Co udělá válka na Ukrajině s českým trhem práce?

Názor
Z aktuálního statistického šetření vyplynulo, že hlavní překážkou dalšího rozvoje stavebnictví je nyní nedostatek zaměstnanců. Jako svůj hlavní problém to uvedla více než třetina firem (35 %). Průzkum přitom probíhal v první polovině února, ještě před hlubší eskalací konfliktu na Ukrajině.
Z aktuálního statistického šetření vyplynulo, že hlavní překážkou dalšího rozvoje stavebnictví je nyní nedostatek zaměstnanců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Válka se protahuje, dá se proto předpokládat, že stále víc ukrajinských mužů pracujících v ČR do ní bude odcházet bojovat. Nahlíženo z pohledu pracovního trhu prostě v krátkém období Ukrajinců ubude, což dopadne i na malé a střední podniky, které je přímo nezaměstnávají. Berou ale pracovní sílu ze stejného trhu.

Stavebnictví totiž nejsou jen velké developerské firmy a obří stavitelé státních infrastrukturních zakázek. Tyto velké firmy jsou primárně finální sběrnicí výrobků a služeb, které vyrábějí a vytvářejí malé a střední firmy a jednotlivě je dodávají těmto zhotovitelům. Vyšší očekávané stavební zakázky by se tedy měly přelít i do vyšších zakázek pro dodavatele – a to nejen vyšším objemem, ale i velkou rozmanitostí.

Stavebnictví má ze všech sektorů ekonomiky nejširší „multiplikační efekt“ do dalších sektorů – není téměř odvětví výroby, které by nebylo nějak využíváno při nějaké stavbě. A jsou to právě malé a střední firmy, které svou vlastní různorodostí mohou nejlépe pokrýt pestrost této nabídky.

PSALI JSME:
Bez Ukrajinců se v Česku nic nepostaví

Statistické šetření se zabývalo optimismem podnikatelů jako celku. Ten pokračoval v mírném růstu předchozích tří měsíců, tentokráte o 1,9 bodu na hodnotu 100,7, což odpovídá úrovni z léta roku 2019. Vzhůru jej tentokráte táhl hlavně tradiční faktor na konci zimy – obnova sektoru stavebnictví a jeho zakázek. I během pandemie však již byl index o čtyři body výše – na začátku loňského léta.

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví je na historicky nejvyšší úrovni od začátku sledování, index optimismu se vyšplhal v únoru na 128,9 a těsně tak překonal předchozí rekord z ledna 2019 (128,6). Firem s nedostatečnými zakázkami sice neubylo, ale zvyšuje se optimismus o zakázkách na příští tři měsíce.

Druhý nejvyšší nárůst optimismu zaznamenal v únoru sektor služeb (o 3,3 bodu na 99,8). Ten se tak poprvé dostal na předpandemickou úroveň z února 2020 (97,8). Sektor služeb byl obětním beránkem státních omezení během celých dvou let pandemie, a dopadl tak mnohem silněji na základní stavební kámen každé ekonomiky – malé a střední podniky, mnohem více než například na průmysl, jemuž dominují větší firmy. V únoru navíc průmysl zaznamenal pouze drobný nárůst optimismu (o 0,7 bodu), a tak i zde je jarní návrat optimismu tažen spíše sektorem služeb, kde malé a střední podniky dominují.

PSALI JSME:
Růst české ekonomiky na konci roku táhly hlavně domácnosti a investice firem

V odvětví obchodu hrají malé a střední podniky také dominantní roli. Je to zároveň jediný sektor, který zaznamenal v únoru pokles optimismu (o 1,6 bodu na 103,4). Nejde však o klesající trend, pouze o stabilizaci již dříve vykonaného návratu optimismu alespoň na předcovidovou úroveň z loňského roku.

Nesmíme však zapomenout, že návrat optimismu na předcovidovou úroveň není totéž, jako návrat obratu na předcovidovou úroveň. Ten zůstává u malých a středních podniků hluboko pod svým potenciálem, lidé mají stále strach z dalších omezení, více spoří, a nyní se k tomu přidá ještě strach z další eskalace blízkého válečného konfliktu.

Růst optimismu jen znamená, že malí a střední podnikatelé poznali během státních omezení ekonomiky mnohem hlubší dno, než si před covidem byl kdokoli schopen představit, a tak relativně k tomuto dnu se alespoň navrací naděje, že omezení se nebudou vracet v takové míře. Každá omezení totiž zvyšují dominanci velkých firem na trhu, a tak je pestrost a nabídka pro nás všechny po takových omezeních vždy menší.

Autor je předseda představenstva AMSP ČR
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České firmy jsou opatrné, pokud jde o finanční závazky

Zavřít reklamu ×
  1. Určitě Ukrajince zaměstnat. Zaměstnat podle zákoníku práce se všemi odvody. Nedávat jim minimální mzdu a zbytek do ruky kvůli vysokým odvodům. Dále je nezaměstnat na dohodu o provedení práce to určitě ne. Vůbec ne tkzv.na černo. Bohužel znám to že své praxe…..

  2. Česko čeká chudoba,ceny všeho astronomické a cena práce bude díky přílivu velkého množství pracovníků z Ukrajiny nadále klesat.Kdo volil ODS tak se bude brzo drbat na hlavě…….

  3. Pan Jurečka deklaroval až 500000 uprchlíků. Naše náruč je obrovská a v konečným důsledku budeme všichni žrát trávu.

  4. No, na Moravě je to už teď o tom, že ženy práci neseženou. Všude přijímají jen Ukrajinky. Dokonce se stává, že pokud máte práci se smlouvou, tak vám zkrátí úvazek, aby mohli přijmout Ukrajinku. Myslím, že nás za chvíli ta šílená euforie radosti a rozdávání přejde.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB