Čtvrtá šokující předpověď pro rok 2022: Kvůli cenově-mzdové spirále přesáhne inflace v USA 15 %

Do čtvrtého čtvrtletí roku 2022 stihnou mzdy dolní poloviny amerických pracujících stoupnout v přepočtu o 15 procent ročně. Firmy se ze všech sil snaží najít ochotné a kvalifikované zaměstnance, ti jsou však čím dál vybíravější a mají pocit, že si zaslouží víc. Pracovních míst je totiž na rozdíl od více i méně kvalifikovaných pracovních více než dost.
V roce 2022 učiní americká centrální banka a její předseda Jerome Powell znovu stejnou chybu. Ilustrační foto: Fed

Oficiální americký index spotřebitelských cen dosáhl svého maxima v únoru 1975. Tehdy se vyšplhal až na 11,8 procenta. Této inflace se Spojené státy zbavily teprve během recese v letech 1980-82, kdy došlo k brutálnímu navýšení základní sazby až někam ke dvaceti procentům.

V roce 2022 učiní Federální rezervy (Fed, americká centrální banka, pozn. red.) a jejich předseda Jerome Powell znovu stejnou chybu. Po koronavirové pandemii totiž ekonomika a zejména trh práce trpí značně omezenou nabídkou, a tak jsou tradiční modely Fedu leda pro smích.

Powell si myslí, že se po odeznění pandemie miliony Američanů vrátí do práce a zaplní aspoň část z 10,4 milionů volných pracovních míst. To je ale evidentně omyl. Část z nich už kvůli krizi odešla do předčasného důchodu, a řady amerických pracujícím tak prořídly.

Velkým rozdílem mezi dneškem a včerejškem je, že díky pandemii značná část pracujících procitlá Lidé ve všech sektorech a příjmových skupinách si uvědomují, že mají větší moc, než kdy dřív. Požadují lepší zacházení – lepší pracovní podmínky, vyšší mzdy, větší flexibilitu a smysluplnou práci.

To má spolu s neustálými finančními tlaky na produkční straně, energetickou krizí a nedostatkem pracovních sil za následek bezprecedentní růst mezd ve většině odvětví, který ve 4. čtvrtletí (příštího roku, pozn. red.) dosáhne dvojciferných hodnot (v přepočtu na rok, pozn. aut.).

V důsledku toho přesáhne americká inflace ještě před počátkem roku 2023 poprvé od 2. světové války 15 procent ročně. To konečně přiměje Fed k aktivitě. V zoufalé snaze dostat inflaci pod kontrolu začnou rychleji zpřísňovat monetární politiku, je to však příliš málo a příliš pozdě. Centrální banka už ztratila veškerou důvěryhodnost a bude dlouho trvat, než ji získá zpět.

Autor je vedoucí oddělení makroekonomické analýzy Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Maio

    Presme. Navic se nam tu rozmohl takovy nesvar, ze se tyhle garnituey obraceji ve vsi vire na trh (sp500 apod) misto toho, aby vysli na ulici mezi prosty lid a zjistili skutecou stranku veci. Stene plati o vy*eb*ne EU, protoze tyhle kreatury jsou asi uplne nejvic mimo misu.
    Jako nekdy, kdo si na duchod investuje pomoci ruznych ETF mi to nevadi, ale kazda mince ma 2 stranky a ta druha se akrualne pece. Az budeme mit pristi inflaci +10 % a ta se bude drzet roky v uzkem vyssim pasmu, zacne to byt zvela novy standard, do te doby, nez se zvedne zase rapidne nezamestnanost a cela situace se zacne znovu opakovat tak, jako od 60-70 let. S tim rozdilem, ze ceny energii budou uz uplne nekde jinde, takze si osobne myslim, ze nulovym urokum nadobro odzvoni a mala inflace bude 3-5 % tak, jako to bylo po dekady pred dot.com.

  2. VH Václav Horálek

    Mají o co usilovně léta usilovali.Hnali se jen za spekulací.Když Regan zrušil poslední zákon z roku 1930 o regulaci finančních žraloků,tak jim západ fandil.Dnes vidí kam se poděl průmysl,který budovaly celé generace.Za 30 let se přestěhoval zadarmo do ČÍNY a ještě nechali vystudovat mladé Číňany na prestižných univerzitách. To se jistě Číňané plácají do břicha jak ke všemu lacino přišli. Holt musí USA opět uzákonit spekulaci jako trestnou a začít makat od píky.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB