Další intervenční rekord na koruně

Názor
Za tři měsíce počínaje letošním květnem Česká národní banka (ČNB) vyprodala více než 20,5 miliardy eur z devizových rezerv, aby zabránila koruně v oslabování. Podle údajů centrální banky zveřejněných ve středu dosáhly devizové obchody ČNB v červenci nového rekordu – téměř deseti miliard eur po 3,5 miliardách v květnu a 7,1 mld. v červnu.
V intervencích ČNB pokračovala nejspíš i v průběhu srpna, i když pravděpodobně už s menší intenzitou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Masívně centrální banka intervenuje už od května a její aktivita postupně nabírala na síle. Prostor k intervencím ČNB nepochybně má díky vysoké úrovni devizových rezerv, jejichž větší část nahromadila v době kurzového režimu uplatňovaného v letech 2013-2017.

Vzhledem k tomu, že koruna postrádá silné ekonomické fundamenty (negativně se vyvíjí především běžný účet platební bilance, pozn. aut.) a ochota zvyšovat úrokové sazby ze strany centrální banky je už jen omezená, ČNB vlastně nic jiného nezbývá. Pokud by totiž nechala korunu samovolně oslabit, ještě více zesílí už tak enormní inflační tlaky v ekonomice.

V intervencích ČNB pokračovala nejspíš i v průběhu srpna, i když pravděpodobně už s menší intenzitou. Devizové rezervy ke konci srpna poklesly o necelé čtyři miliardy eur na 142,3 mld. eur.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB má za sebou další intervenční měsíc

Zavřít reklamu ×
  1. A to je dobře jen ať všechny,, jura,, prodá zpět a nakoupí a zlikviduje natištěné koruny, jedině tak získá koruna svou hodnotu. A ještě by to chtělo úroky na 10% alespoň!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.