Daň z nabytí zruší, ale lze čekat, že napálí daň z nemovitosti. A to pořádně

Vláda sice zruší čtyř procentní daň z nabytí nemovitostí, ale neradujme se. Lze totiž velmi reálně očekávat, že až opadne koronavirová nákaza a stát z rozdávání peněz přejde do režimu „kde co škubnout“, napálí daň z nemovitosti. A to pořádně. Očekávají to mnozí a v zákulisí se o tom mluví více, než kdy předtím.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Princip by byl ten, že na první nemovitosti ve vlastnictví by daň z nemovitosti zůstala ještě relativně nízká, ale progresivně by se zvyšovala s druhou, třetí a další nemovitostí. Včetně chalupářů. Daň z nemovitosti se totiž nejlépe vybírá. Z katastru je jistý vlastník, a pokud neplatí, nemovitost je dostatečně velká záruka.

Daň z nemovitosti na další byty je oblíbené téma zejména levicových politiků a extremistů, protože jejich voličská základna má maximálně jednu nemovitost. Úvaha je na první pohled líbivá: Kdo má na více než jednu nemovitost, je bohatý, tak ať více platí.

Jenže tento princip lze snadno obejít a ve skutečnosti daň pak nejvíce postihne lidi, kteří jsou spíše střádali, než investory a kapitalisty, jimž většina, ruku na srdce, závidí.

Prostě druhá, třetí a další nemovitost se převede na společnost s ručením omezeným. Nevlastním nemovitost, ale firmu. A firma je vlastníkem nemovitosti, ne já, i když firma je moje. Už takhle se podnikatelé elegantně vyhýbali dani z nabytí nemovitosti, která byla velmi nerovná, nespravedlivá a postihovala hlavně „ty malé, obyčejné“ kupující.

Další možností jsou přátelé. Převedu byt na tebe a v šuplíku máme podepsanou smlouvu o převodu na mě, kdyby bylo třeba. Prostě tichý společník, bílý kůň, ať si to každý nazývá, jak chce, hantýrkou či právnickými formulkami.

PSALI JSME:
Zrušení daně z nabytí nemovitosti je správné rozhodnutí, kupující ušetří stovky tisíc

Takže pokud u daně z nemovitosti chtějí politici udělat rázný řez, když už tedy musí být, a aby byl spravedlivý, ať je tedy pořádně napočítána už od první nemovitosti a každému: Osobě i firmě. Bez pardonu, podle úrovně lokality. Kdo má na svůj byt či dům, ať za to platí daň, ale tato ať nesměřuje do bezedné státní kasy, ale jde na rozvoj obce, kde se daná nemovitost nachází. Pak to má smysl.

Je jasné, že ve Varnsdorfu nebude člověk za srovnatelný byt platit stejnou daň jako na Praze 1, kde je úroveň infrastruktury a vůbec celé lokality, včetně sociální úrovně obyvatelstva diametrálně jinde.

Nutno dodat, že u nás je daň z nemovitosti nízká. Podíl výše vybrané daně z nemovitosti k hrubému domácímu produktu je v Británii 3,11 %, Francii 2,65 %, Itálii 1,27 % a v Německu 0,43 %. V ČR jen 0,22 %. A argument, že na západě je lépe, už tak docela neplatí. Česko je velmi bezpečná země, na rozdíl od mnohých západoevropských států.

Problematické je i to, že vláda chce zrušit osvobození od daně z příjmu, pokud byt prodáte po pěti letech, respektive hodlá tuto hranici zvednout na patnáct let. Trh s byty tím pořádně zasekne.

PSALI JSME:
Tři důvody, proč je dobře, že vláda právě teď zrušila daň z nabytí nemovitosti

×
 1. Nevím proč jim něco platit. My stavěly za zlého komunisty. Pěkně z výplaty. O tom se dnes může lidem jen zdát. Až budou západní příjmy, nechť jsou i daně. Stačí, že máme západní ceny. Je rozdíl mít 23000kč, nebo 1200€

  • Plně souhlasím, dům jsme postavili za vlastní peníze,
   stát nepřispěl ani korunou tak nechápu, proč mám něco
   platit. A město mně také nic nedává, jenom neustále
   zvyšuje veškeré poplatky /za psa, odvoz odpadků…/.
   A to srovnávání s ostatními státy také nechápu, až tu
   budou srovnatelné platy a důchody, tak můžeme něco něco srovnávat. Je to vyloženě další okrádání lidí.

  • Ráda bych věděla, proč byla moje odpověd vymazána????? Takže už jsme zase tam, kde jsme jednou
   byli, opět CENZURA, asi hold patříte k Burešovcům…..

  • Nikdy jsem nepochopil a nechápu, z jakého důvodu se daň z nemovitostí platí. Člověk si to postaví za své vlastní zdaněné peníze a pak za to každým rokem musí zlodějům, kteří se o nic nezasloužili, platit. Nemám jiný výraz, než zloději.

  • Na západě je lépe, ne z bezpečnostního hlediska (zatím), ale příjmy a o tom je řeč, hovoří li se o tom, aby se nesrovnávalo se západem ?. Myslím, že je to jen další z hloupých bubáků médií.

 2. S nakupem prvni nemovitosti jsem se nestacil divit. Stat a i banka me skubala jak kure. A jeste se kazdej tvaril jak te to vlastne normalni. Nejhorsi je ale jak pak hospodari s nasimi penezi. Banky je poslou za hranice a stat si stavi kde jakou kravinu. Viz splavnost a Vltavy..

  • Vzdyt rocni dan plati i firmy, z clanku to vypada, ze si prevedu nemovitost a firmu a neplatim rocni dan, to je nesmysl. Na firmu se prevadi kdyz se nechce platit dan z nabyti.

 3. Zajímavá úvaha. Zároveň nechápu, jak míra bezpečnosti dané země koresponduje s její ekonomickou úrovní, resp. schopností lidí platit daně.

 4. Tak progresivní daň z nemovitosti prý zasáhne hlavně střádaly… Tak to je dobře, protože stát už bude alespoň trochu korigovat to, že někdo spoří do x bytů a druhý nemůže za normální peníze sehnat střechu nad hlavou, protože je skoupil nějaký odkláněč jako jistý pán na severu moravy, který skoupil i s OKD asi 6000 bytů – kdyby to mělo platit i na takovéto střádaly, tak jsem všemi desíti pro. Stát musí svým daňovým mixem dát lidem a firmám vědět, že ukládat peníze do investičního bydlení je proti zájmu společnosti, jako celku. Co nám je platné, že zde skupují byty cizí penzijní společnosti jako investici, když mladí nemají kam hlavu složit….

  • Přesně ! Plno spekulatnů hlavně ze zahraničí tady kupuje desítky bytů a ty pak za těžké prachy pronajímá. Pro normálního člověka tu pak není možnost pořídit si bydlení za normální peníze (respektive za peníze vztažené k těm bídným almužnám v ČR)..Takže určitě bych zavedl tak 30% roční daň pro ty, co mají 2 a více nemovitostí. Konečně by potom klesly ty předražené ceny nemovitostí s kterými ani korona zdá se absolutně nic neudělá…

   • Jo super, takže jak si mám tedy spořit na důchod, když to nesmím dát do nemovitosti ? Někdo si kupuje IPhony, drahá auta, jezdí na dovolenou, já jsem si koupil druhou nemovitost na hypotéku, abych měl na stará kolena nějaký důchod (nebo děti byt) a za to mám být trestaný ? Mám ty peníze tedy dávat do nějakých ubohých podílových fondů ? Jsou to moje těžce vydělané, zdaněné peníze. Tak proč jsem trestán za to, že se snažím chovat zodpovědně ???

 5. Článek je kravina. Daň z nemovitosti patří obci, ve které se nemovitost nachází. V tomto jediném případě si na daň stát nesáhne, jde celá obcím a městům. Ne, že by mi tato vláda v něčem přišla sympatická, to určitě ne, ale fakta jsou fakta. A jestli někdo za tento článek sebral odměnu, tak by si měl alespoň ověřit skutečnosti, než napíše blábol!

  • dobry den,
   vase reakce byla naprosto ok.bohuzel na seznamu zverejnuji clanky hlupaku,myslim,ze je to umysl.

  • Proč tedy daň z nemovitosti posílám na účet Finančnímu úřadu Pha-západ namísto rovnou městečku kde bydlím?

   • Protože obec nemá svůj finanční úřad. Stát to pro ni vybere a ona to dostane v rámci rozpočtového určení daní.

 6. Zajímavá úvaha autora článku, jen mi není jasné co by z této daně měl stát když je tato daň ve 100% rozsahu příjmem obcí a měst ?!?!.

  • Přesně tak . To je naprosto mimo mísu . Zároveň pochybuji , že by to prošlo a to z jednoduchého duvodu . Oni totiž jak ti zastupitelé , tak poslanci třicet let ukládají peníze do nemovitostí . Pochybuji , že by si zdanily tento majetek a rozhodně se tomu budou bránit . Jednoznačně budou více řvát , že potřebují více peněz z rozpočtového určení daní . Paradoxem ale je že obce a kraje mají na učtech z minulých let 400 miliard a nejsou schopni je utratit.
   Naprosto je tedy nereálné nějaké danění nemovitostí .

  • Co by z toho měl stát? No obcím by pak dával méně peněz na provoz pokud je budeme sponzorovat. Tím by ušetřil. Chce to jen se zamyslet. Navíc zrušil stát úroky z hypoték jako odčitatelnou položku, takže se stejně napakuje tak i tak.

 7. Mě už daň z nemovitosti přišla a to o 100% víc, než vloni! 2019-723 Kč, v 2020-1440 Kč. Neskutečné 🙁

  • Technická otázka . Kolik procent to dělá z majetku ?
   Třeba tato daň je hlavním příjmem obcí v americe . Pohybuje se od pár desetin až třeba po procento a pul . Nejen že jsou tak obce nezávislé , ale paradoxně jsou tlačeny k rozvoji (chtějí zvednout příjem daní) . Zvedat sazbu je politická sebevražda a tak je paradoxně dost velká nabídka (snaží se podpořit rozvoj) .To znamená velké levné domy (levné živobytí) . V americe si lidé pořizují bydlení za 3,5 ročního platu . Je logické že když nejsou financovány obce z centra , tak nejsou potřeba vysoké spotřební daně a levně postavíte . Což zase zvyšuje dostupnost.

    • V principu to nám moc neřekne .
     Kolik odvedeme na daních my ? Nejen ta daň z nemovitosti , ale všechny , ať už z příjmu , spotřeby , paliv , uroku atd.
     To nikdo neví , protože si nikdo nevede učetnictví , aby to spočítal .
     Jaký máte majetek ? Kolik příjem ? Zda bydlíte v centru a využíváte služby města , nebo někdo v šakalově , kde jsou hliněné cesty a služby města využíváte minimálně ? Volil jste starostu co zvyšuje procento z daně z nemovitosti , nebo snižuje ?
     U nás v evropě to nikoho nezajímá , tam hodíte lístek do volební urny a papaláši nahoře ve vládě se stejně prakticky dají do holportu s někým uplně jiným a všichni rozdávají dárečky.

 8. obecně se to dá vyřešit napálením daně (nárust 10,20x) a slevou na dani za člověka přihlášeného k trvalému pobytu.

 9. Kdo bydlí ve vlastním, nebo pronajímá, tomu by se daň neměla zvyšovat. V nájemních bytech to stejně odnese nájemník. Ale měly by se rapidně zvednout daně za neobsazené nemovitosti. Máme v zemi spoustu bytů a domů, které jsou prázdné. Když se zajemce o bydlení poptá, dostane odpověď, no my to budeme rekonstruovat. Ale v horizontu několika let se zjistí, že se nic neděje. Jednat ty byty a nemovitosi chátrají a také zde utíkají peníze pro obce ve které ta nemovitost je. Z první Republiky to tak fungovalo a docela to snížilo i výši nájemného, neboť byla větší konkurence v nabízených bytech. Ale nemusíte se mnou souhlasit.

  • Ač s vámi v jádru souhlasím, tak je to nerealizovatelné – už kvůli způsobu jak dokázat, že tam nikdo nebydlí (v krizi tam nahlásíte trvalý pobyt své 2 leté dceři atd.). A pak se jedná také o precedens. Pak by někdo přišel s nápadem platit za auto, které nevyužíváte denně, atd…
   Navíc co je „trestného“ na tom, že má někdo 2-3 nemovitosti. Měl byt, postavil dům a třeba byt chce nechat pro svoje děti, co na tom, jestli jej do té doby pronajímá, nebo nechá ležet ladem a nenechat si jej vybydlit. Peníze státu unikají jinde a hojit se na obyčejných lidech je zbabělé.

 10. Nevím co udělá stát ale obce především Praha zvedla daň z nemovitosti o 100 procent právě jsem ji zaplatil 5.5.2020
  můžu akorát poděkovat pirátům stát s tím nemá nic společného

 11. Taky už mě danˇz nemovitosti přišla. Cca o 200% vyšší než loni. Z vedení města se mě obrací žaludek.

 12. Nejjednodušší, nejúčinnější a nejzaručenější způsob jak stát z lidí vytáhne peníze. Naskýtá se otázka, proč státu platit za něco, na co mi nedal jedinou korunu, s ničím mi nepomohl, navíc státním úřadům zaplatím šílené poplatky. Našetřené peníze-několikrát zdaněné, půjčky nebo hypotéky od bank-nehorázné úroky. Jediný smysl by byl poplatek v rozumné výši pro OBEC v jejímž katastru se daná nemovitost nachází.

 13. Zase nějaký trouba napsal děsící článek na web. Domovní daň patří obcím a ne státu. Bez domovní daně by obce ztratily základní příjem, protože z daní místních podnikatelů nedostávají nic.

 14. Opravdu jste politický analytik ohodnocen za jedna, až na to, že voliči koblih jsou vesnicani s domkem a pro důchodce je i pár tisícovek velký peníz. A propo Bureš přece sliboval, že žádné zvýšení daní není třeba, miliardy leží na ulici.,nebo ne?

 15. Mě ta daň nevadí a rád ji obci zaplatím. V Praze za rodinný dům o ploše 300metrů teď platíme daň asi 1200 korun ročně? Vždyť je to ostuda, co za to obec pořídí? Hlavně, že úklid ulic od sněhu a pořádek za dohledu městské policie chceme všichni. Tak i kdyby nic, ať to těm klukům dají na platě. Ti kluci když s nima jdeš na pivo se jeden jak druhej topi v dluzích, tak se přispěje na správnou věc. Daň by pomohla i pročistit napjatý trh s byty. Kolik je v Praze chátrajících činžáků, co nakoupili italove za tři čtyři miliony v roce 94. Z těch domů nemá užitek nikdo. Když by byla daň třeba a půl procenta z hodnoty nemovitosti, tak z 80ti milionů hodnoty činžáku to dělá 400 tisíc ročně. Pro město i majitele by to bylo dobré. Oplátkou zvýšit bezpečnost v ulicích a ochranu majetku. V USA je běžné platit taxu z nemovitosti obci. Kamarád za dřevěný domek byť v lepší lokalitě platí taxu 33.000 USD každý rok a taky žije. Systém daní z nemovitostí je v Californii velmi přehledný, každý si může na internetu naklikat nemovitost svojí nebo souseda a zjistit kupní ceny svého pozemku až do roku snad 1950:-) Je to prehledné a lidé s tím také umějí žít.

  • No vy pražáci si to umíte zařídit. Že v Praze je blaze a jsou nízké domovní daně je fakt. Má rodina v Čimicích platí za 35 let starou dvougenerační řadovku méně než já v Ostravě za malý jednogenerační dům z roku 1920. Je to asi tím, že v žebříčku kvality bydleni je Ostrava někde kolem 160 místa a Praha na druhém !!!

   • Problém je jinde . Této dani nikdo nerozumí . Když mě to uřednice počítala , naprosto jsem nepochopil co a jak počítá .Zda to spočítala dobře nebo ne je nekontrolovatelné (pro mě) . Naprosto absurdní .
    Stejně tak výpočet ve článku , kde je to vztaženo k HDP. HDP máme 5 bilionu a 0,2% z toho je 10 miliard . Nikdo u nás nechce daně z nemovitostí vybírat , a to z jednoduchého duvodu . Když se o to nezajímáte , tak si konšelé rozhodují v zastupitelstvu po svém . Minimální kontrola lidí a když se něco dělá , tak ještě lidé je pochválí , jak podojily stát . Vubec lidé nechápou , že platí ty příjmy obce sami v ruzných daních .

 16. Američani platí jedno až dvě procenta ročně …..
  Pražák by odváděl za pětimilionový byt 50.000/ročně
  A nedostatek bytů v Praze bude vyřešen ))))))

  • No ony by totiž hlavně takto ceny bytu ani nevzrostly , a ani tyto daně. Ceny vzrostly , z duvodu přeplácení se lidí o byty . Logicky , kdyby tato daň byla , tak by si každý rozmyslel tyto peníze dát. Je to něco jako záporný urok v bance . U nás je třeba dost bytu prázdných . Ty by najednou byly na trhu , at už nájemním nebo prodejem a to zase povede k upravě cen na rovnovážnou uroveň vzhledem k příjmum.

 17. Zrušení daně z nabytí je dárkem pro bohaté a nadnárodní korporace, které, až systém zbankrotuje pod fikcí viru, skoupí za hubičku nemovitosti občanů a jako bonus ještě oberou systém o daň z nabytí. Z této vlády cabal se mi chce opravdu zvracet.

  • Daň z nabytí je v principu daň co zvyšuje ceny . Nenutí lidi prodávat a je spíše regulí co snižuje dostupnost . V současnosti je nákup nemovitostí v rozumném formátu problém. Zaprvé obrovská rozdrobenost a to co je na trhu je zlomek kapitálu co by potřebovaly investovat . Prostě malý trh pro korporace.
   To je spíše pro poslance a podobné lidi s obdobným kapitálem co si koupí pár bytu jako uložení peněz.

 18. Vážení skuhralové, jedna důležitá vec 🙂 Jádan z nemovitosti neplatím ani dnes. Ono to chce dvě věc: Mít zajímavou nemovitost, a nebýt asociální lakomý parchant. Pokud totiž nemovitost necháte ministerstvem kultury prohlásit za kultutní památku, a část této zpřístupníte veřejnosti, pak je nemovitost od daně z nemovitosti osvobozena. Vlastním secesní dům, a část je přístupná veřejnosti – v přízemí je hospoda. Takže tak, miláčkové 🙂

  • A ty jseš hospodský,a když začneš psát tak to jsou perly.Dle tvých komentářů jsi jediný spravedlivý a ostatní jsou asocialové a dle jiného komentáře zloději,komoušti lemplové. Ale neboj dá se to léčit a zdravotní pojišťovna to platí ?????

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí rozpočtové provizorium

Česku hrozí v roce 2021 rozpočtové provizorium. Stávající návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž stále nemá ve Sněmovně zajištěný dostatečný počet hlasů. Komunisté svůj souhlas podmiňují desetimiliardovým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru