Další návrh na insolvenci Arca Investments na Slovensku. Náhradu škody chce advokát vymáhat po slovenském státu

Kauza
O úpadek Arca Investments na Slovensku se zatím pokoušel bývalý majitel a zakladatel investiční skupiny Arca Pavol Krúpa. Neúspěšně. Podle dostupných zpráv se svým návrhem na konkurz neuspěl z formálních důvodů. Nyní podává insolvenční návrh na akciovou společnost Arca Investments na Slovensku pražská advokátní kancelář Langmeier & Co.
O peníze v Arca Investments přišly podle advokáta Jana Langmeiera tisíce věřitelů, pohledávky mohou podle jeho hrubého odhadu dosahovat až 30 miliard korun. Foto: Advokátní kancelář Langmeier & Co.

Kancelář tak mimo jiné reaguje na usnesení Městského soudu v Praze ze dne 11. května 2021, jímž bylo vyhlášeno místní insolvenční řízení s Arca Investments v České republice. Z tohoto usnesení zároveň vyplývá, že hlavní řízení by se mělo odehrávat na Slovensku, což pro české věřitele bohužel není dobrá zpráva.

„V místním a vedlejším insolvenčním řízení jsou rozdíly. Místní řízení je z povahy věci velice omezené, pokud jde o řešené otázky, neboť běží v době, kdy ještě není zahájeno hlavní řízení,“ vysvětlil Jan Langmeier z advokátní kanceláře Langmeier & Co.

Ta zastupuje více než dvě stovky věřitelů koncernové skupiny Arca Investments.

JUDr. Langmeier se proto tento týden společně se svým týmem a po dohodě s největším věřitelem, kterého jeho kancelář zastupuje, rozhodl nečekat na další dění v celé kauze a podat k soudu v Bratislavě návrh na insolvenční řízení s Arca Investments.

„Společně s naším klientem, který má pohledávku právě za Arca Investments, podáváme návrh na insolvenční řízení na Slovensku,“ potvrdil Langmeier redakci aktuální kroky advokátní kanceláře.

Podle něj se někteří hráči v České republice v této kauze snaží zvrátit usnesení, že se zde bude odehrávat pouze místní řízení. „Jelikož ale nevidím tuto snahu jako příliš nadějnou a navíc dlouhodobě tvrdím, že Arca Investments je opravdu jako slovenská společnost místně příslušná právě u slovenských soudů, nebudeme už dále čekat,“ doplnil Langmeier.

PSALI JSME:
Arca Investments je v úpadku, soud zahájil místní insolvenční řízení

Advokátní kancelář Langmeier & Co. informovala, že využije odbornosti spolupracujícího advokáta Radka Vojtka, který se specializuje na úpadky a řešení selhání finančních institucí, a jenž dříve působil v České národní bance.

A také u slovenských soudů bude advokátní kancelář argumentovat právním názorem, že Arca Investments je tzv. černou bankou. Zástupce poškozených věřitelů tvrdí, že Arca vybírala peníze od veřejnosti, což činila formou směnek a dluhopisů, a zároveň poskytovala úvěry, které směřovaly dovnitř finanční skupiny. Splňovala tak definici bankovní instituce, aniž by měla bankovní licenci.

„Stále si stojíme za tím, že dozorové orgány, především pak na Slovensku, zanedbaly v případě Arca Investments dohled nad finančním trhem. Národní banka Slovenska (NBS) nechala na svém trhu vyrůst obrovskou holdingovou společnost, která se naprosto zjevně chovala jako banka, aniž by ji NBS jakkoliv kontrolovala či regulovala,“ prohlásil advokát Langmeier.

PSALI JSME:
Arca Investments je černá banka, tvrdí zástupce poškozených věřitelů

Nad touto částí celého příběhu, který skončil největším podobným krachem v historii samostatného Slovenska a samostatné České republiky, podle něj „prostě nelze zavírat oči“.

Advokátní kancelář je proto připravena vymáhat neuspokojené pohledávky svých klientů právě po slovenské centrální bance.

„O peníze tu přišly tisíce věřitelů, pohledávky mohou dle mého hrubého odhadu dosahovat až 30 miliard korun. Jsme přesvědčeni, že (slovenský)stát, potažmo jeho dohledové instituce, by měly přijmout odpovědnost. Způsob, jakým Arca fungovala, nebyl dlouhodobě udržitelný. Někdo jí ale umožnil, aby takto mohla fungovat. A ten někdo byl (slovenský) stát,“ uzavřel advokát Langmeier.

PSALI JSME:
Problémům čelí i firmy zakladatele Arca Investments Pavola Krúpy, tvrdí advokát Langmeier

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB