Vážená redakce,
  A vy znáte někoho, kdo by vyměnil při adekvátní ceně BTC Bitcoin za kilo zlata?

  • Vážený čtenáři,
   v redakci neznáme nikoho, kdo by chtěl vyměnit kilo zlata za bitcoin.
   Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru