Covid se v obchodech a na poštách dlouho nedrží, ukázaly vědecké výzkumy

Analýza
Pravděpodobnost, že se lidé nakazí covidem v obchodech nebo na poštách, se zdá být poměrně nízká. Ukázaly to právě zveřejněné výsledky výzkumu, podle nichž se v těchto prostorách virus dlouho nedrží. Má to ovšem jenom zásadní předpoklad: Zákazníci musí nosit respirátor a dezinfikovat si ruce. Studie vyšla v odborném časopise Frontiers in Public Health.
Supermarkety jsou v případě covidu-19 bezpečné, pokud se bezpečně chovají i zákazníci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČZ a Masarykovy univerzity v Brně kontrolovali povrchy, jichž se dotýkaly stovky lidí, a koronavirus neidentifikovali. Vzorky ovšem odebírali na přelomu let 2020 a 2021, kdy se obecně protiepidemiologická opatření dodržovala více než dnes.

V této době nebyla ještě k dispozici vakcína a lidé byli více opatrní, než v současné době. Především ale platil lockdown, otevřené byly jen nejnutnější provozovny – například obchody s potravinami – a spousta lidí prakticky nikam nechodila.

„Zajímalo nás, jaké reálné nebezpečí nákazy virem SARS-CoV-2 v době epidemie hrozí ve veřejných prostorách, kde se pohybuje velké množství osob, a zda je nutné zavírat obchody,“ řekl vedoucí týmu Omar Šerý z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR. Výzkumníci nabrali vzorky z obchodního centra, centrální pošty v Brně a covidové jednotky menší nemocnice, která sloužila jako referenční skupina.

PSALI JSME:
A jsi naočkovaný? Covid zasáhl i svět seznamek

Dodržování opatření pomáhá

„Ve veřejných prostorách se virus SARS-CoV-2 nevyskytoval v případě, že se dodržovala platná doporučení – především respirátory a mytí nebo dezinfekce rukou. Naopak na covidové jednotce v nemocnici, kde pacienti respirátory samozřejmě nenosí a kde je větší kumulace pozitivních osob v menším prostoru, byl virus hojný,“ okomentoval výsledky studie Šerý.

„Navíc se ukazuje, že kapénky mají tendenci padat na zem, protože na ní a na podrážkách obuvi zdravotnických pracovníků covidové jednotky bylo nejvíce RNA koronaviru. Také na površích, kterých se pacienti s covidem-19 dotýkají, jako jsou například plastové kliky, byla virová RNA objevena,“ dodal vědec.

Na površích, jichž se dotýkaly v obchodě stovky lidí, se virus nenašel. To například znamená, že dezinfikovat potraviny po přinesení z obchodu by nemělo být nutné. Pokud se dodržují všechna opatření, jako správně nasazený respirátor a mytí nebo dezinfekce rukou, ve veřejných prostorách nebezpečí nákazy koronavirem podle tohoto výzkumu příliš nehrozí.

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

Z pošty do obchoďáku

První odběr výzkumníci provedli 17. prosince 2020 v podvečer na hlavní poště v Brně, kterou ten den prošlo 2,6 tisíc lidí. V té době byla nákaza ve společnosti velmi rozšířená – denní procento nově zjištěných případů ze všech PCR testovaných přesahovalo třicet procent.

Druhý odběr byl proveden 17. února 2021 v podvečer v obchodním centru Šantovka v Olomouci, v němž zůstal otevřen supermarket a food court. Také v té době bylo procento nově zjištěných případů covid pozitivity nad třiceti procenty. Celkem v den odběru vzorků navštívilo toto obchodní centrum více než deset tisíc lidí.

Poslední odběr vědci provedli 6. května 2021 na nemocničním oddělení zřízeném pro léčbu pacientů s pozitivním testem na covid-19.

PSALI JSME:
Z karantény až do vězení?

Čistá hromadná doprava

Obdobný průzkum prováděli vědci na jaře 2021 v pražské městské hromadné dopravě. Akci inicioval Dopravní podnik, provedli ho lidé z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Výsledky byly rovněž pozitivní: Přítomnost infekčního viru SARS-CoV-2 se neprokázala.

Vědci přitom analyzovali celkem 558 vzorků z autobusů, tramvají, vlakových souprav, nástupišť a vestibulů metra. I v tomto případě ovšem platí zásadní podmínka, že je zapotřebí dodržovat základní hygienická pravidla.

Výzkum, na němž spolupracovali také vědci z Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, byl první svého druhu v České republice. Stěrem z exponovaných povrchů výzkumníci získali 154 vzorků z interiérů autobusů, 160 z tramvají, 126 z vlakových souprav a 52 z nástupišť a vestibulů metra.

PSALI JSME:
Vlna zdražování jízdného se žene Českem

Dalších 66 vzorků odebrali přímo ze vzduchu jeho nasáváním speciální aparaturou ve vnitřních prostorách dopravních prostředků a stanic metra.

Sběr vzorků se uskutečnil v době vrcholící jarní vlny pandemie covid-19 na začátku letošního dubna, vždy poté, co vozidla dorazila do depa nebo na obratiště či terminály, tedy před jejich úklidem. Pouze nasávání vzduchu se uskutečnilo za plného provozu s cestujícími. Inspirací pro tento výzkum se stala obdobná studie, kterou loni na podzim a letos na jaře provedl Dopravní podnik v Londýně. Výzkum v Praze byl ovšem rozsáhlejší.

Ze všech 558 vzorků pouze šest z nich vykazovalo stopy biologického materiálu viru. Proto byly dále podrobeny v laboratořích přírodovědecké fakulty kultivaci a v intervalech tří, šesti a devíti dnů otestovány na infekčnost. U všech těchto vzorků ve všech časových intervalech se přitom ukázalo, že jde o neinfekční, neživé částice.

PSALI JSME:
Hygienici vědomě porušují zákon: Karanténa po telefonu nestačí

Zavřít reklamu ×
  1. Docela by mě zajímalo kdo má s tohoto šílenství zvané Covid zisky. Asi nejbohatší lidé na planetě co prodávají vakcínu na tento druh nemoci,která vlastně žádná nemoc není.Neznám jinou „nemoc“ kde doktor nechá „nemocného“ 10 dní doma na samotce bez jakékoliv léčby a pak je vše v pořádku.Docela dobré divadlo.Já žiju a Covid neřeším……..

    • V každém případě se jedná o byznyslumpárnu nejhrubšího zrna. V těch pokusech mě zaujalo, že v nasávaném vzduchu nebyly vůbec žádné viry!!!!! Zajímavé by bylo, kdyby nařídili lidem useknout si ruku v zápěstí-jako prevenci proti covidu-kolik tupců by tak učinilo? Vsadím, se, že hodně.

    • Jste evidentně hlupák na druhou. Že covid není nemoc běžte vykládat lidem, kterým už byla třeba i podruhé odložena plánovaná operace a trpí v bolestech, protože oddělení v nemocnicích jsou předělána na covidové a obsazena covid pacienty v ohrožení života, kteří často taky covid neřešily, jako vy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB