Cukrovka nás drtí více, než jiné národy. Čtvrt milionu Čechů o svém onemocnění vůbec neví

Na tento víkend připadá Světový den diabetu, který je věnován osvětě a prevenci cukrovky. Čtrnáctého listopadu 1891 se narodil Sir Frederick Banting, objevitel léčebných účinků inzulínu. Bohužel, od té doby se zatím nepodařilo najít nic, co by z cukrovky udělalo vyléčitelnou chorobu, pouze se vyvíjejí poněkud šetrnější metody léčby.
Roční náklady na léčbu pacientů s diabetem představují deset procent tuzemských ročních zdravotních výdajů. Ilustrační foto: Pixabay.com

A invaze této diagnózy pokračuje závratným tempem, v České republice dokonce mnohem rychleji než v jiných zemích. Aktuálně se v tuzemsku léčí s cukrovkou přes 900 000 lidí. Podle údajů Národního zdravotnického informačního systému z toho 300 tisíc z nich trpí nejčastější komplikací, tzv. diabetickou neuropatií, která je jednou z hlavních příčin amputace nohou u diabetiků. Podle statistik končí amputací každý pátý případ tzv. diabetické nohy.

Cukrovka je spojena se závažnými zdravotními komplikacemi, jimiž trpí třetina českých diabetiků. Přes sto tisíc z nich má postižený zrak, bezmála stejný počet trpí poruchou funkce ledvin, pětkrát častěji se u této skupiny vyskytuje srdeční infarkt. Tzv. diabetická noha trápí 40 000 z nich a deset tisíc žijících pacientů muselo podstoupit amputaci.

Odborníci navíc varují, že další bezmála čtvrtmilion je nemocný už také, aniž by o tom věděl. Každoročně nově onemocní dalších šedesát tisíc Čechů.

Příčinou raketového rozšíření je průběžné zlepšování diagnostiky diabetu, nárůst výskytu autoimunních chorob, stárnutí populace, a hlavně nezdravý životní styl.

Přitom u cukrovky druhé typu stačí upravit stravování, zařadit více pohybu a dbát na hmotnost a můžete se onemocnění vyhnout. „Každoročně 22 tisíc pacientů v důsledku tohoto onemocnění zemře,“ uvádí Zpráva o zdraví obyvatel ČR, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví.

Získaný diabetes byl v minulosti v tuzemsku záležitostí téměř výhradně osob starších 45 let, dnes ho však mají čím dál mladší lidé a výjimkou nejsou ani děti. Strmě totiž stoupá procento dětí s nadváhou. Počet dětských i dospívajících diabetiků u nás rok od roku roste. Strava a omezený pohyb klátí dětskou populaci u nás. Podle prognóz u nás v roce 2040 bude nejméně 1,2 milionu cukrovkářů.

„Přestože se v léčbě cukrovky dosáhlo zejména v posledních letech velkého pokroku, nedaří se uspokojivě zvládat onemocnění u velké části pacientů, což bohužel vede k rozvoji komplikací a zvyšuje to náklady na léčbu,“ upozornil na úskalí léčby doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z Diabetologického centra III. interní kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.

PSALI JSME:
Jak svému dítěti uženete cukrovku?

Diabetes mellitus patří u nás k nejprogresivnějším onemocněním. Odhaduje se, že cukrovkou u nás trpí bezmála každý desátý až dvanáctý člověk. Drtivá většina se pak potýká s cukrovkou druhého typu. Češi drží v Evropě smutný primát v počtu nemocných diabetem v celé populaci.

Průměrné roční náklady na léčbu jednoho pacienta s diabetem se blíží ke 26 000 korun. To představuje zhruba dvacet miliard tedy, deset procent tuzemských ročních zdravotních výdajů.

Za posledních deset let přitom počet nemocných u nás vzrostl téměř o patnáct procent, což je ve srovnání s dalšími vyspělými zeměmi enormní skok. Mezinárodní diabetologická federace uvádí, že diabetem trpí bezmála půl miliardy lidí na celém světě.

PSALI JSME:
Cukrovka je v Česku jednou z největších civilizačních hrozeb

Tento trend sledují samozřejmě bedlivě komerční pojišťovny, které musí na základě dlouhodobých statistik odvodit pravděpodobný scénář a podle toho upravit své produkty, krytí a cenu. Například ze statistik pojišťovny Uniqa vyplývá, že v posledních pěti letech vzrostl počet osob s diagnózou diabetu vstupujících do životního pojištění přibližně o 12 procent.

Pandemie covidu-19 k dalšímu šíření cukrovky u nás bohužel přispívá. Velká část populace omezila pohyb, vzrostla obezita. Podle některých údajů má nadváhu či obezitu už pětina mládeže ve věku 11 až 15 let. Během pandemie přibírali hlavně mladí lidé. Zvýšila se konzumace alkoholu.

Dalším faktorem je všeobecné zanedbání prevence. Lidé nechodili k lékaři na pravidelné prohlídky, ale často ani v případě, že pociťovali obtíže. Cukrovka je navíc záludná v tom, že nebolí a vzniká plíživě. Podle statistik Uniqa rovněž stoupl počet případů pojistných událostí spojených s komplikacemi v důsledku tohoto onemocnění.

PSALI JSME:
Sexuálním problémům diabetiků se věnuje odvážná příručka

Zavřít reklamu ×
  1. Omyl, u cukrovky druhého typu nestačí „upravit stravování, zařadit více pohybu a dbát na hmotnost“! Tím jen zvolníte zhoršování stavu. Cukrovka typu II. (ne I.) se dá zcela vyléčit, pokud nasadíte striktně nízkosacharidovou dietu nejlépe okamžitě při identifikování prediabetu, a nebo přímo ketodietu, pokud nemáte zdrav. problém, který to vylučuje. Pokud ji opravdu dodržíte, za 2 – 4 měsíce budete mít cukr, inzulin a cholesterol zcela v normě. A bez medikace. Léky, které lékaři předepisují, vůbec neléčí poruchu metabolismu sacharidů, která Vám způsobuje cukrovku, nadváhu a cholesterol, ale jen kompenzují důsledky této poruchy. Je třeba striktně snížit sacharidy ve stravě a vyvarovat se tím výkyvů hladiny cukru a inzulinu v krvi. Po několika měsících se citlivost tkání na inzulin tímto upraví.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB