Co se od července změní v daních?

Vyšší odpočty na druhé a další dítě, rozšíření příjmů, které podléhají srážkové dani, zavedení institutu „nespolehlivé osoby“ či úprava plateb virtuální měnou začnou platit od 1. července. V přechodném režimu se také o polovinu snižují daňové paušály. Změn je celkem téměř 300.

Zaměstnanci s více dětmi mohou očekávat za červenec vyšší výplatu. Foto: Pixabay

Novela zákona o daních z příjmů přináší zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě a na třetí a další dítě. Změna vstupuje v platnost od 1. července, takže zaměstnanci s více dětmi mohou očekávat za červenec vyšší výplatu. Vyšší slevy na děti lze využít zpětně už od počátku letošního roku, a to v ročním zúčtováni nebo v daňovém přiznání.

 „Pro první dítě v rodině sleva zůstává na 13 404 korunách ročně, u druhého dítěte se zvýší o 2400 korun na 19 404 korun ročně, což je 1617 korun měsíčně, u třetího a každého dalšího dítěte pak na 24 204 korun ročně, tedy 2017 korun měsíčně,“ uvádí Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDane.cz.

Zvýhodnění na dítě uplatňuje jeden z rodičů, a to buď u zaměstnavatele, nebo v daňovém přiznání. Slevy je možné při více dětech kombinovat tak, že slevu na jedno dítě uplatňuje jeden rodič a slevu na druhé dítě uplatňuje druhý rodič. I u jednoho dítěte je možné, aby slevu uplatnili oba rodiče, musí se ale střídat – například v jednom měsíci může uplatnit slevu matka, v dalším otec. Dochází ale ke zpřísnění podmínek, za kterých je možné slevu na dítě uplatnit – nově se totiž do limitu příjmů, který je nutný pro získání bonusu splnit, nepočítají příjmy z nájmu a kapitálového majetku.

VÝDAJOVÉ PAUŠÁLY

Slevu na dítě budou nově moci uplatnit i podnikatelé s výdajovým paušálem. Novela ale zároveň přináší změny přímo do výdajových paušálů, nastavuje nižší stropy. „Osobám samostatně výdělečně činným s výdajovými paušály se vrací možnost uplatnit slevu na dítě a na manžela, manželku nebo registrovaného partnera bez příjmů. Zároveň ale klesá hranice pro uplatňování paušálních výdajů o polovinu na jeden milion korun příjmů. Podnikatelé s příjmy vyššími než milion korun mohou výdaje paušálem uplatnit také, uplatní však jen maximální částku výdajů odvozenou z limitu jednoho milionu korun,“ popisuje Štarmanová.

U této novinky platí přechodné ustanovení, že podnikatelé si za zdaňovací období 2017 mohou vybrat, zda využijí novou úpravu, tedy nižší strop pro výdaje a uplatnění slev, nebo budou postupovat stejně jako v roce 2016, tedy využijí vyšší paušální výdaje bez možnosti využití slev na dani. Za rok 2018 už budou platit pouze nové limity.

Nové stropy výdajových paušálů:

  • u 80% paušálu lze uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč

Součástí novely je také rozšíření uplatnění srážkové daně na příjmy ze závislé činnosti do 2500 korun měsíčně. Novela se dotkne například příjmů z dohod o pracovní činnosti. Pokud bude mít například zaměstnanec ještě jiné příjmy ze závislé činnosti do 2500 korun, nemusí nově podávat daňové přiznání.

NESPOLEHLIVÁ OSOBA

Daňový balíček přináší také nová opatření v boji s daňovými úniky. Zavádí institut nespolehlivé osoby, která doplní dosavadní institut nespolehlivého plátce. Institut zamezí snaze některých podnikatelů zařazených na seznam nespolehlivých plátců o své fiktivní očištění tím, že účelově zruší svou registraci plátce a následně ji opět získají. V případě rozhodnutí správce daně se může nespolehlivou osobou stát jakákoli fyzická nebo právnická osoba, jestliže závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty.

Zpřísňují se také podmínky pro vyplácení daňového bonusu na vyživované děti. „Nově se do limitu příjmů, který je nutný splnit pro získání bonusu, nebudou započítávat příjmy z nájmu a kapitálového majetku. V některých případech může dojít k tomu, že bonus již nebude možné přiznat,“ vysvětluje Robert Hrádek, daňový specialista společnosti KODAP. Bonus je vyplácen tehdy, když daňové zvýhodnění na vyživované dítě nelze pro příliš nízký základ daně a daň uplatnit. Tato změna se použije až pro zdaňovací období roku 2018.

DPH I BITCOINY

Došlo také na nové vymezení obchodního majetku pro účely DPH. Doposud se pro potřeby DPH definoval obchodní majetek jako souhrn majetkových hodnot, který slouží osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomické činnosti, čili pokud daný majetek dotyčný užíval k podnikání nebo jiné soustavné činnosti, jednalo se o obchodní majetek a vztahovaly se na něj veškerá ustanovení tohoto zákona (úpravy odpočtu, atd.).  Nově tedy nestačí použití k ekonomické činnosti, ale musí být i určeno k ekonomické činnosti.

Ruší se také téměř všechna ustanovení zákona o DPH pro společnost (dříve tzv. sdružení). Do 31. 12. 2018 však lze postupovat podle „starého“ znění zákona, pokud společnost vznikla do konce roku 2016.

Novela upravuje také platby virtuální měnou. Příjemce zdanitelného plnění, pokud je úplata za toto plnění poskytnuta zcela nebo zčásti virtuální měnou, ručí nově za nezaplacenou daň. Tedy z hlediska ručení za neodvedenou daň se platba v bitcoinech staví na roveň platbě na nezveřejněný účet.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB