Další hluboký deficit běžného účtu v řadě

Názor
I v září pokračoval trend negativních výsledků běžného účtu platební bilance ČR, který je jedním ze základních ukazatelů vnější nerovnováhy ekonomiky.
Ze statistik zahraničního obchodu vyplývá, že jen hodnota dovážené ropy a plynu je letos vyšší o 152 miliard. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po srpnovém více než osmdesátimiliardovém schodku nepotěšil ani zářijový výsledek, který dosáhl téměř -56 miliard korun. A stejně jako minule za ním můžeme vidět vysoké zisky firem pod zahraniční kontrolou, které z větší části zamířily do zahraničí v podobě dividend. Tentokrát je Česká národní banka ocenila částkou 52 miliard korun.

Obchodní bilance tentokrát skončila, chtělo by se říct, jen symbolickým deficitem (-2 mld. Kč), nicméně jde stále o druhý nejhorší výsledek za dobu sledování průběžných výsledků platební bilance od roku 2004, za nímž můžeme vidět především dovoz drahých surovin.

Za prvních devět měsíců dosáhl schodek běžného účtu 247 miliard korun, zatímco loni za tuto dobu vykazoval alespoň kosmetický přebytek. Na vině je jednoznačně zhoršení obchodní bilance reflektující nejenom nadhodnocení dovozů v důsledku zdražení komodit.

PSALI JSME:
Masivní odliv dividend zválcoval běžný účet ČR

Teprve až druhým důvodem letošního horšího výsledku běžného účtu je vyšší ziskovost firem pod zahraniční kontrolou, respektive rozšiřující se odliv dividend.

V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) letošní běžný účet ČR skončí deficitem přesahujícím čtyři procenta HDP. Půjde zřejmě o nejhorší výsledek za posledních patnáct let, nicméně jeho hlavním důvodem není nadměrná poptávka financovaná dluhy, jak v takových případech obvykle bývá, ale vysoké ceny dovážených surovin.

Ze statistik zahraničního obchodu vyplývá, že jen hodnota dovážené ropy a plynu je letos vyšší o 152 miliard. A to jde jen o prvních devět měsíců roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výrazný odliv dividend z ČR pokračoval i v září

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB