Čtvrtina restaurací už zřejmě neotevře

V pondělí se pro 73 dnech znovu otevřely vnitřní prostory restaurací, bister a barů. Čtvrtina podniků ale zůstala uzavřená, jak vyplývá z dat společnosti Storyous, která dodává pokladní systémy do zhruba tří tisíc restauračních zařízení v Česku a zpracovává přibližně deset procent obratu v české gastronomii.
Je možné, že čtvrtina restaurací už vůbec neotevře. Ilustrační foto: FAEI.cz

Dubnová interní data předních tuzemských pivovarů v dubnu přitom předpokládala, že po koronakrizi již znova neotevře „jen“ zhruba deset procent českých hospod, restaurací a dalších stravovacích provozů, tedy 2200 provozoven.

„Vnitřní prostory v pondělí 25. května otevřelo prakticky stejné množství restaurací jako v pátek. To znamená, že k provozovnám, které už vydávaly jídlo a pití s sebou, nikdo další nepřibyl. Je tak možné, že čtvrtina restaurací už vůbec neotevře,“ upozorňuje Igor Třeslín, ředitel společnosti Storyous. Podle něj se v porovnání s únorem současné průměrné denní tržby tuzemských restauračních zařízení se pohybují pouze na úrovni 62 %.

PSALI JSME:
Oblíbeného piva se už možná nenapijete. Zahubí ho koronavirus

Jeden z důvodů, proč restaurace vykazují nízké zisky, je obava hostů navštěvovat restaurace. „Z našich průzkumů vyplývá, že až třetina lidí má kvůli strachu z nákazy koronavirem obavy chodit do restaurací,” říká Třeslín.

Právě z toho důvodu vznikl projekt Bezpečná restaurace. Ten sdružuje podniky, které se zavázaly dodržovat předepsané hygienické standardy, jako je například vzdálenost minimálně jeden a půl metru mezi stoly, vyznačený prostor pro čekání hostů nebo také možnost bezkontaktní platby. Samozřejmostí je dezinfekce míst po každém hostovi, ochrana personálu a pravidelné měření teploty.

PSALI JSME:
Po koronakrizi už neotevřou více než dva tisíce hospod a restaurací

Zavřít reklamu ×
  1. Kéž by to byla pravda. Z těchto „náleven“ jen lezou opilci,kteří dělají problémy.Alkohol a cigarety pořádně zdanit aby krabička cigaret byla za 200 kč a půllitr piva za 100 kč.

    • S politovanim jsem zjistil , ze jedna nejmenovana restaurace nedaleko Pavlaku v jedne pricne ulici od nej smerem na Mirak otevira. Pred korunovu krizi jsme se tam sesli asi 2 x na firemnim posezeni. Tak sproste okradani pinglem a cisnici , doslova neskutecne drze pripisovani carek za pivo se hned tak nevidi. Pinglovi tam rikali David , jak se jmenovala ta coura nevim. Kazdopadne i s devcaty ktera pivo nepiji nas vysel rozpocet asi 12 piv na hlavu . Tam jiz nikdy vice a jak ta koruna zacala , uprimne jsem se tesil ze presne tenhle pajzl zkrachuje. Snad tomu i drzel palce. Nezbyva nez plan B o kterem jsme uvazovali. COI v plne sile tim smerem nejak na zaklade takzvaneho obcanskeho upozorneni .

  2. Mám z těch restaurací smíšené pocity. Čekal bych, že se budou snažit klienty uspokojit aby si trochy vydělali. Ale v sobotu v poledne jsme v Hodoníně ve středu města zamířili do restaurace (vývěska lákala na guláš, řízek, smažák a podobně) a chtěli si dát oběd. Ale ouha – kuchařka už šla domů a tak už neměl kdo vařit. Takže to asi nebude s těmi problémy tak strašné.

  3. Tak nevím,co si o tom všem mám myslet.Jaká hygiena?Ano otřou židle a stoly a co dál?Půlitry umejou ve studené vodě?!A co WC?Výkaly z člověka jsou prudce nakažlivé,když bude člověk nakažený covidem.To nikdo neřeší a musel by být někdo z personálu nonstop na záchodech a desinfikovat vše po každém zákazníkovi co udělá potřebu!To žádná restaurace nedělá!!!Proto já do těhle nedůležitých podniků nikdy nevkročím!Nehodlám skončit na trubce a pak dýchat zem pod kytkama ani náhodou.Kdo na to nemá,ať zavře podnik a jde sklízet zeleninu na pole!Nechápu proč nepochopí majitelé restaurací,že rozumní lidé do těchto podniků nikdy nevkročí.Zdraví máme jenom jedno a že už nebudou vydělávat milióny je mi jedno.

    • Nemáte pravdu, máme malou pizzerii, vše dezinfikujeme po každém hostovi, stoly, židle, WC, kliky. Veškeré sklo prochází myčkou. U vchodu máme dezinfekci, stejně jako na WC, ale bohužel zatím ji nikdo z hostů nepoužil a to nemluvím o nerespektování nošení roušek. Tak kde je chyba?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB