Daň z nabytí nemovitosti se měla zrušit už dávno

Názor
Lidé pořizující si nemovitost by mohli v budoucnu ušetřit stovky tisíc korun. Ministryně financí Alena Schillerová navrhne vládě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Chce tím rozhýbat realitní trh, který bude ještě hodně dlouho paralyzován kvůli současným omezením souvisejícím s pandemií koronaviru. Šéfka resortu financí také zvažuje další úlevy pro kupce nemovitostí.
Daň z nabytí nemovitosti výrazně zatěžuje zájemce o nemovitost. V případě bytu či domu za pět milionů korun musí státu odvést 200 tisíc korun. Foto: Depositphotos.com

Daň z nabytí nemovitosti považuji za nesmyslnou a dlouhodobě za její zrušení bojuji. Nápad ministryně Schillerové proto velmi vítám. Jakékoliv opatření, které zvýší dostupnost vlastního bydlení, je prospěšné. Zvlášť v okamžiku, kdy lze čekat dlouhou recesi a výrazný propad celého realitního trhu.

Nejde navíc o první snahu zákonodárců tuto daň zrušit. Poměrně nedávno to navrhovali někteří senátoři a jen pár měsíců uplynulo od doby, kdy zrušení daně z nemovitosti představilo jako jeden z kroků boje proti nedostupnému bydlení vedení hlavního města Prahy.

Senátoři dokonce mluvili o tom, že je tato daň nemorální. S tímto názorem souhlasím. Zcela špatně je daň z nabytí nemovitosti ze samé podstaty. Jasněji je to vidět, pokud nemovitost zaměníme jakýmkoliv jiným zbožím. Co byste říkali tomu, kdyby stát vybíral daň z nabytí auta? Možná nic, protože i auto běžná domácnost pořizuje jen jednou za dlouhý čas.

PSALI JSME:
Daň z nabytí nemovitosti je dalším adeptem na zrušení

Tak jinak. Chtělo by se vám pravidelně odvádět státu nad rámec DPH další část z ceny pečiva, drogerie či jídla jako speciální daň? Jen za to, že si toto zboží kupujete.

Daň z nabytí nemovitosti je stejně nesmyslná, jako by byla daň z nabytí rohlíku, mýdla či masa. Člověk je v podstatě pokutován za to, že si pořizuje nemovitost. A to už vůbec nemluvím o tom, že ji kupující platí už jednou zdaněnými penězi. Příklad vícenásobného zdanění jako vyšitý.

Tato daň navíc výrazně zatěžuje zájemce o nemovitost. V případě bytu či domu za pět milionů korun musí státu odvést 200 tisíc korun. Ty přitom musí nalézt ve vlastní kapse, protože na tuto částku nelze čerpat hypotéku.

PSALI JSME:
Daň z nemovitosti nezvedejme, ale zrušme

Pokud vezmeme v potaz závazné doporučení České národní banky, že by výše hypotéky neměla přesáhnout 80 procent hodnoty pořizované nemovitosti, musí kupující ze svého zaplatit s daní minimálně 24 procent. To u zmiňovaného pětimilionového bytu či domu představuje poměrně vysokou částku 1,2 milionu korun.

Stát přitom z této daně výrazné výnosy nemá. V roce 2017 vybral 13,6 miliardy korun a o rok později 12,5 miliardy korun. Otázkou zůstává, kolik peněz na její výběr vynaložil. I kdyby to byla nula, což zcela jistě není, jsou zisky státu z této daně v porovnání s ostatními příjmy zanedbatelné. Nemluvě o tom, že výběr komplikují četné výjimky, protože spousta typů nemovitostí je od odvodu daně z nabytí osvobozena. Myslím, že je na čase od této zbytečné daně osvobodit všechny realitní transakce.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda stále nepochopila vážnost situace. Odklad hypoték je fajn, ale…

Zavřít reklamu ×
 1. „Chtělo by se vám pravidelně odvádět státu nad rámec DPH další část z ceny pečiva, drogerie či jídla jako speciální daň? Jen za to, že si toto zboží kupujete.“

  … už to DPH se platí ze zdaněných výplat.

  Jsem pro, zrušíme spotřební daně. Přijedu k benzince, kde ne jen, že musím zdaněnou výplatou zaplatit DPH, ale ještě spotřební daň a z té DPH!

  Člověk s hrubým platem 20000 Kč:
  Náklady zaměstnavatele: 26 760 Kč
  Čistý plat: 15 850 Kč
  Zdanění: 41%

  Litr benzínu (aktuálně cca) 25 Kč.
  Spotřební daň 12,84 Kč + 2,7 Kč DPH („zaplať zdaněnými penězi daň z daně“)
  Zdanění: 62%
  Z toho mimochodem vychází, že cena benzínu (s marží!) je 9,46 Kč – krása.

  Bez daní by si dotyčný mohl koupit 2819,81 litrů benzínu.
  S daněmi jen 634 litrů, tj jen 22% (~pětina).
  Pokud by se danil jen plat, tak 1670,18 litru, tj 59%.

  Snad jsem nic nevypustil, ale ten výrok mě fakt dostal.

 2. A jestli jsem to dopočítal správně, tak reálně stojí litr benzínu 35,25 Kč, z čehož 73% je daň.

  • Co to tu melete? Dan z nabití rohlíku je ono DPH. Aneb proč platím státu za nákup rohlíku? Dále se můžeme bavit jak toto DPH je morální v případě Kauzi Maxik, kdy si rodiče sami seženu lék a stát jim ho zdání. Nedávno tatáž ministrine chtěla zrušit osvobození daně s příjmu při prodeji nemovitosti dříve něž za 5let prodloužit na 15 let. Tedy zde není nemorální chtít mmt. 15% daň z rozdílu cen? Např. Po 10 letech? Což názorně je v roce 2010 se 4+1 v paneláku v Brně prodávalo okolo 2,5 mil. Teď se cena pohybuje okolo 4 mil. Dan tedy pro prodávajícího bude 225000 Kč za to že prodá svoji nemovitost a pravděpodobně z ní bude chtít hradit jinou nemovitost

 3. A teď si představte tuto (mou) situaci:
  1. děda postavil dům r.1943 (ze zdaněných peněz)
  2. komunisti ho po válce zabavili a po revoluci se v restituci zdevastovaný vrátil jeho synovi
  3. jeho syn dům přepsal na svého syna – vnuka (přitom byla zaplacena daň darovací, ano v té době se tato daň platila)
  4. rodina se dále o dům starala a platila ze zdaněných peněz daň z nemovitosti ( mimochodem ani tuto daň nechápu … jakými službami si si stát tuto daň zaslouží ? )
  5. rodina (vnuk) po dlouhé době dům prodá a jako prodávající zaplatí daň, která se, považte, jmenuje „daň z nabytí nemovitostí“ … to je kocourkov … ano v té době se opravdu tato daň takto jmenovala a platil ji prodávající (za zdaněných peněz !)

  A takto si stát pase své ovce … oškubat, podojit prostě využít a nechat pojít. 🙁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?