bool(false)

Čtvrtina lidí nemá vůbec žádné úspory

Většina českých párů si pravidelně spoří. Peníze na společnou dovolenou si stranou odkládá 38 procent párů. Dalších 37 procent šetří na rekonstrukci bydlení a 32 procent spoří svým dětem. Vlastní automobil by si z úspor chtělo pořídit 26 procent párů a jen 17 procent dotázaných šetří na vlastní bydlení. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala udělat Poštovní spořitelna na vzorku 1 426 respondentů ve věku 18+ ze všech krajů ČR.

Více než třetina párů plánuje utratit společné úspory za dovolenou. Foto: Pixabay

Téměř polovina českých párů má podle průzkumu společný účet (46 procent) a také si společně spoří (45 procent). Více než třetina párů plánuje utratit společné úspory za dovolenou (38 procent), na druhém místě je pak rekonstrukce bytu či domu (37 procent).

I přesto, že Čechy nejvíce láká utratit nastřádané prostředky za rekreaci, zadlužit by se kvůli ní rozhodně nechtěli. Půjčit si peníze na její pořízení by byla ochotná pouze dvě procenta populace. Stejné množství lidí by si vzalo úvěr kvůli vánočním dárkům.

To potvrzují údaje z jiného průzkumu, který uskutečnila společnost Cofidis mezi 525 respondenty. Ačkoli jsou půjčkám obecně nakloněna 83 % lidí, v některých situacích Čechům půjčka smysl nedává. Vůbec nejméně lidí by si půjčilo peníze na financování Vánoc, dále na nákup oblečení a potřeb pro volný čas, zařízení svatby a nákup dovolené. Ve všech těchto případech by si vzala půjčku maximálně tři procenta respondentů.

U ŽEN VEDE REKONSTRUKCE, U MUŽŮ AUTOMOBIL

Češi jsou, tvrdí průzkum Poštovní spořitelny, obecně méně ochotní si půjčovat i na auto nebo rekonstrukci domácnosti. Taková půjčka je přijatelná jen pro 40 procent respondentů. Z průzkumu Cofidis pak vyplynulo, že půjčku by si v určité životní fázi nebo situaci vzala 83 % Čechů. Průzkum společnosti ukázal, že lidem dávají největší smysl půjčky na dlouhodobější projekty. U žen je to rekonstrukce bydlení a zejména u mužů pořízení automobilu.

„Nejnovější data nám ukázala, že finanční rezervu alespoň ve výši čtvrtletního příjmu má jen polovina Čechů. Celá čtvrtina naopak nemá úspory žádné,“ upozornil ředitel Poštovní spořitelny Přemysl Hanzelka. Pokud jde o finanční rezervy na horší časy, tak alespoň část svých příjmů si pro „strýčka příhodu“ odkládají jen tři pětiny českých párů. Ve větší míře spoléhají na finanční pomoc svého okolí mladí lidé – finanční rezervu si tvoří pouhých 29 procent párů ve věku 18 až 34 let. Naopak starší lidé si šetří bez konkrétního účelu mnohem častěji.

NEPLÁNOVANÉ VÝDAJE?

Neplánované výdaje by podle průzkumu Cofidisu úvěrem pokrylo 15 % lidí, o něco méně by půjčkou řešilo i běžný provoz domácnosti při finanční tísni nebo splacení jiného dluhu. Ve všech třech situacích takový postoj výrazně častěji vyjádřili lidé se základním vzděláním a také ve věku okolo 30 let.

„Právě v těchto akutních případech bývají klienti méně pečliví a obvykle nevěnují takovou pozornost úvěrovým podmínkám. Je proto velmi důležité, aby se obrátili na ověřeného poskytovatele úvěrů, který nabízí transparentní podmínky a kvalitní zákaznický servis,“ varoval Cyril Křůpala z Cofidisu.

 

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru