Čtvrtina Čechů chodí ven bez peněženky. Platí mobilem

Průzkum
Pokrok se zastavit nedá. Zatímco dříve bylo nemyslitelné vyrazit z domova bez peněženky, dnes tak činí čtvrtina obyvatel Česka. Peněženku vystřídal mobil. Vyplývá to aktuálního průzkumu společnosti Mastercard, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Stále více Čechů používá při platbách svůj mobilní telefon. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vedle mobilu platí Češi rovněž chytrými hodinkami nebo jiným nositelným zařízením. Ti, kteří mobilem už běžně platí, ho používají při polovině všech svých transakcí. A bylo by to ještě více, kdyby zákazníci nenaráželi na obchodníky, kteří bezhotovostní platby nepřijímají.

Průzkumu společnosti Mastercard ukázal, že 28 procent lidí platí mobilem, protože nejsou ochotni vytáhnout kartu z peněženky nebo peněženku z kapsy či kabelky. A více než dvacet procent chytrým telefonem zaplatí, protože ho má v ruce při stání ve frontě v obchodě.

Rostoucí popularita

Popularita placení mobilem, případně chytrými hodinkami stoupá v Česku rok od roku. Zatímco před čtyřmi lety zaplatilo někdy chytrým telefonem pouhých 19 procent lidí, loni už to bylo 39 procent.

„Tokenizované platební karty v nejrůznějších nositelných zařízeních se v posledních několika letech staly novým tržním standardem,“ konstatoval Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

Zákazníci totiž podle něj při placení upřednostňují ty metody, které jsou nejpohodlnější a nejrychlejší – a v případě hodinek nebo chytrého telefonu odpadá i zadávání kódu PIN u vyšších částek.

Trend podle něho směřuje k tomu, že lidé budou mít k dispozici více platebních nástrojů. „Z našich průzkumů víme, že už dvanáct procent Čechů využívá dvě a více nositelných zařízení, nejčastěji hodinky a mobil, a platí intuitivně tak, jak je to pro ně v daný okamžik nejjednodušší. Rychle roste i podíl těch, kteří fyzickou kartu vůbec nevyžadují,“ řekl Čarný.

Přestože lidé při sobě stále hotovost nosí, vnímají ji především jako pojistku, že budou moci zaplatit i tam, kde bezhotovostní platby stále nepřijímají. Když lidé vyrážejí z domova, nejčastěji mají s sebou mobilní telefon (87 %) a platební kartu (74 %). Peněženku pak u sebe stále nosí 70 procent lidí.

PSALI JSME:
Pětina Čechů už platí mobilem. Hotovostí ale stále více než polovina

Platební prsten nebo čip

Přibývá zákazníků, kteří nosí na zápěstí chytré hodinky a používají je i k placení. V roce 2020 vlastnilo chytré hodinky pouze 16 procent Čechů, loni už to bylo 32 procent. Stále více lidí také používá nositelnou elektroniku na placení – loni to bylo 12 procent lidí. Téměř čtvrtina z nich (24 %) přitom platí hodinkami kdykoliv mají tu možnost.

Zájem je ale také o jiná platební zařízení. Téměř čtvrtina lidí (22 %) by ráda vyzkoušela platební prsten. Jako výhody spatřují, že je stále dostupný na ruce, nemusí se nabíjet, jednoduše se používá a je cenově velmi dostupný v porovnání s ostatními chytrými přístroji. Téměř desetina lidí (7 %) by ráda platila implantovanými čipy, kdyby měli tu možnost.

V posledních letech se výrazně proměňuje i způsob používání internetového bankovnictví. Klienti bank se i zde přesouvají k mobilním telefonům, které se pro ně stávají primární branou k penězům. Před čtyřmi roky používalo mobilní bankovnictví 46 procent zákazníků, loni to bylo už 73 procent.

Nejčastějším argumentem, proč zákazníci zůstávají u počítače, je spokojenost s využíváním běžného internetového bankovnictví. V posledních letech naopak klesá podíl lidí, kteří se bankovnictví v mobilu vyhýbají kvůli obavám ze zneužití svých osobních dat nebo krádeže peněz z účtu.

PSALI JSME:
Máte v mobilu nějakou finanční aplikaci? Buďte ve střehu

Miliardy transakcí

Sdružení pro bankovní karty nedávno v tiskové zprávě sdělilo, že celkový počet transakcí v roce 2022 v obchodních místech dosáhl 2,3 miliardy, což je meziročně o 24 procent více. Celkový objem transakcí v obchodních místech tak překročil 1,5 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 25 procent. Výrazně narostly i tzv. e-commerce transakce.

Počet platebních transakcí mobily nebo jinými elektronickými prostředky vloni meziročně vzrostl o 80 procent na téměř 629 milionů. Objem platebních transakcí vzrostl dokonce o 86 procent na 394 miliard korun. Podle sdružení se blíží doba, kdy bude každá třetí platební transakce provedena mobilem, chytrými hodinkami nebo jiným elektronickým „pomocníkem“.

„Díky častějšímu používání platebních prostředků napříč populací včetně lidí v seniorním věku i nadále zásadním způsobem roste podíl bezhotovostních transakcí oproti výběrům hotovosti z bankomatů,“ sdělil Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty.

PSALI JSME:
Kdy a kde se začaly platební karty používat a kdy jsme se poprvé setkali s internetovým bankovnictvím?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.