Cryptojacking: Hackeři se už zaměřují i na roboty v továrnách

Podle zprávy softwarové společnosti Symantec se počet hackerských útoků na internet věcí (k internetu připojené chytré domácí spotřebiče, robotické jednotky ve strojírenství či auta) v loňském roce meziročně zvýšil o alarmujících 600 %.
Riziko hackerských útoků na zařízení, která mezi sebou pomocí internetu komunikují nebo veřejnou internetovou síť využívají alespoň k softwarovým aktualizacím, se týká i robotických jednotek ve výrobních provozech. Foto: Pixabay

Za nárůstem stojí snaha hackerů vydělávat peníze skrytou těžbou kryptoměn. V průmyslu hrozí největší riziko škod kvůli napadení řídicích a robotických systémů. Podle IT specialistů je zatím jedinou dostupnou obranou dobré zabezpečení podnikových a domácích sítí a případné restartování napadených zařízení do továrního nastavení.

Viry a hackerské útoky se dlouhou dobu týkaly jen počítačů s připojením na internet, později i mobilních telefonů a tabletů. Terčem útoků s cílem na dálku nelegálně využívat cizí výpočetní kapacity jsou nyní stále častěji také chytré televize připojené k internetu, herní konzole, domácí routery nebo síťové přehrávače internetových rádií.

Útoky na internet věcí (Internet of Things – IoT) jsou tak další etapou hackerských aktivit po nedávné vlně ransomwarových útoků, které uzamykaly citlivá data v počítačích a za opětovné zpřístupnění žádaly výkupné.

PSALI JSME:
„Firmy stále opakují chyby, kterými hackerům pomáhají,“ říká Tomáš Přibyl

Co může způsobit útok v továrně?

Riziko hackerských útoků na zařízení, která mezi sebou pomocí internetu komunikují nebo veřejnou internetovou síť využívají alespoň k softwarovým aktualizacím, se týká i robotických jednotek ve výrobních provozech.

„Velká část podnikových sítí je dnes před hrozbami z internetu většinou dobře zabezpečená, i nám se daří takovým situacím předcházet. Některé společnosti ale prevenci zanedbávají, a právě u nich je možnost úspěšného hackerského útoku mnohem větší. Útok na robotické jednotky může způsobit zranění obsluhy, zastavit provoz a způsobit podniku výrazné finanční ztráty,“ říká Jiří Kabelka, ředitel inženýrské společnosti DEL.

Další formou sabotáže pomocí internetu může být i přeprogramování autonomních jednotek tak, aby vytvářely špatné či nefunkční výrobky. Sofistikovanější útok pak může výrobní jednotky softwarově uzamknout s výzvou k zaplacení výkupného pro obnovení běžného provozu.

PSALI JSME:
Nejdříve útočí hackeři, pak tanky, říká specialista na kybernetickou obranu Aleš Špidla

Výrobci spotřebičů hledají řešení

V součinnosti s cloudovými technologiemi a analýzou tzv. velkých dat (big data) zasahuje internet věcí nejen do výrobních odvětví průmyslu či zdravotnictví, ale i do domácností s chytrými spotřebiči.

„Výrobci spotřebičů teprve začínají řešit, jak tento nový problém co nejvíce minimalizovat. Fáze nárůstu počtu útoků proto bude pokračovat ještě několik měsíců, dokud nebude existovat účinný obranný mechanismus,“ uvádí Ivan Luby z IT společnosti GAMO.

Zatím jedinou obranou je tak zabezpečení sítě kvalitním routerem, kontrola jeho softwarových aktualizací a nastavení bezpečného hesla, ale i obnova továrního nastavení u podezřele se chovajících zařízení. Vzdálenou těžbu kryptoměn mohou prozradit zpomalené funkce napadených zařízení nebo větší spotřeba elektřiny.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Vědci pracují na lepších bateriích pro notebooky

Naše nároky na baterie notebooků, smartphonů a dalších přenosných zařízení se nepřetržitě zvyšují: Chceme mít stále lehčí a tenčí přístroje, které ale zároveň vydrží mnohem déle v provozu. Vývoj baterií pohání také …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru