Další intervenční rekord na koruně

Názor
Za tři měsíce počínaje letošním květnem Česká národní banka (ČNB) vyprodala více než 20,5 miliardy eur z devizových rezerv, aby zabránila koruně v oslabování. Podle údajů centrální banky zveřejněných ve středu dosáhly devizové obchody ČNB v červenci nového rekordu – téměř deseti miliard eur po 3,5 miliardách v květnu a 7,1 mld. v červnu.
V intervencích ČNB pokračovala nejspíš i v průběhu srpna, i když pravděpodobně už s menší intenzitou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Masívně centrální banka intervenuje už od května a její aktivita postupně nabírala na síle. Prostor k intervencím ČNB nepochybně má díky vysoké úrovni devizových rezerv, jejichž větší část nahromadila v době kurzového režimu uplatňovaného v letech 2013-2017.

Vzhledem k tomu, že koruna postrádá silné ekonomické fundamenty (negativně se vyvíjí především běžný účet platební bilance, pozn. aut.) a ochota zvyšovat úrokové sazby ze strany centrální banky je už jen omezená, ČNB vlastně nic jiného nezbývá. Pokud by totiž nechala korunu samovolně oslabit, ještě více zesílí už tak enormní inflační tlaky v ekonomice.

V intervencích ČNB pokračovala nejspíš i v průběhu srpna, i když pravděpodobně už s menší intenzitou. Devizové rezervy ke konci srpna poklesly o necelé čtyři miliardy eur na 142,3 mld. eur.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB má za sebou další intervenční měsíc

Zavřít reklamu ×
  1. A to je dobře jen ať všechny,, jura,, prodá zpět a nakoupí a zlikviduje natištěné koruny, jedině tak získá koruna svou hodnotu. A ještě by to chtělo úroky na 10% alespoň!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euru se na žádné frontě příliš nedařilo

Po úterní vlně optimismu, která se přehnala finančními trhy, byla ve středu situace na trhu klidnější, euro své úterní zisky korigovalo. Kurz USD/EUR se tak nad paritu nepodíval, naopak se během úterní evropské …

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.