CRIF a jeho „ruská bota“. Největší Rusy vlastněnou firmou v Česku není Aircraft Industries, ale Škoda JS

Každý dělá občas chyby. Ale společnosti CRIF, která poskytuje data o tuzemských firmách, se na přelomu února a března podařilo udělat docela velkou „ruskou botu“.
Největší tuzemskou firmou vlastněnou Rusy je plzeňská Škoda JS, která je tuzemským klíčovým hráčem na poli jaderné energetiky. Nikoliv kunovický Aircraft Industries, jak tvrdí společnost CRIF. Ilustrační foto: Škoda JS

Ve svém statistickém srovnání, kolik firem u nás vlastní Rusové a kolik Ukrajinci, totiž CRIF tvrdí, že největší tuzemskou společností vlastněnou Rusy je kunovický výrobce letadel a jejich motorů Aircraft Industries, jehož obrat přesahuje 1,5 miliardy korun a jenž zaměstnává více než tisíc lidí. Není to však pravda.

Ve skutečnosti je největší tuzemskou firmou vlastněnou Rusy plzeňská Škoda JS, která je tuzemským klíčovým hráčem na poli jaderné energetiky a která měla za rok 2020 tržby ve výši 4,7 miliardy korun a zaměstnává na 1100 lidí (výsledky hospodaření za rok 2021 ještě nejsou k dispozici, pozn. aut.). A jejíž základní jmění ve výši 550 milionů korun je oproti Aircraft Industries pětinásobné.

Přestože v zápisu tuzemského obchodního rejstříku je uvedena jako její jediný akcionář nizozemská společnost OMZ, fakticky je vlastníkem plzeňské firmy stejnojmenná největší ruská společnost specializující se na výrobu zařízení pro těžké strojírenství, petrochemii, důlní průmysl a jadernou energetiku.

Tuzemský obchodní rejstřík u akciové společnosti Škoda JS přitom ruské spojení více než naznačuje: Předsedou představenstva je Anton Razdorskii, bydliště Rostov na Donu, Ruská federace, členy představenstva Andrey Epifanov bydlící v Moskvě a Dmitry Teplinskiy z Petrohradu, a předsedou dozorčí rady je Tigran Khachaturov z ruské metropole. Ani jeden Holanďan…

Překvapivé na tom je, že CRIF se odvolává nejen na údaje ze své aplikace Cribis, ale také na data získaná z Evidence skutečných majitelů. Jenže ta uvádí, že nepřímými skutečnými majiteli plzeňské Škody JS je celkem dvanáct lidí s ruským jménem. Viz výše, ani jeden Holanďan. Přitom se stačilo podívat na Wikipedii, kde je odzdrojováno, že „původně česká firma je od roku 2004 vlastněna ruskou skupinou OMZ“.

A smutné je na tom to, že CRIF jako firma, která se prezentuje jako ta, která poskytuje „ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem“, podle všeho vůbec neví, kdo ve skutečnosti vlastní plzeňskou společnost Škoda JS. Jinak by ji nepochybně zahrnula do svého žebříčku největších Rusy vlastněných firem v ČR.

I když uvážíme možné statistické odchylky, ukazuje se, že i další data poskytnutá společností CRIF v minulém týdnu médiím jsou nedůvěryhodná: Po „započtení“ údajů Škody JS totiž obrat tuzemských firem s ruskými majiteli nedosahuje 34 miliard, ale zhruba o pět miliard více, a základní kapitál firem s ruskými vlastníky není ve výši osmi miliard korun, ale minimálně o půl miliardy větší.

Sama Škoda JS na zprávu Italy vlastněné společnosti CRIF nijak nereagovala. Podle zasvěcenců v oblasti energetiky a jaderného strojírenství, které redakce FAEI.cz oslovila, ruská jména ve struktuře české společnosti Škoda JS a ruské OMZ směřují ke Gazpromu, tedy k největší ruské akciové společnosti a největšímu exportérovi zemního plynu na světě.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB