Další slabý index nákupních manažerů v řadě

Už průzkumy důvěry zveřejněné minulý týden ukazovaly nepříznivou situaci v největším tuzemském odvětví – v průmyslu – a v pondělí zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) to jen znovu potvrdil.
Pozitivní vývoj v autoprůmyslu vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se i ten nejspíš vyčerpá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situaci v průmyslu lze zhodnotit jednoduše jako docela negativní. Firmám stále klesají domácí a zahraniční zakázky a vypomáhají si především odbavováním dříve nahromaděných objednávek. Nižší poptávka tlačí na ceny vstupů i výstupů směrem dolů, ale rovněž zvyšuje tlak na propouštění.

V některých oborech dochází k hromadění zásob hotových výrobků, což rozhodně nelze považovat za pozitivní signál. Pokud si vypomůžeme statistikami Evropské komise, tak jde konkrétně o chemický průmysl, firmy vyrábějící stavební materiály a plasty.

Průmysl prochází poptávkovou krizí vyvolanou pokračujícím útlumem domácí i evropské ekonomiky. Zákazníci ovlivnění vysokou inflací a nejistotou odkládají své nákupy i investiční záměry, i když inflace už v podstatě odeznívá.

Jediný pozitivní aspekt nepříznivé situace v průmyslu je tlak na snižování dříve přestřelených cen. Cenová korekce, kterou zažívá řada odvětví je ve své podstatě žádoucí i z titulu nižších nákladů na vstupu – ať už jde o suroviny, energie nebo dopravní náklady.

Nejnovější PMI napovídá – podobně jako už dříve ukazatele důvěry – že druhé čtvrtletí letošního roku nebylo nijak oslnivé. Odraz ekonomiky ode dna průmysl evidentně nezajistil. Měsíční tvrdá čísla, která přicházejí se zpožděním, sice aktuálně „řídí“ pozitivní vývoj v autoprůmyslu, avšak ten vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se i ten nejspíš vyčerpá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB