Další slabý index nákupních manažerů v řadě

Názor
Už průzkumy důvěry zveřejněné minulý týden ukazovaly nepříznivou situaci v největším tuzemském odvětví – v průmyslu – a v pondělí zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) to jen znovu potvrdil.
Pozitivní vývoj v autoprůmyslu vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se i ten nejspíš vyčerpá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situaci v průmyslu lze zhodnotit jednoduše jako docela negativní. Firmám stále klesají domácí a zahraniční zakázky a vypomáhají si především odbavováním dříve nahromaděných objednávek. Nižší poptávka tlačí na ceny vstupů i výstupů směrem dolů, ale rovněž zvyšuje tlak na propouštění.

V některých oborech dochází k hromadění zásob hotových výrobků, což rozhodně nelze považovat za pozitivní signál. Pokud si vypomůžeme statistikami Evropské komise, tak jde konkrétně o chemický průmysl, firmy vyrábějící stavební materiály a plasty.

Průmysl prochází poptávkovou krizí vyvolanou pokračujícím útlumem domácí i evropské ekonomiky. Zákazníci ovlivnění vysokou inflací a nejistotou odkládají své nákupy i investiční záměry, i když inflace už v podstatě odeznívá.

PSALI JSME:
Návrat pesimismu do ekonomiky

Jediný pozitivní aspekt nepříznivé situace v průmyslu je tlak na snižování dříve přestřelených cen. Cenová korekce, kterou zažívá řada odvětví je ve své podstatě žádoucí i z titulu nižších nákladů na vstupu – ať už jde o suroviny, energie nebo dopravní náklady.

Nejnovější PMI napovídá – podobně jako už dříve ukazatele důvěry – že druhé čtvrtletí letošního roku nebylo nijak oslnivé. Odraz ekonomiky ode dna průmysl evidentně nezajistil. Měsíční tvrdá čísla, která přicházejí se zpožděním, sice aktuálně „řídí“ pozitivní vývoj v autoprůmyslu, avšak ten vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se i ten nejspíš vyčerpá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
S důvěrou v českou ekonomiku to není nijak valné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB