Další rána motoristům: Už tak drahé ojetiny prodražují rostoucí ceny dílů a servisů

Zdražování se šíří tempem jako nákaza, proti níž není vakcíny. Platy sice rostou, ale jak komu, a ne v takové míře. Cenová lavina se z více stran hrne na motoristy.  S tím, jak zdražila nová vozidla, a na mnohé modely se čeká i několik měsíců, se zvedly meziročně i o více než deset procent ceny ojetin. A jejich provoz teď zase prodražují rostoucí ceny servisů. Akcelerovaly totiž cenovky dílů.
Každý, kdo si vybírá ojetý vůz, by měl ve svém rozpočtu mít rezervu alespoň na základní servis. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Autoservisy letos zdražily v průměru o devět procent. Kromě vyšší ceny náhradních dílů se do zdražení promítl také růst cen energií. Ceny dílů i prací rostou letos zhruba dvakrát rychleji než v předchozím roce,“ uvedla ve své nejnovější analýze společnost Cebia. „Hodinové sazby za práci v servisech meziročně stouply o deset až patnáct procent,“ upřesnil šéf Cebia Martin Pajer.

Podle Svazu německého pojišťovnictví (GDV) ceny náhradních dílů osobních motorových vozidel vzrostly v období od srpna 2020 do srpna 2021 v průměru o více než šest procent. Ale například maska chladiče i o více než devět procent. A to je jen meziroční porovnání.

Monopoly si mastí kapsy

Od ledna 2013 se ceny náhradních dílů v Německu zvýšily v průměru o více než čtyřicet procent. Ale například kryt do zavazadlového prostoru zdražil za toto období o 60 procent a zadní světla dokonce o bezmála sedmdesát procent.

PSALI JSME:
Autoservisy letos zdražily o devět procent

„Tento prudký nárůst cen v uplynulých letech umožnil monopol výrobců. Ochrana designu chrání i všechny viditelné náhradní díly karoserie, jako jsou blatníky, kapota, vnější zrcátka nebo dveře. Řidič vozidla nebo autoopravna mohou nakoupit mnohé náhradní díly toliko od výrobce automobilu. Neexistuje žádná volná a férová hospodářská soutěž,“ shrnuje GDV.

Pro motoristy to ve svém důsledku bude znamenat mimo jiné ještě další zářez do peněženky. Dražší díly a práce v servisech totiž nutí pojišťovny zvyšovat povinné ručení, aby pokrylo stále nákladnější opravy…

Je tak k hořkému pousmání ironie moderátora jistého rádia, jenž se nedávno s nadsázkou radoval, že benzín zlevní možná až o korunu a v této souvislosti pravil: „Až zlevní o šest korun, začnu zase jezdit. A vlastně, vždyť mě je to jedno. Já tankuji pořád za dvě stě…“

PSALI JSME:
Výše škod roste rychleji, než cena povinného ručení – v roce 2021 může zrychlit tempo zdražování

Servis a díly dražší, než zbytková hodnota vozu

„Předloni jsem si z Německa přivezl Toyotu Yaris. Kupní cena, náklady na dovoz, servis převodovky tady doma a protikorozní ochrana podvozku, to vše mně celkově vyšlo na padesát tisíc. Teď ale odešlo něco na brzdách, mění se stabilizátory, a ještě další věci, a v autoservisu mně na rovinu řekl, že oprava bude pomalu stát více, než je zbytková hodnota auta. Kolem dvaceti tisíc,“ popisuje sedmdesátiletý pan Roman z pražské Zbraslavi.

A jak říká, když se podíval, co se všechno vymění, a jaké jsou ceny dílů, sám považuje cenu za slušnou, byť mnohem větší, než očekával. „Stejně do toho jdu. To auto bude ještě minimálně dva roky jezdit, novější ojetinu si teď kupovat nebudu. Kdo ví, co bude,“ míní. Vystihuje tak přístup řady motoristů: Radši dát teď více, než čekali za servis, než pořizovat jiné, byť starší auto.

Každý, kdo si vybírá ojetý vůz, by měl ve svém rozpočtu mít rezervu alespoň na základní servis (zhruba do patnácti tisíc korun, pozn. aut.), a u vozidel s větším nájezdem počítat i s rozsáhlejšími opravami kolem třiceti tisíc. U naftových motorů, kde se pak mění vstřiky, je celkově třeba počítat se čtyřiceti až padesáti tisíci korunami.

PSALI JSME:
Pět důvodů, proč budou ojetiny v Česku prudce zdražovat i nadále

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

S autem si v cizině půjčujete i starosti

Nikdy to nebylo za hubičku, ale letos se připravte na průvan na platební kartě. Řeč je o vypůjčení auta na zahraniční dovolené, když si odpočinek chcete zpestřit neorganizovanými výlety.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB