Co všechno jste chtěli vědět o Wi-Fi, ale báli jste se zeptat

Před deseti lety provedla společnost Cisco průzkum, z něhož vyplynulo, že pro každého třetího univerzitního studenta a mladého odborníka do 30 let je internet stejně důležitý jako vzduch, voda, jídlo, nebo střecha nad hlavou.
Horší přístup k internetu mají v Česku lidé v krajích s nejnižším hrubým domácím produktem na obyvatele. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přestože může být toto tvrzení mírně nadnesené, protože tato generace neměla prakticky žádné zkušenosti s jakoukoliv formou strádání ve smyslu odepírání základních životních potřeb, ukazuje význam internetu v našich životech. A ten se za uplynulých deset let nejspíše ještě posílil.

Wi-Fi dnes totiž vnímáme skoro jako synonymum pro internet. Na dnešek, tedy na 20. červen přitom připadá světový den Wi-Fi. A protože je pro nás všechny (tedy skoro všechny, pozn. aut.) internet tak důležitý, přinášíme přehled toho, co stojí za to vědět o nejnovějším vývoji této technologie.

Most přes digitální propast

Nedostupnost internetu dnes dělí polovinu světové populace od vzdělání, podnikání a zdravotní péče. Údaje Světové banky ukazují, že v rozvíjejících se zemích má přístup k internetu pouhých zhruba 35 procent obyvatel, zatímco v rozvinutých zemích to je přibližně 80 procent, což znamená, že 3,7 miliardy lidí (tedy polovina světové populace- pozn. aut.) nemá přístup k internetu.

PSALI JSME:
Digitální propast v době pandemie vzrostla: Svět zůstává rozdělený na „připojené“ a „nepřipojené“

Navíc téměř v každé zemi světa digitální propast výrazně odděluje venkovské oblasti a chudší část obyvatel od ostatních. Týká se to i Česka. Tak třeba internetové pokrytí tuzemských domácností se významně liší podle bohatství jednotlivých krajů.

Analýza Expobank CZ vycházející z údajů Českého statistického úřadu ukázala, že horší přístup k internetu mají lidé v krajích s nejnižším hrubým domácím produktem na obyvatele. Zatímco v Praze byla v roce 2019 připojena více než 83 procenta domácností, v Olomouckém a Libereckém kraji jich bylo o deset procent méně.

K odstranění této propasti může významně přispět nová generace bezdrátových technologií – včetně 5G a Wi-Fi 6. Umožní totiž připojení v oblastech, kde je optická síť příliš nákladná – a to včetně venkova.

Užitek z nové generace bezdrátové konektivity budou mít i mobilní pracovníci, telemedicína, průmysl a školství. Všeobecně dostupnou bezdrátovou konektivitu lze jednoznačně považovat za most, jenž překlenuje „digitální propast“.

PSALI JSME:
Nejméně platí za internet obyvatelé hlavního města, nejdražší je na venkově

Nejnovější standard

Nová generace standardu Wi-Fi nese označení Wi-Fi 6, jinak také 802.11ax. Wi-Fi 6 je založená na stejných zásadních inovacích v bezdrátové komunikaci jako 5G. Vedle výrazně vyšší rychlosti oproti předchozí generaci nabízí Wi-Fi 6 až o 400 procent vyšší přenosovou kapacitu a je efektivnější v prostředích s vysokou hustotou uživatelů, například v posluchárnách, na stadionech nebo v konferenčních místnostech.

Má výrazně nižší latenci, takže umožňuje využití tam, kde je požadována odezva téměř v reálném čase. Wi-Fi 6 je také šetrnější vůči bateriím připojených zařízení.

Bezdrátové připojení a bezpečnost

Jednou ze základních zásad bezpečného užívání Wi-Fi je změnit továrně nastavené heslo u všech zařízení. Většina síťových prvků, jako jsou přístupové body, má přednastavená hesla pro správce, což usnadňuje jejich nastavení a zprovoznění. Změna hesel na složitější — a následná pravidelná obměna — představuje jednoduchý, ale účinný způsob, jak zlepšit zabezpečení Wi-Fi.

PSALI JSME:
Na dovolené si Češi s bezpečným internetem hlavu příliš nelámou

Mezi další metody zabezpečení Wi-Fi sítí patří šifrování, virtuální privátní sítě, systémy prevence průniku a jednotná správa hrozeb. Poslední uvedená metoda nabízí jednoduchý způsob, jak propojit vícero bezpečnostních funkcí. Poskytuje je všechny na jednom místě a eliminuje potřebu samostatných řešení od různých dodavatelů pro každou z nich.

OpenRoaming. Už jste o něm slyšeli?

Jde o společnou iniciativu výrobců vzešlou z podnětu společnosti s cílem je lépe propojit mobilní a Wi-Fi sítě. OpenRoaming umožňuje jednoduše připojit mobilní zařízení k vysoce kvalitní Wi-Fi síti a bez problému přecházet mezi různými sítěmi.

Uživatelé a hosté se mohou automaticky a bezpečně přihlásit k síti v okamžiku, kdy se jejich zařízení dostane do dosahu schválené Wi-Fi sítě. Žádné tipování správného SSID, žádné zmatky s přihlašováním přes webový portál, žádná slabá uživatelská jména a hesla – pouze rychlé a snadné připojení.

PSALI JSME:
Informační technologie zítřka se staly skutečností rychleji, než mohl kdokoli očekávat

Zavřít reklamu ×
  1. Kdy uz se prestane cpat lidem do hlavy pravidelna zmena hesel? Pokud neni podezreni na unik tak to jen donuti zmenit heslo podle jasne daneho scenare cerven2021 .22 … 23 atp… Popripade mne to donuti reset do tovarniho nastaveni, a prijdu o celej setup. Fak super rada…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru