Další vládní opatření považuje za největší hrozbu polovina podnikatelů

Průzkum
Téměř polovina tuzemských podnikatelů (48 %) považuje za největší hrozbu pro své podnikání další vládní opatření. Vyplývá to z aktuálního říjnového průzkumu, který vypracoval český rezervační systém Reservio ve spolupráci s on-line dotazníkovou platformou Survio ještě předtím, než bylo zřejmé, jaká další kroky vláda podnikne v boji s druhou vlnou pandemie koronaviru.
Další vládní opatření považuje za největší hrozbu skoro polovina podnikatelů ve službách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vládní nařízení se podle necelé poloviny oslovených podnikatelů mění tak často, že na ně nejsou schopni se připravit, natož na ně adekvátně reagovat. V průzkumu, jehož se zúčastnilo 630 českých podnikatelů ve službách, respondenti jako další velkou hrozbu pro své podnikání uvedli pokles zakázek (41 %). Jen pět procent firem a podnikatelů se necítí být ohroženo.

Necelá polovina podnikatelů (46 %) se od jarních omezení ještě nevrátila do původního režimu, dalších deset procent respondentů uvedlo, že omezení jejich podnikání trvalo čtyři měsíce a déle, pro pětinu omezení trvala tři měsíce. Kvůli koronavirové krizi ukončilo své podnikání osm procent dotazovaných, třetina firem musela propustit zaměstnance.

Více než dvě pětiny firem a podnikatelů (43 %) v průzkumu uvedly, že po dosavadních vládních opatřeních kvůli koronaviru jsou ve ztrátě, a čtvrtina hlásí, že jsou takzvaně na nule. Do ztráty se zatím nedostalo 11 % respondentů, o procento více jich ještě má rezervy. Obavy ze svého podnikání v budoucnosti vyjádřila 63 procenta oslovených, čtvrtina (24 %) takové obavy nemá.

PSALI JSME:
Skončily úlevy, deset tisíc lidí přerušilo podnikání

Z výsledků průzkumu jsou také jasně patrné rozdíly mezi státní pomocí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pomocí pro podniky. Podle průzkumu totiž takzvanou Pětadvacítku, která byla vyhlášena hned na začátku krize a jíž nebránily jí žádné byrokratické průtahy, využila necelá třetina (31 %) respondentů. Dalších 21 procent využilo odpuštění platby sociálního a zdravotního pojištění.

Celých čtyřicet procent dotazových v průzkumu ale uvedlo, že jim nepomohlo žádné vládní řešení. V tomto případě šlo především o malé firmy, pro které byly připraveny programy, jako Antivirus nebo Covid I., II. a III. Program Antivirus podle průzkumu využila pouhá čtyři procenta respondentů a tzv. covidové programy pouhé procento.

Třetina oslovených živnostníků oznámkovala českou vládu nedostatečně, v průměru by dostala jen o stupeň lepší známku. „Jaro bylo pro podnikatele ve službách špatné, ale to, co je čeká v následujících týdnech, je daleko horší. Většina z nich v březnu měla finanční rezervu, ze které zvládla lockdown přečkat,“ konstatuje Boris Bošiak zakladatel portálu Reservio. „Nyní jsou ale ve stavu, kdy téměř polovina z nich je stále ve ztrátě a děsí se dalších vládních nařízení,“ dodává Bošiak.

PSALI JSME:
Průzkum mezi živnostníky: Všechna protikoronavirová opatření nebyla nezbytná, pomoc vlády mohla být účinnější

Zavřít reklamu ×
  1. V tomto zkur… státu jenom každého zajímají podnikatelé. Jedinec si to může jít hodit. Jen samé zákazy,příkazy a pokuty.Jenom udržet 2(slovy dvě) stará auta v provozu abych měl čím dojíždět do práce je poslední dobou likvidační.Pokud nějaká nově založená strana bude mít ve volebním porgramu zrušení STK tak se tato strana v pohodě dostane do vlády.V Rusku a USA instituce STK není a nikomu nechybí.Stačí pouze měření emisí ….Bohužel,u nás je pouze demo demo kracie!

  2. Budou to hlavně podnikatelé, kteří nedosáhnou na státní podporu…Tak jsou naštvaní. No, jo…Zadarmo, je přece, zadarmo…

  3. Nějak jste zapomněli na řev rozvolnit restrikce po první vlně. Vláda vám pouze vyhověla.
    Hodně sil.
    Colt

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.