Čtvrtý kvartál přinese americké volby, jaké nikdo z nás nezažil

Analýza
Obáváme se, že americké volby jsou největším politickým rizikem za posledních několik desetiletí, protože přicházejí v momentě souběhu konce ekonomického cyklu a značné nerovnosti, sociálních nepokojů a tržního šílenství vyvolaného politickou reakcí na současnou hlubokou ekonomickou krizi.
Volební průzkumy favorizují Demokrata Joe Bidena vůči stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Koláž: FAEI.cz

Masivní oficiální pojistka, s garancemi poptávky a pracovních míst ve světě státního kapitalismu, znamená bezprecedentní útok na trhy i svobodu jednotlivců. V přírodě by pandemie či ekologická krize vyústily v adaptaci. Ale v našich lidských systémech zajišťujeme umělé injekce stimulů všeho druhu v marné snaze předstírat, že věci mohou dál zůstat stejné.

To je brutálně zřejmé i z obou možností, z nichž budou američtí voliči vybírat v prezidentských volbách 3. listopadu – v obou případech jde o starce, kterým chybí jakákoli vize budoucnosti. Saxo Bank Group však vyznává praktičtější přístup, a tak vidíme mezi dneškem a inaugurací, která se koná 20. ledna 2021, tři různé cesty s různou mírou pravděpodobnosti (viz rámeček).

V době, kdy píši tento článek, se námi odhadované pravděpodobnosti liší od průzkumů i názorů sázkových kanceláří. Duo Biden-Harrisová má nakročeno k tomu, že získá Bílý dům, a možná dokonce dosáhne jednoznačného vítězství, když získá Senát i Kongres.

Čísla prezidentu Trumpovi příliš nakloněná nejsou, dokonce ještě méně než v roce 2016, ale když se bavíme s investory z celého světa, máme pocit, že velká většina má tušení nebo je přímo přesvědčena, že prezident Trump znovu zaútočí ze zadních pozic.

x

Musíme vycházet z vědeckých poznatků, i když v tomto případě mají určité nedostatky. Naším úkolem je najít reálný konsenzus a máme za to, že trh v ocenění řádně nezohledňuje riziko, že bude výsledek voleb zpochybněn – což je pro trhy největší riziko, ať už v důsledku samotného zpochybnění, nebo v důsledku Trumpových námitek a obviňování ze špinavé hry. Ani riziko Bidenova jednoznačného vítězství. Obě tato rizika znamenají, že může volatilita dramaticky stoupnout.

Americké volby stojí na systému hlasů sboru volitelů, kde musí vítěz ke svému zvolení získat 270 z celkem 538 hlasů (až na dvě malé výjimky získává většinový vítěz v jednotlivých státech hlasy všech volitelů za daný stát, a právě tak vyhrál Trump volby v roce 2016 navzdory tomu, že ve všelidovém hlasování propadl – pozn. aut.). Podle současných průzkumů má Biden zhruba 210-230 volitelských hlasů, Trump má jistých 110 a o zbytek států se povede lítý boj.

PSALI JSME:
Trump nedokázal Bidenův náskok stáhnout ani o píď

Zatím je ale brzy prezidenta Trumpa odepisovat, protože pokud zvítězí v kritických státech – ve Wisconsinu, v Pensylvánii, na Floridě a v Michiganu – může zažít další comeback. Někteří pozorovatelé tvrdí, že volby jsou tak vyrovnané, že může o všem rozhodnout deset volitelských hlasů z Wisconsinu.

Asi vás nemusím varovat před přílišnou důvěrou v průzkumy – které nedokázaly odhadnout konečné výsledky v klíčových státech v roce 2016. Jak ale ve svém rozboru předvolebních průzkumů vysvětluje Anders Nysteen, tentokrát agentury údajně upravují metody průzkumů, aby zohlednily demografické skupiny s nižším zastoupením, jako jsou nevzdělaní bílí muži. Až čas ukáže, jestli budou tentokrát odhady přesnější, ale jedním si můžeme být jistí – Trump už dnes ani zdaleka není neznámou veličinou.

Úspěch voleb podmíněn účastí

Letošní volby rozhodne to, kolik voličů přijde v den voleb k urnám. Nezapomínejme, že v amerických volbách volí jen zhruba 55 % Američanů. Pokud by se ženy a zejména mladí lidé – kteří jsou dnes ještě větší demografickou skupinou než v roce 2016 – rozhodli zaregistrovat a přijít k volbám, šance dua Biden-Harrisová by výrazně vzrostly, podobně jako v roce 2018, kdy dosáhli Demokraté velmi dobrých volebních výsledků.

PSALI JSME:
Investoři, zbystřete! Pokud vyhraje Biden, připravte se na přechod na zelenou ekonomiku

Hlavním poselstvím tak zůstává, že americké volby budou spojeny se zvýšenou volatilitou a rizikem. Ať už vyhraje kdokoliv, celkové směřování USA se příliš nezmění. Oba tábory budou utrácet spoustu peněz, oba budou tlačit na Fed, aby dál zajišťoval podporu ve formě snadno dostupného financování, a žádný se nebude snažit o nějakou hlubší reformu. Takže jsou oba prezidentští kandidáti do značné míry diametrálním protikladem toho, co Spojené státy potřebují.

Letošní americké volby představují konec politického cyklu, který je definován více schopností centrálních bank udržovat díky nulovým úrokovým sazbám a záporným reálným sazbám status quo než prováděním skutečných politických reforem.

Centrální banky jsou čím dál bezmocnější, a tak budou muset politici začít provádět strukturální změny, které svět, v němž panuje nerovnost a přemíra dluhů, tolik potřebuje. Na řešení tohoto úkolu není připraven žádný z kandidátů, což je vidět i z jimi avizovaných politických kroků, ale změny přijdou, ať se jim to líbí, nebo ne, a už dnes je jisté, že tohle jsou poslední americké volby, v nichž vyhraje prezident, který není vizionář.

Nejlépe definoval politiku můj hrdina Groucho Marx: „Politika je umění hledat problémy, všude je nacházet, chybně je vyhodnocovat a pak je nesprávně řešit.“

Autor je hlavní ekonom Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby ste to vy, pořád nepřipomínali, tak lidi ani neví, že v USA nějaké volby jsou… V Česku mají lidi dost svých starostí…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Rusové znovu zcela zastaví dodávky plynu Německu

Cena plynu v EU v pátek v podvečer citelně vzrostla, až o devět procent, nad úroveň 260 eur za megawatthodinu poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že na přelomu srpna a září opět zcela zastaví své …

Vláda zřejmě zastropuje marže pohonných hmot

Ministerstvo financí navrhuje zastropovat marže čerpacích stanic a distributorů pohonných hmot. Činí tak v reakci na výsledek červencového sledování marží. Ta se v případě benzínu a nafty pohybovala v průměru pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.