Co zohlednit při výběru stínicí techniky

Období jara představuje ideální příležitost pro pořízení a instalaci kvalitní stínicí techniky ještě předtím, než udeří tropické letní teploty. I u stínění přitom existuje množství různých řešení, ať už z hlediska jeho umístění, způsobů ovládání, barevného provedení nebo dalších funkcí.
Ilustrační foto: Archív

Společnost Lomax, v současnosti největší výrobce garážových vrat a přední výrobce předokenních rolet a žaluzií v České republice, připravila pět tipů, v nichž přehledně shrnuje základní prvky, které byste při výběru stínicí techniky měli zohlednit, případně si na některé dát rovnou pozor.

ÚČINNOST

První rozhodování při pořizování stínicí techniky se zpravidla točí okolo volby mezi vnitřní a vnější variantou stínění.

Zatímco v minulosti se největší popularitě těšila – především díky nižší ceně – varianta interiérových žaluzií, v posledních letech stále stoupá zájem o předokenní stínění. Hlavním důvodem je především výrazně vyšší účinnost tohoto řešení oproti vnitřnímu stínění. Lamely totiž zadrží teplo ještě před vstupem do místnosti, která je tak i v létě příjemně chlazená.

„Zatímco u zatažených vnitřních žaluzií může stále docházet k přehřívání interiéru, exteriérová varianta dokáže zadržet až 94 % tepelné energie. V přímém srovnání je tak až desetkrát účinnější. Není proto divu, že se rok od roku těší větší oblibě,“ řekl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax.

Díky vysoké účinnosti odpadá při pořízení exteriérového stínění nutnost instalace dalších chladících prvků, jakými jsou například klimatizace, což se významně promítá i do případných nákladů na energie.

DALŠÍ FUNKCE

V případě, že dáte přednost vnější variantě stínění, otevírají se před vámi dvě základní možnosti. Každá z nich přitom s sebou nese i další doplňující funkce.

První variantou jsou venkovní žaluzie. O zadržení drtivé většiny tepelné energie již byla řeč, kromě jiného však odstíní také až 80 % světelného záření. Jejich velkou výhodou je pak i možnost polohování lamel. Podle potřeby si tak můžete regulovat množství světla, které prochází do interiéru. Změny poloh zároveň odradí i zloděje – pokud žaluzie opatříte automatickým systémem, který lamely vytahuje a zatahuje v závislosti na aktuálních povětrnostních podmínkách, a to i v případě, že se nacházíte mimo domov.

Druhou základní variantu pak představují předokenní rolety. „Díky své konstrukci fungují nejen jako účinný stínicí, ale také jako tepelně-izolační prvek. Především v chladných měsících totiž brání únikům tepla z interiéru, díky izolačním prvkům pak také dovedou snížit hladinu hluku z okolí až o 16 decibelů,“ uvedl Valenta. I předokenní rolety jsou přitom dobrou prevencí před zloději. Jejich bezpečnostní článkové pružiny totiž nejen drží lamely v jedné rovině, ale také brání nežádoucímu mechanickému zdvihnutí.

STAVEBNÍ PŘIPRAVENOST

Obecně platí, že na stínicí techniku by se mělo myslet už při samotném projektování stavby. Pokud totiž bude dopředu hotová příprava, samotná instalace vyjde ve výsledku levněji a pohodlnější bude často i způsob ovládání.

U venkovních žaluzií je proto dobré připravit prostor, kam budou lamely při vytahování zajíždět. Řešení bývají buď podomítkové prostory nebo instalace plechů, které žaluzie kryjí. Obě tyto varianty se nachází nad horní hranou okna. Obecně přitom platí, že tento prostor by měl být co největší, ať už co se týče hloubky či výšky. Lamely žaluzií dosahují velikosti až téměř 10 cm, pokud jsou menší, je jich naopak na výšku okna potřeba vyšší počet – větší je tedy i celkový nábal.

Pokud však stavba zmíněným způsobem připravena není, lze vše řešit i jinak. „V případě dodatečného osazení venkovních rolet nebo žaluzií se volí krycí plech boxu, který však částečně ubere světlou výšku okna,“ řekl Jan Hrnčíř, produktový manažer české pobočky Somfy, největšího světového výrobce pohonů a řídicích systémů pro stínicí techniku.

ZPŮSOB OVLÁDÁNÍ

Ovládání stínicí techniky pomocí speciální páčky či kliky pomalu ustupuje. Plně ho nahrazují motorizované varianty, které jsou nyní k dispozici i u vnitřních žaluzií. Kvůli osazení elektrickými motory se proto především u venkovních variant stínění doporučuje vyvést vývody elektroinstalace do exteriéru. Opět tedy platí pravidlo myslet na stínicí techniku už při samotném projektování. I případná absence vývodů se však dá řešit jiným způsobem.

 „Pokud nelze vyvést přívod elektrické energie do roletového boxu nebo nechceme podstoupit náročné elektroinstalační práce, lze zvolit WireFree řešení, kdy je motor napájen baterií a ta solárním panelem umístěným na boxu,“ doplnil Hrnčíř.

Pokud máte stínicí techniku opatřenou motorizací, je možné ji pak ovládat klasickým vypínačem na zdi nebo dálkovým ovladačem. Čím dál populárnější variantou je pak napojení stínicí techniky na systém tzv. chytré domácnosti, který mimo jiné pomáhá udržovat v interiéru potřebnou teplotu při minimalizaci nákladů za energie. Například v zimě proto pouští do interiéru maximum slunečního svitu a upřednostňuje tak jeho energii před klasickým vytápěním.

DESIGN

Jedním ze zásadních prvků, který může výrazně ovlivnit finální výběr stínicí techniky, je také její vzhled. Ten logicky více vynikne u venkovních variant.

Například exteriérové žaluzie působí jako výrazný designový prvek sám o sobě, a to především u velkých prosklených ploch tvořených např. francouzskými okny. Výrobci lamely nabízejí v barevně spíše neutrálních odstínech, aby celkový obraz exteriéru vhodně doplňovaly. V případě předokenních rolet pak lze z hlediska barev popustit uzdu své fantazii mnohem více.

„Kromě neutrálnějších odstínů či imitací dřeva je ve standardní nabídce k dispozici také více než dva a půl tisíce různých barev. Rolety je tak možné dokonale sladit s dalšími prvky exteriéru, ať už se jedná o vchodové dveře či garážová vrata,“ uzavřel Valenta.

(red)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru