Daň z mimořádného zisku je výpalné a populismus orbánovského typu

Názor
Fialova vláda si mediálně připravuje půdu pro zavedení daně z neočekávaného, nebo také mimořádného zisku. Premiér Fiala v rozhovoru pro deník Právo v sobotu její zavedení nevyloučil. Podobně se vyjadřuje také ministr financí Zbyněk Stanjura. Daň by se nejpravděpodobněji měla týkat energetických firem a nejspíše také bank.
Premiér Fiala v sobotním rozhovoru pro deník Právo zavedení daně z neočekávaného zisku nevyloučil. Ilustrační foto: Facebook, Petr Fiala

Pokud se vláda k zavedení takové daně uchýlí, půjde o porušení klíčového volebního slibu. Vždyť i v čase po zveřejnění programového prohlášení vlády letos začátkem roku jak Fiala, tak Stanjura opakovaně potvrzovali svůj závazek nezvyšovat občanům daně. Daň z neočekávaného zisku přitom pochopitelně představuje zvýšení daně občanům.

Zavedení daně z mimořádného zisku je opatřením orbánovského typu. S autentickou pravicí nemá nic společného. Vždyť neočekávaný zisk ani nelze definovat. Shodou okolností od zítřka Orbánova vláda v Maďarsku zvyšuje mimořádnou daň tamnímu petrochemickému gigantu MOL, z 25 na 40 procent.

Orbán si své zdůvodnění, proč mimořádně zdanit MOL, pochopitelně najde. Stejně jako si jej bohužel zřejmě najdou Fiala se Stanjurou, když budou chtít mimořádně – nad rámec běžného – zdanit třeba ČEZ. Nikdo však nemůže zakrýt fakt, že daň z mimořádného zisku nelze stanovit objektivně. Nelze totiž definovat, co to vlastně mimořádný zisk je. Mnohem blíže tak taková daň má k výpalnému.

PSALI JSME:
Marže maďarské společnosti MOL vzrostly v březnu zhruba desetinásobně

Vezměme si jako příklad třeba vinaře z jižní Moravy. Má za sebou perfektní rok. Počasí mu jen hrálo do karet. Skvělý ročník. Skvělý zisk. Přijde vláda a část již zdaněného zisku mu zabaví. Že prý neinovoval, vysoký zisk si nezasluhuje… prý projev klimatických změn. Jde o spravedlivé zdanění? Ne, jde o výpalné.

Daň z neočekávaného zisku je nebezpečný precedent, jenž otevírá Pandořinu skříňku nových dotací. Bude-li totiž vláda firmám brát zisk tehdy, je-li „nečekaný“, za jakoukoli „nečekanou“ ztrátu si bude firma ve stejné logice moci nárokovat dotaci. Sbohem, podnikatelské riziko.

Z hlediska veřejných financí navíc daň z mimořádných zisků nic neřeší. Jejich problémem jej stálý schodek přesahující 200 miliard korun ročně. Pokud se na dani z mimořádných zisků vyberou třeba jednotky nebo nižší desítky miliard korun, veřejné finance to neozdraví.

PSALI JSME:
Proč vláda vzdala hledání úspor v rozpočtu? Sází na inflaci

Nelze přitom počítat s tím, že daň z mimořádných zisků půjde vybírat déle než několik let. To by pak ty zisky nebyly mimořádné, když by je daná firma měla každoročně, že? Zkrátka a dobře, daň z mimořádného zisku je příkladem orbánovského populismu.

Fialova vláda bude moci veřejnosti signalizovat, že něco dělá ve prospěch občanů. Ztlumí tak na nějaký čas jejich volání po řešení drahoty. Jenže správné řešení tkví v něčem jiném. V tom, co vládní strany slibovaly zejména před volbami. V osekání výdajů států, v rozpočtových úsporách. Z nich pak lze financovat zacílenou pomoc potřebným.

Fialova vláda si také mohla vytáhnout mnohem větší peníze z ČEZ, v podobě mimořádně navýšené dividendy. V ČEZ má 70 procent. Proč to neudělala?

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fialova vláda hodlá porušit klíčový volební slib a zvyšovat daně

Zavřít reklamu ×
  1. S daněním právnických osob se pojí jeden velký problém – je velice snadné zvýšené náklady přesunout na zákazníka.

  2. Fialo vypadni,dokud ještě nebude huř,měli jsme hodně všeumělcu,řečeno d…..u,ale ty jseš jejich král,na Tebe nemená nikdo,myslím ,žo normální pochopí,jed do UK a zustan tam navždy.

  3. Chudak Orban, ze ho prirovnavaji k FIalovi. Orban dela pro vlastni lidi, zajistil jim levny plyn, paliva a Fiala dela pravy opak. To ze jsou populisty je nedela stejnymi. Fiala je laciny populista za cenu zniceni Ceska

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konec hypoték pro všechny

Je tomu přibližně měsíc, co Česká národní banka (ČNB) naposledy zvýšila úrokové sazby, a to o 1,25procentního bodu, v důsledku čehož dále podražily také hypoteční úvěry. Příští zasedání Rady ČNB se bude konat 4. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.