CRIF: V lednu bylo vyhlášeno 422 bankrotů fyzických osob podnikatelů, nejméně za 4 roky

V lednu roku 2018 bylo vyhlášeno 59 bankrotů obchodních společností, 422 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 006 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 85 návrhů na bankrot obchodních společností, 436 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 016 návrhů na osobní bankrot. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl nejnižší za 4 roky. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Počet bankrotů obchodních společností se oproti prosinci zvýšil o 20, zatímco počet návrhů na bankrot obchodních společností meziměsíčně vzrostl o osm. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se oproti prosinci snížil o 14 a byl nejnižší od ledna 2014. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů (FOP) se oproti prosinci snížil o 42 návrhů.

„U bankrotů podnikajících fyzických osob sledujeme dvě kategorie. Oddlužení fyzických osob podnikatelů, které probíhá podobně jako osobní bankrot, a potom počet bankrotů po odpočtu oddlužení. Tyto bankroty probíhají podobně jako firemní bankroty. Nejnižší počet bankrotů FOP za poslední 4 roky je přitom způsoben velmi nízkým počtem obou zmíněných typů bankrotů. V obou kategoriích se pohybuje na hranici čtyřletých minim,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 744 bankrotů obchodních společností, o 186 bankrotů, respektive o 20 % méně než v předešlém období. Zároveň bylo v posledních 12 měsících vyhlášeno 6 172 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 814 bankrotů, respektive 12 % méně než v předchozích 12 měsících.

V lednu roku 2018 byl zaznamenán největší počet bankrotů obchodních společností v Praze, kde jich bylo vyhlášeno 27. Následoval Jihomoravský kraj s 9 bankroty a Plzeňský kraj se 6 bankroty. Žádný bankrot obchodních společností naopak nebyl v lednu vyhlášen v Ústeckém, Libereckém a Olomouckém kraji.

Během posledních 12 měsíců bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno opět v Praze (310) a v Jihomoravském kraji (95), nejméně potom v Libereckém kraji (12) a v Karlovarském kraji, kde se jednalo o 15 bankrotů. Meziročně se počet bankrotů snížil ve 12 krajích a ve dvou se zvýšil. Šlo o Zlínský kraj (+ 12 %) a Plzeňský kraj (+ 4%). Nejrychleji se počet firemních bankrotů snížil v Libereckém kraji, kde bylo vyhlášeno o 54 % méně bankrotů obchodních společností než v předešlých 12 měsících. V Jihočeském kraji se jejich počet snížil o polovinu.

V přepočtu na 10 tisíc obchodních společností byl největší počet vyhlášených bankrotů za posledních 12 měsíců zaznamenán v Pardubickém kraji (21,4 bankrotu) a dále v Moravskoslezském kraji a na Ústecku (shodně 18,5 bankrotu). Nejnižší počet vyhlášených bankrotů na 10 000 OS byl zaznamenán v Libereckém kraji (9,7 bankrotu) a ve Středočeském kraji (13,5 bankrotu).

Z hlediska hlavních odvětví bylo v lednu vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností v obchodu (19 bankrotů), v průmyslu (13 bankrotů) a ve stavebnictví (10 bankrotů). Žádný bankrot obchodních společností nebyl vyhlášen v ubytování a stravování a jeden bankrot byl vyhlášen v zemědělství a dobývání.

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno opět v obchodu (199 bankrotů), v průmyslu (121 bankrotú) a ve stavebnictví (121 bankrotů). Nejméně naopak v zemědělství a dobývání (18 bankrotů), v dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří (33 bankrotů) a v ubytování a stravování (36).

V přepočtu na 10 tisíc OS bylo za posledních 12 měsíců nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno ve stavebnictví (29,4 bankrotu), v průmyslu (24,3 bankrotu) a v dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří (23,6 bankrotu). Nejméně naopak v sektoru nemovitosti a pronájem strojů a zařízení (9,8 bankrotu), v ostatních službách (10,3 bankrotu) a v sektoru služby převážně pro podniky (12,2 bankrotu).

U fyzických osob podnikatelů byl v posledních 12 měsících vyhlášen největší počet bankrotů v Moravskoslezském kraji (788 bankrotů), v Ústeckém kraji (768 bankrotů) a ve Středočeském kraji (723 bankrotů). Nejméně naopak ve Zlínském kraji (221 bankrotů), na Vysočině (235 bankrotů) a v Karlovarském kraji (262 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů v 10 krajích snížil, v jednom se nezměnil a ve třech se zvýšil. Šlo o Jihomoravský kraj (+ 9 %), Prahu (+ 6 %) a Ústecký kraj (+ 5 %). Nejrychleji se počet bankrotů FOP meziročně snížil v Jihočeském kraji (  26 %), v Karlovarském kraji (-23 %) a v Pardubickém kraji (- 21 %).

V přepočtu na 10 tisíc FOP bylo nejvíce bankrotů v uplynulých 12 měsících zaznamenáno v Ústeckém kraji (55,9 bankrotu), v Karlovarském kraji (44,8 bankrotu) a v Libereckém kraji (42,4 bankrotu). Nejméně naopak v Praze (10,2 bankrotu), ve Zlínském kraji (19,5 bankrotu) a v Jihomoravském kraji (24,1 bankrotu).

Osobní bankroty

V lednu bylo vyhlášeno 1 006 osobních bankrotů, o 124 více než v prosinci. Zároveň bylo podáno 1 016 návrhů na osobní bankrot, což je 32 návrhů méně než o měsíc dříve. Od února roku 2017 do ledna 2018 bylo vyhlášeno 13 299 bankrotů, o 2 743 bankrotů, respektive 17 % méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 14 422 návrhů na osobní bankrot, o 4 304 méně než v předešlém období. Počet návrhů na osobní bankrot tak meziročně klesl téměř o čtvrtinu, konkrétně o 23 %.

 „U osobních bankrotů zatím stále pozorujeme pozvolný pokles jejich průměrného počtu. V posledních 12 měsících bylo v průměru měsíčně podáno 1 202 návrhů na osobní bankrot a vyhlášeno jich bylo v průměru 1 108 měsíčně. V lednu roku 2017 tento roční průměr přitom činil 1 561 návrhů na osobní bankrot a 1 337 vyhlášených bankrotů měsíčně,“ říká Věra Kameníčková.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Škoda Auto podporuje českou kulturu

Škoda Auto se dohodla na pokračování spolupráce s Českou filharmonií a s Národním divadlem. Podpora předních českých kulturních institucí má v automobilce Škoda Auto dlouhou tradici. Pokračování spolupráce stvrdili …

Co musíte zařídit při přepisu vozidla

Vlastnit auto znamená jednu věc: Nezapomenout na formality. Při nákupu či prodeji vozidla je třeba provést opětovnou registraci automobilu, tedy přepis na nového majitele. Přihlášení a odhlášení vozidla lze provést …

Nocleh jako v pohádce

Už jste někdy nocovali ve vysokohorské chatě, která dřív sloužila jako místo, kde se schovává krmivo pro kravičky?

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru