Další vývoj úrokových sazeb centrální banky bude záviset na její nové prognóze

Názor
Včera zveřejněný záznam z posledního jednání České národní banky (ČNB) nepřinesl žádná překvapení z řad centrálních bankéřů hlasujících pro zvýšení úrokových sazeb. Skupina pěti radních zmiňuje proinflační tlaky, nákladový šok, inflační očekávání a utažení trhu práce jako důvody tak razantního zvýšení úrokových sazeb.
Zdá se, že nejpravděpodobnějším scénářem bude další zvýšení úrokových sazeb ČNB o 50 bazických bodů na procenta již na jejím listopadovém zasedání. Ilustrační foto: FAEI.cz

Oproti předchozím vyjádřením se v záznamu nově objevuje komentář Vojtěcha Bendy k rovnovážnému růstu ekonomiky. Ten je podle něj nižší oproti předchozím rokům a nelze očekávat, že růst ekonomiky kolem čtyř až pěti procent nepřinese zjevné inflační tlaky. Bohužel záznam nezmiňuje jakékoli poznámky k budoucímu růstu sazeb, pouze opakuje, že trajektorie bude záviset na nové prognóze ČNB v listopadu.

Část diskuze byla věnována fiskální politice, která v tuto chvíli je příliš uvolněná a proinflační a případné změny lze očekávat až v roce 2023. Přínosnou informací jsou alespoň argumenty dvou členů hlasujících proti zvyšování úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Centrální banka vyrazila všem dech, koruna prudce zpevnila

Aleš Michl zjevně preferuje v této situaci nástroje finanční stability, resp. utažení hypotečních ukazatelů. Oldřich Dědek zmiňuje dočasnost současných inflačních tlaků a jejich zdroj mimo dosah měnové politiky centrální banky.

Záznam z posledního zasedání tak celkově příliš nového nepřinesl. Další vývoj měnové politiky bude záviset na přicházejících číslech z ekonomiky v čele s pondělním zveřejněním tuzemské inflace a hlavně nové prognóze centrální banky. Prozatím se však zdá, že nejpravděpodobnějším scénářem bude další zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů na procenta již na listopadovém zasedání.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tři důvody, proč současná inflace není „pouze dočasná“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.