COT: Nejednoznačný týden v komoditách. Nákupy dolaru pokračují

Na měnových trzích reagovali spekulanti na další posilování amerického dolaru a již desátý týden po sobě zvyšovali – i když už pomaleji – dlouhé pozice v dolarových IMM futures proti osmi měnám a dolarovému indexu.
V kovech stouply poprvé po pěti týdnech dlouhé pozice ve zlatě. Mezi investory došlo zejména k obecnější redukci pozic v obilovinách, hlavně v sóje. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V kovech stouply poprvé po pěti týdnech dlouhé pozice ve zlatě. Mezi investory došlo zejména k obecnější redukci pozic v obilovinách, hlavně v sóje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkově dosáhly kombinované dlouhé dolarové pozice objemu 23,2 miliardy dolaru, což je nejvyšší hodnota od letošního července. Může za to hlavně výprodej eura (-13 500 na -56 000), libry (-18 700 na -21 600) a mexického pesa, kde se čisté pozice vrátily na nulu. Tento výprodej zčásti kompenzovalo uzavírání krátkých pozic v jenu (+24 200 na -22 000) a kanadském dolaru (+29 600 na -154 000).

Komodity: V týdnu končícím 26. listopadem stoupl Bloomberg Commodity Index o 0,6 procenta. Podpořily jej rostoucí ceny kávy Arabica a zemního plynu, které pomohly kompenzovat ztráty v sektorech obilovin a drahých kovů. Správci peněz reagovali na tento cenový vývoj poměrně zdrženlivě, jak ukazují změny v různých sektorech.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank
Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Došlo zejména k obecnější redukci pozic v obilovinách, hlavně v sóje. Je zajímavé, že na téměř 10% posílení kávy Arabica obchodníci nijak výrazněji nereagovali. Lze tedy předpokládat, že za rychlý vzestup na maximum z roku 1977 může hlavně panické nakupování pražíren a jejich prostředníků, které v pátek dosáhlo vrcholu, po němž následoval největší pokles objemu kontraktů od roku 2021.

V energetice přilákal vzestup zemního plynu novou poptávku, ale pozice v ropě byly smíšené. V sektoru kovů zaznamenalo zlato obnovení poptávky po několika týdnech čistého výprodeje, ale čisté dlouhé pozice ve stříbře se propadly na devítiměsíční minimum. Nyní je stříbro v lepším postavení, aby mohlo do budoucna reagovat na příznivý vývoj cen.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank
Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Energetika: Své pozice v ropě WTI a benzínu spekulanti příliš neměnili, zvýšili však své krátké pozice v naftě ULSD. Zemní plyn (4 kontrakty) se vrátil zpět do čistých dlouhých pozic, protože spekulanti nakoupili největší objemy od letošního března.

Kovy: V kovech stouply poprvé po pěti týdnech dlouhé pozice ve zlatě, dlouhé pozice ve stříbře klesly o deset procent na březnové minimum a dlouhé pozice v platině se zmenšily o více než polovinu na, takže už se za poslední čtyři týdny propadly o 83 procent. Dlouhé pozice v mědi klesly na tříměsíční minimum.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank
Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

V tzv. měkkých komoditách potvrzují nezměněné pozice v kávě Arabica, že za 47leté maximum z předchozího týdne nemohli spekulanti, ale spíše panické nákupy pražíren a zprostředkovatelů, které v pátek skončily.

Další významnou změnou bylo snížení takzvaných krátkých pozic v bavlně o 44 procent. V hospodářských zvířatech přetrvávají už desátý týden agresivní nákupy živého dobytka, takže se čisté dlouhé pozice zvedly na 16měsíční maximum a dlouhé pozice ve vepřových půlkách dosáhly nového rekordu.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena