Další dvě banky v pětiprocentním klubu

Jen s rozdílem několika dnů oznámily Fio banka a Air Bank navýšení úrokových sazeb na spořicích účtech. Fio konto nabízí roční sazbu 5,5 procenta pro vklady do 200 tisíc korun, Air Bank pět procent do 250 tisíc korun. Před tím to byla čtyři procenta do 500 tisíc korun. Pět a více procent na nevázaných účtech tak v Česku už nabízejí čtyři bankovní domy a jedna kampelička.
Air Bank pro vklady od 250 do 500 tisíc poskytuje sazbu čtyři procenta jako dosud, ale pod podmínkou pěti plateb kartou. Ilustrační foto: FAEI.cz

Když dva dělají totéž, není to totéž. Air Bank pro vklady od 250 do 500 tisíc poskytuje sazbu čtyři procenta jako dosud, ale pod podmínkou pěti plateb kartou. U vkladů nad půl milionu korun úročí sazbou 0,1 procenta a nad milion korun nevyplácí žádný úrok.

Fio je v tomto směru podstatně laskavější a umožňuje vedle limitovaného Fio konta založit Fio spoření se čtyřprocentní sazbou na rozdíl od Air Bank bez ohledu na výši vkladu. To žádná jiná banka, s výjimkou Expobank, nenabízí.

Fio spořicí účet si mohou založit i právnické osoby, které získají úrok tři procenta, taktéž bez omezení výše vkladu. Banka také odstranila pásma na termínovaných vkladech s maximem 5,10 procenta bez ohledu na množství vložených peněz.

Spořicí účet ale také má jistá omezení, jež se týkají jak firemní klientely, tak fyzických osob. Není možné vydat platební kartu, počet odchozích plateb či výběrů je omezen na čtyři měsíčně a nelze na nich nastavit SIPO platby, trvalé příkazy nebo inkasa.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Air Bank a Zonky nově půjčí přes milion

V kategorii spořicích účtů tak zatím nikdo nepřekonal UniCredit Bank s úrokem 5,5 procenta do milionu korun bez dalších podmínek. Druhou příčku obsadila Fio banka, na třetí klesla Moneta Money Bank se sazbou 5,3 procenta do milionu korun.

Nejlepší běžný účet bez omezení výše vkladu si lze otevřít u zmíněné Expobank se sazbou 4,61 procenta. Jak to ale s touto bankou a výhodným úročením bude dál, není jasné. Po ohlášené fúzi s bankou Creditas se nám nepodařilo zjistit, jaké má tato banka s Expobankou záměry.

Na naše dotazy, jaké jsou a jak dlouho bude trvat, než se to klienti dozvědí, reagovala mluvčí banky Lucie Brunclíková vyhýbavě: „V tuto chvíli čekáme na schválení regulátora. Jakmile dojde k dokončení akvizice, budeme vás informovat.“

Regulátor, tedy Česká národní banka (ČNB), na stejnou otázku odpověděl: „ČNB s ohledem na povinnost dodržet mlčenlivost nekomentuje žádná správní řízení až do doby vydání pravomocných rozhodnutí.“

PSALI JSME:
Spořicí účty: Moneta se také snaží

„Zákon o bankách stanoví pro takové řízení lhůtu tří měsíců ode dne jeho zahájení. Délka řízení závisí v první řadě na kvalitě a úplnosti žádosti. Bohužel nemohu sdělit více,“ uvedla mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

Koupi Expobank oznámila Creditas 18. července a už za měsíc by mohla být centrální bankou schválena. Expobank je menší finanční ústav s bilanční sumou 12 miliard korun, Banka Creditas patří mezi středně velké s bilanční sumou přes 80 miliard korun.

Přibližně 140 tisíc klientů Creditas koupě Expobank nemusí vzrušovat, ale uživatele Expobank ano. Jejich počet je však tajný, poslední údaj z roku 2018 hovořil o 20 tisících.

PSALI JSME:
Tuzemský rybníček spořicích účtů zamrzl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB