Další zdražování potravin na obzoru? Zemědělci končí s nižšími cenami

Ceny v zemědělství sice v srpnu ještě o něco klesly, ale na obzoru už je opětovné zdražování, což se následně začne promítat i do koncových cen potravin v obchodech. I takový komentář poskytli tuzemští ekonomičtí analytici Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) v reakci na aktuální údaje o vývoji cen výrobců.
Ceny v zemědělství nejspíš už brzy začnou opět stoupat. Zdraží znovu potraviny? Ilustrační foto: Pixabay.com
Ceny v zemědělství nejspíš už brzy začnou opět stoupat. Zdraží znovu potraviny? Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle dat Českého statistického úřadu sice v srpnu vzrostly meziročně ceny průmyslových výrobců nebo ve stavebnictví, ovšem v zemědělství už šestnáct měsíců po sobě klesly: Naposledy o půl procenta oproti loňsku. Někteří ekonomové ale upozorňují, že brzy by měli znovu zdražovat i zemědělci.

„V následujících měsících nelze očekávat výrazný pokles cen u zemědělských výrobců. U živočišné výroby již dochází k růstu cen. Rostlinná výroba pravděpodobně začne také zdražovat. To se bude postupně přenášet do cen v potravinářském průmyslu, což bude brzdit pokles cen potravin v obchodech,“ řekl v komentáři pro faei.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Připomněl, že v rostlinné výrobě se snížily ceny o 3,6 procenta, přičemž klesly hlavně ceny brambor o 12,7 procenta či obilovin o 7,9 procenta. Naproti tomu ovoce zdražilo o 25 procent. „V živočišné výrobě stouply ceny o 3,2 procenta. Rostly hlavně ceny skotu o 8,2 procenta či mléka o 11,3 procenta. Ceny vajec však klesly o 13,6 procenta a ceny prasat o 10,8 procenta,“ poznamenal Křeček.

Naopak ceny průmyslových výrobců už pátý měsíc v řadě stoupají, tentokrát o 1,1 procento. Zvýšily se například ceny oprav, údržby a instalace strojů o 4,9 procenta, chemických látek a chemických přípravků o 4,9 procenta či počítačů, elektronických a optických přístrojů o čtyři procenta. Také ceny stavebních prací v srpnu meziročně vzrostly o 1,7 procenta.

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily. „Je to důsledek nízké stavební produkce, která trápí především pozemní stavitelství. Inženýrské stavitelství celou situaci částečně zachraňuje díky rekordní rozestavěnosti dálnic a dalších komunikací,“ konstatoval Křeček z BH Securities.

Meziroční pokles zpomalil

Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky, připomněla, že v meziročním srovnání se pokles cen zmírnil z 3,7 procenta na půl procenta. „Je to dáno postupně odeznívajícím vlivem vysoké srovnávací základny z loňského roku,“ sdělila faei.cz Steckerová. Dynamika cen ve stavebnictví zůstává podle ní utlumená. Podobné je to u průmyslu.

„Dynamiku výrobních cen bude podle našeho názoru i nadále tlumit slabá domácí i zahraniční poptávka. Ceny energií mají navíc podle nás ještě prostor k poklesu. Už v tuto chvíli se ceny průmyslových výrobců nacházejí výrazně pod cílem centrální banky a umožňují tak bez problémů další snížení úrokových sazeb,“ uvedla Steckerová.

Martin Kron, analytik Raiffeisenbank, si rovněž všiml vývoje cen v zemědělství. Podle něho naznačují, že prostor pro další snižování cen potravin se zdá být relativně omezený. Současně se ale snaží uklidnit zákazníky: „Ceny by mohly v dalších měsících začít stagnovat, ale pro vyšší ceny na pultech obchodů není důvod,“ uvedl Kron v komentáři pro faei.cz.

Výrobní ceny sice už několik měsíců v řadě stoupají, podle Krona jde ale jen o mírný nárůst. „Nabídková strana se nadále vyvíjí velmi příznivě, díky čemuž nevznikají nové inflační tlaky. Stabilizace cen podle nás bude pokračovat, ačkoli nelze vyloučit určité krátkodobé výkyvy. Rizikem zůstává zejména napjatá geopolitická situace ve světě, která ohrožuje mezinárodní obchod,“ řekl.

Zdražování na konci roku

To Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE, takový optimista ohledně nezdražování potravin není. „Vývoj cen v potravinářském průmyslu pozvolna povede k meziročnímu nárůstu cen pro konečné spotřebitele, což ale bude vidět spíše až v letošním závěrečném čtvrtletí,“ uvedl Jáč pro faei.cz.

Jeho predikce vychází z toho, že zmírnil meziroční pokles cen u potravinářských výrobků, což ze statistického pohledu samo o sobě tlačilo meziroční růst cen ve zpracovatelském průmyslu v porovnání s červencem nahoru. Naopak pozitivně hodnotí vývoj cen v průmyslu.

„Jestliže červenec přinesl vyšší než očekávaný růst výrobních cen v tuzemském průmyslu, tak srpen přinesl překvapení na opačné straně,“ poznamenal Jáč, podle něhož je z pohledu Česká národní banky (ČNB) srpnová statistika vývoje cen v tuzemském průmyslu jistě vítanou zprávou.

„Z pohledu prognózy centrální banky se zároveň příznivě vyvíjejí ceny v zemědělství, navzdory zmírňujícímu se meziročnímu poklesu,“ uvedl Radomír Jáč. „Příští měnové zasedání bankovní rady ČNB se bude konat 25. září a jako velmi pravděpodobný scénář se z našeho pohledu jeví opětovné snížení úroků centrální banky o čtvrt procentního bodu.“

Repo sazba by tak na zářijovém zasedání měla klesnout ze stávajících 4,50 procenta na úroveň 4,25 procenta. „Na další uvažování ČNB budou mít vliv také kroky velkých centrálních bank: Poté, co Evropská centrální banka minulý týden snížila ve stávajícím cyklu již podruhé své úrokové sazby, tak se tuto středu bude pozornost upírat k americkému Fedu.

Centrální banka USA by měla proces snižování svých sazeb zahájit a otázkou spíše je, zda první krok bude v rozsahu čtvrt procentního bodu anebo zda Fed sníží své úroky rovnou o půl procentního bodu,“ dodal Radomír Jáč z Generali Investments CEE.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB