Cukr za dvojnásobek, vejce ještě víc. O kolik zdražily potraviny?

Kilogram krystalového cukru je oproti loňskému lednu dražší o 101 procenta, za deset vajec velikosti M se platí dokonce o 119 procenta více. S výjimkou jablek a bílého jogurtu si zákazníci připlatí za veškeré základní potraviny.
Vejce oproti loňsku zdražily o 119 procent, letos cena nejspíš dál poroste. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z velkého srovnání, které každoročně provádí Česká distribuční, největší dodavatel akčních a slevových letáků v české republice. Redakce FAEI.cz má jeho analýzu k dispozici.

Česká distribuční porovnávala ceny celkem třinácti základních potravin v akčních letácích největších českých obchodních řetězců – v prvním měsíci roku 2022 a 2023. Průměrná sleva vybraných položek přitom byla stejná jako loni, tedy 24 procent. Výsledek byl ovšem hodně odlišný.

„Z meziročního srovnání je patrné, že akční ceny se během roku zvýšily průměrně o 37 procent. Za stejný nákup bychom oproti loňsku zaplatili o 208 korun navíc, tedy o třetinu více,“ konstatoval Petr Sikora, ředitel společnosti Česká distribuční.

Mouka, pečivo, maso…

Ze třinácti zkoumaných položek je celkem pět dražších alespoň o polovinu a dvě dokonce o více než 100 procent. Nejvíce zdražily vejce a krystalový cukr, v obou případech o více než sto procent. U cukru to bylo 101 procenta, v případě vajec ještě o 18 procent více.

Jestliže tedy šlo před rokem nakoupit deset vajec velikost M za průměrnou akční cenu necelých 22 korun, letos je to 47 korun. U cukru se zase průměrná akční cena se vyšplhala na 27 korun.

Výrazně dražší je také pšeničná mouka a produkty, na jejichž výrobu je mouka zapotřebí, tedy pečivo. Za kilogram hladké mouky zaplatí zákazník o 71 procenta více, kilogramový kmínový chléb je přesně o polovinu dražší a na kilogram pšeničného bílého pečiva (bageta) je potřeba o 21 korun (38 %) více.

O více než polovinu je dražší také vepřová pečeně, kilogram oproti loňsku podražil o 45 korun. Zhruba s třetinovým zdražením je nutné počítat u másla nebo mléka, pětinu si připlatí zákazníci za kilogram eidamu.

Renesance slevových akcí

Součástí analýzy bylo podle Petra Sikory také porovnání akčních cen s Indexem spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. Letos v lednu jsou akční ceny obchodníků průměrně o pětinu nižší než orientační ceny v indexu, v lednu 2022 to bylo o 21 procenta méně.

„Není pochyb o tom, že mnohé domácnosti pociťují dopady inflace a výrazného zdražování. Již tak velká obliba slevových a akčních nabídek mezi českými zákazníky zažívá novou renesanci,“ poznamenal Sikora.

Jestliže dříve nakupovaly podle letáků zejména starší ročníky, dnes už to dělá prakticky každý a rozhodně to není ostudou. „Naopak jde o efektivní nástroj, jak kvalitně nakoupit a zároveň ušetřit nemalé prostředky,“ dodal ředitel České distribuční.

Desetiprocentní inflace

Také v letošním roce lze očekávat další nárůst cen. Dokazují to ostatně už předběžná lednová data, podle nichž inflace oproti závěru roku zrychlila – jak zejména kvůli energiím a tradičním úpravám ceníků na počátku roku.

Analytici, které oslovila ČTK, odhadují lednový růst meziroční nárůst cen v rozmezí přibližně 16-19 procenty. Prognóza České národní banky, jak ji zveřejnila na svém webu, počítá s hodnotou 17 procent. V prosinci přitom meziroční inflace dosáhla 15,8 procenta. Celkovou letošní inflaci centrální banka v tuto chvíli odhaduje na 10,8 procenta.

Optimistické jsou aspoň lednové ceny některých základních potravin, které oproti loňsku nezdražily, nebo dokonce zlevnily. Podle České distribuční stojí kilogram jablek o téměř devět korun méně než před rokem. Druhou „bílou vránu“ představuje bílý jogurt (150 gramů), za který zákazník meziročně ušetří takřka dvě koruny.

„Relativně totožné ceny pozorujeme u konzumních brambor nebo světlého výčepního piva. V obou případech se průměrné meziroční zdražení pohybuje v řádech jednotek procent a nedosahuje ani částky jedné koruny,“ sdělila Česká distribuční.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB