Daň z nabytí nemovitosti se měla zrušit už dávno

Lidé pořizující si nemovitost by mohli v budoucnu ušetřit stovky tisíc korun. Ministryně financí Alena Schillerová navrhne vládě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Chce tím rozhýbat realitní trh, který bude ještě hodně dlouho paralyzován kvůli současným omezením souvisejícím s pandemií koronaviru. Šéfka resortu financí také zvažuje další úlevy pro kupce nemovitostí.
Daň z nabytí nemovitosti výrazně zatěžuje zájemce o nemovitost. V případě bytu či domu za pět milionů korun musí státu odvést 200 tisíc korun. Foto: Depositphotos.com

Daň z nabytí nemovitosti považuji za nesmyslnou a dlouhodobě za její zrušení bojuji. Nápad ministryně Schillerové proto velmi vítám. Jakékoliv opatření, které zvýší dostupnost vlastního bydlení, je prospěšné. Zvlášť v okamžiku, kdy lze čekat dlouhou recesi a výrazný propad celého realitního trhu.

Nejde navíc o první snahu zákonodárců tuto daň zrušit. Poměrně nedávno to navrhovali někteří senátoři a jen pár měsíců uplynulo od doby, kdy zrušení daně z nemovitosti představilo jako jeden z kroků boje proti nedostupnému bydlení vedení hlavního města Prahy.

Senátoři dokonce mluvili o tom, že je tato daň nemorální. S tímto názorem souhlasím. Zcela špatně je daň z nabytí nemovitosti ze samé podstaty. Jasněji je to vidět, pokud nemovitost zaměníme jakýmkoliv jiným zbožím. Co byste říkali tomu, kdyby stát vybíral daň z nabytí auta? Možná nic, protože i auto běžná domácnost pořizuje jen jednou za dlouhý čas.

Tak jinak. Chtělo by se vám pravidelně odvádět státu nad rámec DPH další část z ceny pečiva, drogerie či jídla jako speciální daň? Jen za to, že si toto zboží kupujete.

Daň z nabytí nemovitosti je stejně nesmyslná, jako by byla daň z nabytí rohlíku, mýdla či masa. Člověk je v podstatě pokutován za to, že si pořizuje nemovitost. A to už vůbec nemluvím o tom, že ji kupující platí už jednou zdaněnými penězi. Příklad vícenásobného zdanění jako vyšitý.

Tato daň navíc výrazně zatěžuje zájemce o nemovitost. V případě bytu či domu za pět milionů korun musí státu odvést 200 tisíc korun. Ty přitom musí nalézt ve vlastní kapse, protože na tuto částku nelze čerpat hypotéku.

Pokud vezmeme v potaz závazné doporučení České národní banky, že by výše hypotéky neměla přesáhnout 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti, musí kupující ze svého zaplatit s daní minimálně 24 procent. To u zmiňovaného pětimilionového bytu či domu představuje poměrně vysokou částku 1,2 milionu korun.

Stát přitom z této daně výrazné výnosy nemá. V roce 2017 vybral 13,6 miliardy korun a o rok později 12,5 miliardy korun. Otázkou zůstává, kolik peněz na její výběr vynaložil. I kdyby to byla nula, což zcela jistě není, jsou zisky státu z této daně v porovnání s ostatními příjmy zanedbatelné. Nemluvě o tom, že výběr komplikují četné výjimky, protože spousta typů nemovitostí je od odvodu daně z nabytí osvobozena. Myslím, že je na čase od této zbytečné daně osvobodit všechny realitní transakce.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  „Chtělo by se vám pravidelně odvádět státu nad rámec DPH další část z ceny pečiva, drogerie či jídla jako speciální daň? Jen za to, že si toto zboží kupujete.“

  … už to DPH se platí ze zdaněných výplat.

  Jsem pro, zrušíme spotřební daně. Přijedu k benzince, kde ne jen, že musím zdaněnou výplatou zaplatit DPH, ale ještě spotřební daň a z té DPH!

  Člověk s hrubým platem 20000 Kč:
  Náklady zaměstnavatele: 26 760 Kč
  Čistý plat: 15 850 Kč
  Zdanění: 41%

  Litr benzínu (aktuálně cca) 25 Kč.
  Spotřební daň 12,84 Kč + 2,7 Kč DPH („zaplať zdaněnými penězi daň z daně“)
  Zdanění: 62%
  Z toho mimochodem vychází, že cena benzínu (s marží!) je 9,46 Kč – krása.

  Bez daní by si dotyčný mohl koupit 2819,81 litrů benzínu.
  S daněmi jen 634 litrů, tj jen 22% (~pětina).
  Pokud by se danil jen plat, tak 1670,18 litru, tj 59%.

  Snad jsem nic nevypustil, ale ten výrok mě fakt dostal.

 2. Pe Petr

  A jestli jsem to dopočítal správně, tak reálně stojí litr benzínu 35,25 Kč, z čehož 73% je daň.

  • Pr Prema

   Co to tu melete? Dan z nabití rohlíku je ono DPH. Aneb proč platím státu za nákup rohlíku? Dále se můžeme bavit jak toto DPH je morální v případě Kauzi Maxik, kdy si rodiče sami seženu lék a stát jim ho zdání. Nedávno tatáž ministrine chtěla zrušit osvobození daně s příjmu při prodeji nemovitosti dříve něž za 5let prodloužit na 15 let. Tedy zde není nemorální chtít mmt. 15% daň z rozdílu cen? Např. Po 10 letech? Což názorně je v roce 2010 se 4+1 v paneláku v Brně prodávalo okolo 2,5 mil. Teď se cena pohybuje okolo 4 mil. Dan tedy pro prodávajícího bude 225000 Kč za to že prodá svoji nemovitost a pravděpodobně z ní bude chtít hradit jinou nemovitost

 3. JT Jen Testovací

  A teď si představte tuto (mou) situaci:
  1. děda postavil dům r.1943 (ze zdaněných peněz)
  2. komunisti ho po válce zabavili a po revoluci se v restituci zdevastovaný vrátil jeho synovi
  3. jeho syn dům přepsal na svého syna – vnuka (přitom byla zaplacena daň darovací, ano v té době se tato daň platila)
  4. rodina se dále o dům starala a platila ze zdaněných peněz daň z nemovitosti ( mimochodem ani tuto daň nechápu … jakými službami si si stát tuto daň zaslouží ? )
  5. rodina (vnuk) po dlouhé době dům prodá a jako prodávající zaplatí daň, která se, považte, jmenuje „daň z nabytí nemovitostí“ … to je kocourkov … ano v té době se opravdu tato daň takto jmenovala a platil ji prodávající (za zdaněných peněz !)

  A takto si stát pase své ovce … oškubat, podojit prostě využít a nechat pojít. 🙁

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB