Daň z nemovitosti nezvedejme, ale zrušme

Názor
Daň z nemovitosti je jednou z nejviditelnějších nespravedlností českého daňového systému. Majitel nemovitosti, který si ji koupil ze svého velmi vysoce zdaněného příjmu a často zaplatil též daň z nabytí nemovitých věcí, musí každoročně odvádět určitý obnos jen za to, že nemovitost vlastní.
Daň z nemovitosti je jednou z nejviditelnějších nespravedlností českého daňového systému. Foto: FAEI.cz

Jde tak o ukázkový příklad vícenásobného zdanění, které navíc nemá příliš velké opodstatnění. Pro veřejné rozpočty tato daň představuje jen zlomek příjmů, velkou část navíc spolknou náklady s jejím výběrem. Opakovaně a dlouhodobě proto apeluji na to, aby se tato zbytečná daň zcela zrušila.

Bohužel spíše se dočkáme pravého opaku, tedy jejího dalšího zvyšování. Tyto peníze totiž jdou přímo do rozpočtu obce, na jejímž území se daná nemovitost nachází. Radnice navíc mohou její výši samy ovlivňovat a zvyšovat si tak vlastní příjmy, což nezřídka také dělají. Každoročně místní koeficient využívaný k výpočtu této daně zvýší zhruba desetina měst a obcí.

Dlouhodobě se o to snaží také starostové pražských městských částí, kteří v tomto smyslu už několik let tlačí na vedení magistrátu. To jediné může koeficient měnit. Zatímco dříve byly tyto hlasy často nevyslyšeny, nyní by mohly padnout na úrodnou půdu. Týdeník Respekt napsal, že by se daň z nemovitosti v Praze mohla zvýšit na dvojnásobek. Ale prý až po blížících se eurovolbách.

PSALI JSME:
Daň z nemovitosti je bez sankce do pěti pracovních dnů po termínu

Pojďme hned na začátku debaty o zvyšování daní nastolit opačný návrh – daň z nemovitosti zrušme. Kromě toho, že jde fakticky o mnohonásobné zdanění, nemá její výběr žádný velký smysl. Představuje jen zlomek příjmů obcí, navíc stát má s jejím výběrem obrovské stamilionové náklady. A těch zbytečných úředníků! Nechci ani počítat, kolik lidí se kvůli tomu zaměstnává – jen to posílání složenek s aktuální částkou. Daň z nemovitosti také obtěžuje stovky tisíc domácností, které musí každým rokem zjišťovat, kolik mají vlastně platit.

Systém této daně je netransparentní, protože se může každý rok měnit podle libovůle místní radnice. Například mám větší výdaje a potřebuju je pokrýt, tak zvýším daň a oberu majitele domů. Naopak blíží se volby a chci získat lidi na svou stranu? Není nic lepšího, než na poslední rok daň snížit. I když pravda, k druhé situaci dochází přece jen o poznání méně. Mnohem častěji končí vybrané peníze utopené v nesmyslných předražených projektech.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trestat majitele prázdných bytů vyšší daní je jen prvním krokem k jejich nucenému vyvlastnění

Zavřít reklamu ×
  • Daň z nemovitostí považuji za správnou, je to daň za to, že mohu část státu vlastnit. Teoreticky by stát měl vlastnit všechnu půdu. Tím, že vám ji propůjčil chce náhradu. Na tom nevidím nic špatného Ovšem jiná hrůza je da%n z převodu nemovitostí. Již několikrát se o tom psalo a stále nic.

   • Naprosto me zaskocilo, kolik zastancu dani se v tehle diskusi vyrojilo. Kolik lidi si preje odevzdat vse do rukou statu vcetne pudy domu atd. Uz chapu, kde se berou ti levicovi volici.

    Ja to vidim opacne. Stat nema pravo na nic, ani na majetek, na rizeni cizich firem, na rizeni domacnosti atd. Stat je jen skupina politiku, ktera se snazi nam ridit zivoty pomoci penez, ktere nam sebrali. Verim, ze i bez statu by lidstvo mohlo fungovat. Policie nebo hasici preci k funkci nepotrebuji pana Zemana nebo pana Babise. Jsou financovani z nasich penez a kdyby stat zanikl a prestal nam brat penize, policii bysme si zaplatili kazdej zvlast, jako si platime telefon nebo televizi. Rozdil by byl v tom, ze bysme si sve penize ohlidali, kdezto stat nam cast penez stopi pro sve kamarady.

    Zkusme uvazovat jako samostatni lide, ne jako zver zavrena na dvorku a zcela a slepe spolehajici na sveho pana. Ten pan nas stejne jednou porazi a proda a nebere na nas ohledy.

    • Vaše plácání o uvažování „jako samostatní lidé“ a o tom, že „stát nemá právo na nic“ je jen další z hesel vymyšlených v rámci PR kampaní pravdoláskařů, jiných zlodějů a podobného odpadu (odůvodňují tím rozkradení národního majetku restitucemi a privatizacemi). Daň z nemovitostí se platí v celém světě, jedna z nejvyšších je v USA – dokonce US občané, vlastnící nemovitost kdekoli na světě, pokud platí nižší daň z nemovitostí v zemi, kde je, MUSÍ doplácet US berňáku ROZDÍL!!!!. Daň z nemovitostí je spravedlivá, protože každý si může vybrat, jak velký dům, byt, pozemky apod. bude vlastnit a tím pádem jak vysoké daně bude platit. Dokonce má i stimulační charakter, protože u pozemků určených k zastavění, pokud nejsou v přiměřené lhůtě zastavěny, se daň zvyšuje. Otázkou zdanění nemovitostí není to, zda jí zrušit či ne – to by byl naprostý nesmysl, daň zůstat musí. Otázkou spíše je, zda nezavést určitou progresi zohledňující potřeby člověka – určitou formu „daně z luxusu“. Čtyřčlenná rodina např. potřebuje byt nebo dům do 120-150 metrů čtverečních užitné plochy. Tam by měla být daň nízká. Ale pokud si někdo pořídí zámek o tisících metrech čtverečních, měl by za rozdíl plochy oproti ploše potřebné k bydlení a další ploše zaplatit významným navýšením daně z nemovitostí (na několikanásobek) – a podobně postupovat u pozemků neužívaných k zemědělské výrobě. Poněkud složitější by to bylo u výrobních areálů, ale i tam by se jistě řešení našlo. A pak je svobodným rozhodnutím každého, co si pořídí a tím pádem i kolik bude platit.

     • Skutecnost, ze se neco deje v zahranici, preci neni duvodem, proc by se to melo dit i u nas. Svet bude presne takovy, jak si ho my, lide, vytvorime a nastavime. Samozrejme, ze pokud prevladne nazor, ze bohate je potreba znicit a zadupat do zeme, jak to chcete vy tou vysokou dani za „luxus“, tak se to stane. Tito lide budou zniceni, obrani o majetek, o motivaci a budou drit bidu. A dobre jim tak, svi*nim uspesnejm.. jen je potreba zvolit spravnou stranu, coz muzete udelat u voleb. Uprimne ale doufam, ze se to nestane, protoze nevim, kde bych pak pracovala a z ceho bych platil dane a jidlo, kdyby ti bohati a uspesni podnikatele neexistovali, protoze oni mi davaji penize, ze kterych ja pak daněmi financuju chod statu a tedy i podporu nepracujicim, duchodcum atd.

    • Daň z nemovitostí se platí v celém světě, jedna z nejvyšších je v USA – dokonce US občané, vlastnící nemovitost kdekoli na světě, pokud platí nižší daň z nemovitostí v zemi, kde je, MUSÍ doplácet US berňáku ROZDÍL!!!!. Daň z nemovitostí je spravedlivá, protože každý si může vybrat, jak velký dům, byt, pozemky apod. bude vlastnit a tím pádem jak vysoké daně bude platit. Dokonce má i stimulační charakter, protože u pozemků určených k zastavění, pokud nejsou v přiměřené lhůtě zastavěny, se daň zvyšuje. Otázkou zdanění nemovitostí není to, zda jí zrušit či ne – to by byl naprostý nesmysl, daň zůstat musí. Otázkou spíše je, zda nezavést určitou progresi zohledňující potřeby člověka – určitou formu „daně z luxusu“. Čtyřčlenná rodina např. potřebuje byt nebo dům do 120-150 metrů čtverečních užitné plochy. Tam by měla být daň nízká. Ale pokud si někdo pořídí zámek o tisících metrech čtverečních, měl by za rozdíl plochy oproti ploše potřebné k bydlení a další ploše zaplatit významným navýšením daně z nemovitostí (na několikanásobek) – a podobně postupovat u pozemků neužívaných k zemědělské výrobě. Poněkud složitější by to bylo u výrobních areálů, ale i tam by se jistě řešení našlo. A pak je svobodným rozhodnutím každého, co si pořídí a tím pádem i kolik bude platit.

    • Pane kolego, mně nevadí zdanění podle daňových principů, zejména podle principu platební schopnosti, protože umím počítat a vím, že nadměrné bohatství je ve své nadměrné složce přirozeným zdrojem pro veřejné investice sloužící všem, nikoli pouze bezohledným jedincům závislým vlivově na svém majetku.

   • Je to špatné.Je to dvojité zdanění.Že mi stát propůjčil půdu? Co by s ní chtěl dělat? stejně by na ní musel postavit domy pro lidi. A když si ty lidi postavili domy sami za zdaněné peníze, proč ještě danit dál?

 1. Nejen,že zaplatil daň z nemovitosti kterou koupil ze svého velmi vysoce zdaněného příjmu ale při tom kdy si ji staví sám tak není ve stavbě položka materiálu kterou by při jeho nákupu nezaplatil i s daní !!!

 2. Největší sprosťárna je daň z převodu nemovitosti. Ve chvíli, kdy se tato už tak nesmyslná daň uvrhla na kupujícího, jsme se dostali z hlediska absurdity zákonů hluboko pod úroveň banánové republiky.

  • Myslíte, že výrokem bez argumentů v rozporu s realitou zdejší publikum zaujmete?

 3. To je geniální nápad. Obce nemají prostředky na opravy svých komunikací atd. , tak jim ještě zrušme daň z nemovitosti. To je hlavička. Mimochodem velká část poplatníků daně v Česku platí méně než 0,03 % z hodnoty nemovitosti určené k bydlení ročně. Naopak dle studie nejvyšší sazby má například Portugalsko až 7,5 %, Rumunsko až 5 %, Belgie až 3,97 %, Dánsko až 3,6 % či Maďarsko až 3,6 %.

 4. Daň z nemovitosti je nehorázný nesmysl. Počítá se z plochy bytu a pokud má dům 10 nebo 14 pater, je zaplacena 14x. Asi největší paradoxem pak je, že pokud k bytu patří přístřešek na popelnice, tak tam se neplatí nic. Zbývá nám už jen daň ze vzduchu

  • Ano, v domě bydlí většinou 10-14 pater zlodějů, kteří to ukradli za zlomek tržní ceny v privatizaci. Co tam máte dál????

   • Závidíte… :))
    Teď si vemte, že mě se v devadesátých letech povedlo takto koupit několik bytů do 100 000kč a teď je za těžké prachy pronajímám.
    Doufám že to s vámi seklo, protože takové závistivé individuum nemá ve slušné společnosti místo.

 5. Tak to se směji, zrušit daň z nemovitosti protože jde o dvojí zdanění!!!!
  Je to hmatatelný majetek, ze kterého se odvádí všude na světě nemalá daň. US daňový systém je například přímo založený na přímých daních – tedy platí nejvíce ti, co mají majetek a platí nemalé částky na rozdíl od EU modelu, kde všichni platíme ze všeho! Proto máme dvakrát dražší benzín a o třetinu dražší spotřební zboží, ale máme zase dotace pro bohaté a dotace na nesmyslné projekty.
  Jak může někdo tvrdit o dani z nemovitosti, že jde o dvojí zdanění a jaksi si nepovšimnout DPH! Zaplatím DPH z přidané hodnoty a ve finále ještě zdaním výtěžek – co jiného je dvojí zdanění! Nejvíce humorné je, když zaplatím plné DPH 21% z dovezeného zboží, na které jsem ovšem měl marži necelých 10%!!! Pracuji tak pro stát a místo vděku se mi dostává jen dalších obstrukcí od státní správy. Hurá, ale páni lobisté, nadnárodní developerské firmy vidí hlavní problém ve zdanění nemovitostí!
  Napíše se tedy pár PR článků, přihraje se nějaká malá domů odpovědným politikům a ze skoro ráje se v České republice stane pro takové subjekty ráj úplný. Občan si toho ani nevšimne, naopak je rád, že ušetří 500 Kč ročně za poplatky za domek, ale jaksi mu uniká, že mezi tím zaplatí ve zboží a ostatních službách ročně desetitisíce, právě místo takových vychcaných lobistů…. A tak se naše banánová republika mění k lepšímu za souhlasu lehce ovlivnitelného plebsu….

 6. Znáte tu pohádku „Tajemství staré bambitky“? Tam jsou dva nenasytní rádcové a vybírají daň ze vzduchu, z trakaře, a ještě chtějí i z hlíny…a jiné daně….Natočili to velice pěkně. Dobrý příklad i ponaučení. Dděti se již učí od mala. Našel se tam i rozumný mladý král, který měl o lid zájem. Kdo chce pochopí a kdo bude chtít více, tak i učiní. Jen to chce chtít a mít zájem.

 7. Take dan z prijmu je nemravna. Jedina spravedliva dan je DPH – tu plati I ti, co nikdy nedelali a nemovitost, ve ktere bydli znicili.

  • Jen výběr daně DPH není spravedlivý. Jako plátce DPH prodáte něco na fakturu a musíte odvést DPH i když vám to odběratel nezaplatí. Ten zboží nezaplatí ( tedy vlastně vám ho ukradne), DPH si dává do výdajů a požaduje od státu vratku.

   • Tady není chyba v DPH.Tady je chyba v tom,že doba splatnosti je neúměrně dlouhá.Pokud jdete kupovat za hotové musíte platit okamžitě.U plateb fakturou by měla být uzákoněna splatnost následující den po dodání zboží.Nastaly by tím dvě věci.Nikdo by si nedovolil objednat zboží,nak teré by neměl dostatek prostředků k zaplacení.
    Navíc by při nezaplacení okamžitě nabíhalo penále a po dodatečné výzvě k okamžité úhradě by mohl exekutor odběrateli zablokovat účty
    a dlužnou částku z nich uhradit dodavateli.

   • Kdysi byla takzvaná spotřební daň, z té platil každý, kdo něco vyrobil – různé sazby. Dnes je hrůzná stavba DPH, nepřehledná, podvodná a pro evidenci složitá. Přens rozdílu je takřka nedohledatelný. Daň z výroby je jasná.

 8. Dobrý den, připojuji se, že tato daň je opravdu nesmyslně zlodějská, měla by být okamžitě zrušena. Vlastním nemovitost, do které investuji peníze, které mi zbudou (moc jich není) a pak musím ještě šetřit na to, abych zaplatila ze svého zdaněného příjmu daň z mého majetku, to je fakt ubohé.

  • Když na to nemáte, nemovitost vraťe státu a nebrečte. Buď to je státu plaťe -. jakýsi pronájem, nebo nevlastněte. Jde o to aby se pozemky stavby uvolnily od těch kteří je neužívají.

 9. Autor článku je bezpochyby developer, který chce hodně stavět a taky hodně draze prodávat. Nízké daně z nemovitostí hrají do karet bohatým, kteří budou nemovitosti víc kupovat a zvýšenou poptávkou tak šroubovat ceny nahoru. U nás je tato daň v porovnání se světem velmi nízká. Já bych ji několikanásobně zvednul, ale zároveň bych zavedl nezdanitelné minimum. Je potřeba dát mladým lidem dostupné bydlení a ne z nich dělat otroky, kteří budou celý život dělat někomu na podnájem. Bohužel tak žijí lidé například v Německu, kde polovina lidí bydlí v podnájmech. Takhle si blahobyt vyspělé západní společnosti nepředstavuji. U nás je vlastní bydlení standart, o který ale čím dál tím víc přicházíme.

  • Absolutní souhlas. Autor článku je developer, majitel EKOSPOL, a podle toho taky tak článek vyznívá. Autor článku si mě může žalovat za můj názor, kde chce. Budiž mu to přáno.

 10. Autor nemá úplně pravdu. Daň z nemovitosti je v některých obcích opravdu nářez. Příklad v roce 2009 jsme platili z nemovitosti 11 699,00 Kč a letos již platíme 154 556,00 Kč z té samé nemovitosti.

  • Měl jste napsat kolik metru čtverečních má nemovitost . Pokud je to panelák se stovkou bytu tak bych se ani nedivil . Já platím víc za dan za hodiny (elektro).

 11. to je problém zaplatit jednou ročně pár korun. platím z více nemovitostí a nevadí mi to. jde to do státní kasy regionu

  • Když Vám to nevadí,tak ji můžete platit i za mě.Já nemám zbytečné peníze na rozhazování za blbosti,jako je tahle.

   • JHo budu, převeďte ji ovšem na mě. Rád ji pak zaplatím. Tak jsme dohodnuti. Kdyžý nemáte peníze na rozhazování tak vlastně budete rád. Blbost jako placení daní.. A z čeho budou budovat obce komunikace, kanalizaci atp. Napište katastr a číslo nemovitosti. Jsem rád, že jste velkorysý. Děkuji.

   • Blbosti? Daň z převodu nemovitosti je nemorální. Ale daň z nemovitosti má své opotstatnění a myslí, že je ještě malá za to, jaké služby za ni od obcí dostáváte. Jak by se vám líbilo bydlet například uprostřed polí na samotě, s příjezdem po polní cestě, na které byste párkrát do roka vlastnoručně štěrkem zasypávala díry a udržovala tak její sjízdnost. Při cestě do nejbližšího obchodu byste si svítila baterkou. Jednou za čtrnáct dní byste táhla popelnici k nejbližší silnici. V zimě vlastní sněhovou frézou odstraňovala napadaný sníh…. A za to byste nemusela platit pár stokorun ročně obci.

    • Přesné popsaná situace na mé chatě, za kterou platím skoro dva tisíce ročně na dani z nemovitosti. Pořád jsem nevěděl proč to platím a teď už to díky vám vím.

 12. Ano, souhlasím se všemi, je to nehorázné, a každoročně mně to rozčílí. Taky jsme stavěli, a každou cihlu, již zdaněnou u výrobce, jsme zase koupili s daní u prodejce, a tak dokola se vším, co bylo potřeba. Nejlepší je žít a živit se na úkor státu, nic nemít, tím pádem mít bydlení zase od státu, ať si sám stát za sebe zaplatí daně. Je to zlodějna zlodějská. Než by stát podpořil snahu, tak napaří daně. Jsem také pro zrušení této daně.

  • Bydlím ve Švýcarsku a je to normální platit dan.Bydlite ve svém baráku a musíte zaplatit dan jako když ho pronajimate,ale když něco tam opravujete,tak náklady si odectete z daně.

  • Ještě bych to vylepšil. Rozhodně bych zrušil stát, protože to je největší zloděj. Možná by stačilo skončit s tímhle režimem a vrátit se zpět k myšlenkám Josefa II.

   • Mařeno, Mařeno, ty jsi ustrnula, to byly ještě desátky. A ještě robota. Jaký systém byste navrhoval. Konstituci, císařství, prvobytně pospolnou společnost. Teda to je výmysl – chtěl jsem napsat blábol, ale hrdinně jsem se ovládl.

 13. Každý má možnost platit daň z nemovitostí pomocí SIPa, že to lidé nevyužívají je druhá věc.
  Vláda upozorňuje, že případné zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by bylo v rozporu s doporučením Evropské komise, která opětovně upozorňuje na nízké zdanění majetku v České republice. Evropská komice a OECD tento typ daní podporují, zejména proto, že jsou méně ovlivňovány ekonomickým rozhodováním subjektů a jejich výnos je stabilní.
  http://www.psp.cz/eknih/2013ps/stenprot/031schuz/s031235.htm

 14. Zrušila bych nejen tuto daň, ale i mnoho dalších zbytečných daní a poplatků…….co takhle např. dálniční poplatek (za ty prostáté kolony)??? Když jsem nedávno slyšela o tom, že stát chce zpoplatnit používání soc. sítí, neboť státní kasičce došly peníze a nev už kde brát, tak mě omývali 🙁 Hlavně, že přispíváme „potřebným (rozuměj nemakačenko)“ a neziskovkám……..

 15. Tak argument zdanovaných peněz je nesmysl . Peníze se v ekonomice stále zdanují dokola . Podnikatel za zboží dostane peníze a je zdaněn. Zaplatí peníze zaměstnanci a ty jsou zdaněny . Pak zaměstnanec si něco koupí a zase je to zdaněno . Rozlišil bych daně na spotřební jednorázové(dan z převodu nemovitosti nebo DPH) a pak opakované (obecní dan z nemovitosti nebo silniční dan) . Zatímco spotřební daně zdražují a zvyšují nedostupnost , tak opakované daně spíše zabranují hromadit zboží u jedné skupiny.
  Třeba ty daně z nemovitostí jsou za velkou louží hlavním příjmem obcí . Je to ale jinak nastaveno a je tam procentuelní dan z hodnoty (max.3%) . Obec tak pokud chce zvednout příjem , tak musí bud zvednout sazbu (politická sebevražda) nebo se snažit rozvíjet obec (podporovat výstavbu) . Logicky by tak nedošlo k tomu co se stalo v Praze , kde chybí desetitisíce bytu , ale bylo by nasekáno mraky prázdných stavebních míst , aby lidé mohly stavět . Z toho majetku pak logicky má obec budoucí daně a příjem . Naopak tím , že obce mají své daně tak státy mající v kompetenci dan z obratu a dan z převodu je mohou mít nízké a tedy levně postavíte nebo koupíte . Zbývající daně jsou pak v kompetenci unie. Tato samostatnost tak zaručuje nezávislost samosprávě na centru a zároven zajištuje že určité daně nejsou upřednostnovány nebo potlačovány. Ve volbách jak do samosprávy tak státních se tak vždy bojuje o nízké nebo vysoké zdanění a poskytování služeb. Nedávno jsem někde četl , že pruměrně vydělávajíci americká rodina (40 až 60tis. dolaru ročně) si pořizuje bydlení za cca 100 až 150 tis dolaru . Hypotéky tvoří cca 17% z příjmu a pruměrná velikost obydlí je přes 220m2 . Někdo má více , někdo méně to je pouze statistika.
  U nás je spíše feudální centralistický model , kdy centrum vybírá a určuje daně. Upřednostněny jsou zdražující daně (spotřební) . Je tak potlačena spotřeba a rust ekonomiky musí být tažen exportem.
  Centrum pak rozděluje peníze obcím a krajum . Ty nemají duvod zvyšovat majetek lidí , ale spíše upřednostnují dotace na majetek obce. Staví se tak chodníčky , na náměstí máme velkoformátovou žulovou dlažbu , nerez zábradlí atd. Na novou výstavbu dává obec 0,3% ze svého rozpočtu (sídliště už bylo vykoupeno a nachystáno za komanču) . Jako správný hospodář prodává parcely obálkovou metodou nejvyšší nabídce (vždy pár parcel a jsou hned vykoupeny) . V současnosti stojí parcela přes 10 ročních platu . Což pro mladé rodiny moc není a tak pokud se nechcou mačkat v 2+1 co stojí také těch 10 ročních platu tak opouštějí město a hledají štěstí jinde. Za posledních 30 let ubylo ve městě 5 tis obyvatel . Ale město má na učtech stamiliony jako správný hospodář.
  Za posledních cca 15 let vzrostly ceny nemovitostí asi dvojnásob . Některé jsou prázdné desítky let , ale nikdo je neprodává ani nepronajímá . Jak se u nás říká majetek se neprodává.
  Naproti tomu za mořem nemá smysl hromadit majetky pokud nepřináší zisk . Daně pusobí jako záporné uroky. Lidé proto raději investují do podnikání nebo na burze. V evropě naopak burzy moc populární nejsou a tak je ekonomika financována přes banky . Někde jsem četl , že američané mají dlouhodbě dvojnásobný hospodářský rust než evropa.
  Když se tedy podívám na obecní dan z nemovitosti , tak ta by postihla hodně lidi co mají majetek a nevyužívají jej . Jako třeba mě . Mám tři nemovitosti . Jednu jsem koupil , jednu postavil , jednu zdědil . Nemám duvod nic prodávat , ani pronajímat. Postihla by také asi hodně církve nebo velké majitele – babiše. Logicky tedy rozhodně nebude zavedena .
  V současné podobě nemá význam a stojí více stojí než se na ní vybere. Měla by se tedy zrušit.

  • Daň z nemovitostí se platí v celém světě, jedna z nejvyšších je v USA – dokonce US občané, vlastnící nemovitost kdekoli na světě, pokud platí nižší daň z nemovitostí v zemi, kde je, MUSÍ doplácet US berňáku ROZDÍL!!!!. Daň z nemovitostí je spravedlivá, protože každý si může vybrat, jak velký dům, byt, pozemky apod. bude vlastnit a tím pádem jak vysoké daně bude platit. Dokonce má i stimulační charakter, protože u pozemků určených k zastavění, pokud nejsou v přiměřené lhůtě zastavěny, se daň zvyšuje. Otázkou zdanění nemovitostí není to, zda jí zrušit či ne – to by byl naprostý nesmysl, daň zůstat musí. Otázkou spíše je, zda nezavést určitou progresi zohledňující potřeby člověka – určitou formu „daně z luxusu“. Čtyřčlenná rodina např. potřebuje byt nebo dům do 120-150 metrů čtverečních užitné plochy. Tam by měla být daň nízká. Ale pokud si někdo pořídí zámek o tisících metrech čtverečních, měl by za rozdíl plochy oproti ploše potřebné k bydlení a další ploše zaplatit významným navýšením daně z nemovitostí (na několikanásobek) – a podobně postupovat u pozemků neužívaných k zemědělské výrobě. Poněkud složitější by to bylo u výrobních areálů, ale i tam by se jistě řešení našlo.

  • Většina nemovitostí nebyla „ukradena nájemnickou regulovanou chátrou“, ale politiky KraDU-ČSL, ODS, ODA a zčásti i ČSSD, kteří si za náš národní majetek zajišťovaly sponzory a také tím podplácely voliče.

  • Naprostý souhlas, Pevy.
   Kdyby to individuum Parabellum mělo možnost privatizovat byt, jistě by se takto neprojevovalo.
   Navíc se za svůj závistivý názor stydí, neboť zvrací pod nicneříkající identitou.

 16. … kdysi jsem napsal …

  Už jen ten název „Daňové přiznání“ mě děsí.

  „Občane, příznej se!“, řve představitel státu na pána ve středních letech, třesouce s ním, jak s hrušní. „Že tys loni vydělal peníze a nechceš nám je odevzdat?! Tvé peníze jsou naše, ty šmejde! Naval půlku, nebo radši víc!“

  Ukázka okradení ze strany státu:

  Superhrubá mzda = 26 800 kč * 12 = 321 600 kč ročně
  Čistá mzda 15 850 kč * 12 = 190 200 kč ročně
  … Rozdíl jde rovnou do kapsy státu …
  Čistí mzda je pak podruhé zdaněna při utrácení a to odhadem v průměru 20% (jídlo méně, alkohol a benzín více)
  Čistá mzda tedy klesne o dalších 38 040 kč a občanovi zbyde 152 160 kč.

  Porovnáním nejvyšší a nejnižsí částky dojdeme ke zdanění 53% (přes 150tis ročně). Tedy více, než polovina všeho, co vyděláme, připadne ihned státu. Dalších 10-20% doplatíme zpětně, čili celkově bych se nebál odhadnou zdanění na 60-75%, protože …

  Ze zdaněných peněz pak platíme další daně. Například dálniční známky, STK + Emise, kolky na úřadech, stavební povolení, daně z převodu, daně z prodeje, silniční daň, darovací daň, každoročné opakovná daň z nemovitosti, atd. Je jich nespočet a za daň považuji každý povinný poplatek směrem ke státu. Zajímavá je třeba daň z nabytí. Ta se platí, když si koupíte starší rodinný dům a není problém za ni zaplatit 250tis kč. Takhle stát podporuje mladé rodiny. Velký hounou, velebnosti – okrádá nás, kde to jen jde.

  „A kdo se nepřizná a nezaplatí, tomu zničíme život! Na nás si nikdo nebude vyskakovat. My jsme stát, ty jsi nula!!“ … představitel státu u proslovu dupe jako malé dítě, prská kolem sebe a z koutku úst mu visí slina. Pozorovatel v jeho horlivém projevu snadno spatří stejnou vervu, s jakou předkládal davům své myšlenky jistý Adolf někdy kolem roku 1940.

  … No a když takhle někdo pracuje 40let, tak nuceně odevzdá státu téměř 7 milionů korun. Kdybych si z toho mohl 5 milionů nechat pro chod své domácnosti a rodiny, nepotřeboval bych žádnou podporu, mohl bych mít byt, nemusel bych platit nájem, mohl bych dětem zaplatil lepší školy, obědy, mohl bych si uspořit na důchod atd atd.

  Tímhle vykořišťováním bere stát náš osud do vlastních rukou a chce rozhodovat, kdo se bude mít dobře a kdo hůře.

  Kdybych někdy byl absolutistickým monarchou ČR, tak první, co zruším, bude celý přebubřelý daňový systém a zavedu jednotnou daň 25% a jiné platby směrem ke státu nebudou existovat.

  Budete mě volit? Když se plán osvědčí a policie a spol budou fungovat správně, můžeme dále daně snížit a každý si zaplatí jen to, co potřebuje.

  Chcete poslat dítě do školy? Přispějte si, daně jsme vám nesebrali, je tedy na vás, za co peníze utratíte a na školné hravě budete mít. Nechcete se pojistit pro případ nemoci? Nemusíte. Peníze jsou vaše. Pokud si ale zlomíte nohu, bude platba na vás. To mi přijde fér a tak to má být. Každému jen to, co sám chce.

  Chcete v obci opravit silnice? Dohodněte se a každý si přispějte. Máte na to, peněz máte haldu. V obci jsou stovky až tisíce lidí a když každý dá trochu, budou silnice jako víno.

  • Víte, já bych i takto vysoké zdanění skousl, kdyby ovšem stát za to odváděl občanovi nějakou službu.
   Nebo aspoň neotravoval život nesmyslnými nařízeními-mnohdy až šikanou.
   Opravdu jsem ze všech těch buzeračních předpisů a nařízení naprosto bez chuti do života-naposledy např. vnucování nedokonalých-a v podstatě silně neekologických-elektromobilů apod.
   Jsem celoživotní zaměstnanec, představa toho všeho papírování a ještě větší buzerace ze strany státu a jeho úřadů ve mě všechny chutě na podnikání naprosto zabily.
   A není to jen o výmyslech slavné EU, není tajemství že naše vlády (zas tak moc se neliší vlády ČSSD, ODS, ANO) se snaží být papežštější než papež a spoustu nařízení zavádí i bez diktátu EU.
   Bohužel na západ od nás to o moc lepší není, kapitalismus se vyčerpal a demokracie moc nefunguje.
   Častěji a častěji uvažuji o vystěhování se do nějaké divočiny, do zaostalé rumunské vesnice apod., ale to jsou spíš takové zoufalé výkřiky člověka zklamaného společenským vývojem (nejen) ve vlastní zemi.

  • Proč pořád motáte superhrubou mzdu? Z té se daň nepočítá 🙂 Navíc vám chybí slevy na dani apod. Já to chápu, to by ty čísla vypadaly jinak. Ne že bych náš zlodějský systém obhajoval, ale když už na někoho kydáte špínu, měl byste sám být čistý 😉

   • Superhruba mzda je dan sama o sobe. Zamestnanec o tehle mzde vubec nevi, vi jen jakou ma hrubou mzdu. A rozdil mezi temahle 2 cislama zamestnavatel odevzdava statu. Superhruba mzda je celkovy naklad na daneho zamestnance a ten musi zamestnavateli prave tolik penez vydelat, aby mohl dostat cistou mzdu. Nemam pocit, ze bych timto vyrokem mel spinu na vlastnim prahu, ci jak jste to naznacil. A danove slevy, podpory a ulevy tu jsou jen proto, ze jsme hodne zdaneni. Aby ti chudsi meli pocit, ze jim stat neco dava a on jim pritom jen min bere.. Tak se ziskavaji volici.

    Ale jsem otevren diskusi, muzete mi vse zkusit vyvratit, pokud mate chut..

 17. Za vlastnictví nemovitosti se musí platit. A to třeba proto, že stát majiteli nemovitosti zajišťuje řadu služeb. Například silniční síť, právní prostředí, ochranu před kriminálníky, kvalitní životní prostředí.

  • Pane Vacku, on toho ten stát právě moc nezajišťuje a to nejen vlastníkům nemovitostí.
   Silniční síť je v zoufalém stavu, o výstavbě nových dálnic či městských obchvatů ani nemluvě.
   Právní prostředí je na úrovni téměř afrických či balkánských zemí, vymahatelnost práva obtížná. Máme takové množství zákonů že se v tom ani soudci nevyznají. Namísto důsledného vymáhání dodržování již platných zákonů se neustále vymýšlejí nové a nové.
   Ochrana před kriminálníky dost vázne, leckterý zločinec má větší právní ochranu než jeho oběť.
   Kvalita životního prostředí se sice prý po r. 89 dost zlepšila, ale nyní se za „ochranu ž. p.“ maskuje kdejaký výmysl úředníka či politika-vnucuje se nám elektrifikace aut, přitom mají jen přesunutý výfuk zplodin do uhelných elektráren, těžba lithia na akumulátory velmi zatěžuje živ. prostř.-a to nemluvím o likvidaci vysloužilých akumulátorů a nedostatečnosti nabíjecí sítě.
   Oligarchové, vesměs politici nebo jejich kamarádíčci dokáží protlačit nesystémové opatření poškozující přírodu i hospodářství-viz řepka olejka (Babiš), nebo zajistit výjimku z přísných předpisů pro zastaralou, silně neekologickou uhelnou elektrárnu (Chvaletice).
   OTEVŘETE OČI, PANE RICHARDE VACKU !!!

 18. řeči o tom jak jsou to nespravedlivé daně jsou usměvné . Peníze se v ekonomice točí a stále jsou zdanovány . Jsou daně zdražující(dan z převodu , DPH) a daně opakující se(obecní dan z nemovitostí) . To je dan , která zamezuje hromadění nemovitostí pokud z nich není zisk.
  Třeba v americe jsou tyto daně hlavním příjmem obcí. Na druhou stranu pruměrná velikost obydlí je tam 220m2 a hypotéka na bydlení jsem někde četl je pruměrně 17% z příjmu.
  Ono totiž drahé nemovitosti neznamenají , že jsou lidé bohatší , ale spíše že si za svou mzdu méně pořídí. A jak jsem tam četl v článku na stejný počet lidí mají třetinový množství bezdomovcu.
  Paradoxně tak kdyby stejný systém daní byl u nás tak Praha má nasekáno plno prázdných parcel na výstavbu , protože to jsou budoucí příjmy s daní . Druhá možnost zvýšení příjmu a to totiž zvyšovat sazbu je politická sebevražda.

 19. Samozřejmě, zrušit, argumentovat tím, že když je tedy jako nízká a nevyplatí se a proto by se měla zvýšit, je debilismus. Ani argumentace, že v jiných zemích je vysoká. A co jako má být. nejsme v jiné zemi a že EU něco doporučuje, kromě jiného, přijmout imigranty a platit je. Tak takové rady si mohou nechat. Stát může obcím ty peníze dávat z jiných nehorázně zdaněných věcí a ušetřit na úředních škůdcích, kteří chybí třeba ve výrobě, jež je nositelem peněz. Úřady vesměs jen škodí, čím víc úřadů tím hůře.

 20. Abych měl kde bydlet, použil jsem našetřené peníze a vzal si půjčku. Máme tedy byt a přijde mi nemorální a doslova je to svinˇárna, že po mě někdo chce, abych proto, že ten byt vlastním a těžce jsem získal mu platil. To je tak strašná absurdita! Na pozvracení.

 21. Pozor, už Špidla chtěl naopak daň z nemovitosti upravit (přímo to prohlásil v televisi) na jedno až tři procenta z tržní ceny nemovitosti (vypočítej si sám!!!)…

 22. daň z nemovitosti je naopak pochopitelná a akceptovatelná. Proč? Protože tím přispíváte na provoz okolí – údržbu chodníku, silnice, městské policie atp.
  Naopak daň z převodu nemovitosti mi přijde jako největší zlodějina našeho státu. Nechápu, proč bych měl platit daň z již zdaněné věci. Zejména pokud ten prodej není za účelem zisku, ale plnění potřeby bydlení.

 23. Daň z nemovitostí je jediná daň která jde přímo obci její sazba je jasně daná a nepodléhá žádným vyjímkám a osvobozením a jako taková je jediným zaručeným příjmem obce ! Pokud by obec přišla o tento zdroj příjmů zbylo by jí pouze nějaké procento daně z příjmu obyvatel a výpadek by musela nahradit zvýšením a vypsáním nových obecních poplatků. Anebo by stát musel tento výpadek nahradit obcím ze státního rozpočtu a pak by ty prostředky chyběly zase někde jinde ! To znamená že by ze zrušení této daně měli prospěch jen bohatí vlastníci a developerské firmy protože skoro vždy sídlí jinde než mají nemovitosti ! A přesto využívají místní infrastrukturu(komunikace,vodovod, odvoz odpadu,práci OU,…….).

  • Tak tato dan je u nás naprosto marginální .Kdyby se zrušila nic by se nestalo . Z nepřímých daní posílá stát obcím velké peníze. Jenom u našeho města to dělá na běžnou rodinu (4 osoby) cca 60 tis. ročně.

  • Muj komentař čeka na schvaleni ?jste na obědě ?A kdo to schvaluje ?Jsem danovy poplatnik ,chci to vědět ? je to v Ustavě

 24. Stát je kdo, co? To jsme MY všichni. Mně se též taková daň nelíbí, ta nemovitost se udržuje, to něco stojí. Co mi na to „stát“ dá? Pak by bylo logičtější aby ta půda byla „státní“ a ten mi ji za poplatek propůjčil. Nebo omezit za co, do jaké rozlohy se daň neplatí, o stavbách k bydlení, nejde-li o výdělečnou činnost. Ostatně, komunisté to měli rozdělené do tříd dle kvality, od jisté třídy (snad 24?) se daň neplatila. Zazvonilo se klíči a platím, za stejnou jílovitost.

 25. Ona je tak trochu chyba označit daň z nemovitosti jako daň. Je to jediná daň, která míří v plné výši do rozpočtu příslušného města či obce. Jde tedy spíše o platbu, chcete-li poplatek, za servis města vůči vlastníkovi nemovitosti, jako je údržba komunikací, veřejné osvětlení, zimní údržba, školky, školy, atd. S existencí nemovitosti jsou tyto služby přímo spjaty, proto ta platba. Asi nejvíce nesmyslná je daň z nabytí (dříve převodu) nemovitosti, která skutečně nemá žádnou protiváhu. Pokud jde o výši daně z nemovitostí, je na zvážení každého města a obce, jak velký servis poskytuje a kolik k tomu potřebuje prostředků.

 26. Autor se mýlí ve své snaze vylít s vaničkou i dítě zrušením DzNV. Nemovitý majetek je tím, co nelze na rozdíl od movitého majetku a peněz zvláště jakkoli skrývat. Na něm je zcela zřejmé, kdo si odléval z cizího a kdo má nemovitosti odpovídající své nezbytné spotřebě a nezbytné lidské důstojnosti. Majetek nad 5 mil. Kč je třeba zdanit naopak více a současně osvobodit majetek pod 5 mil. Kč, resp. pod technicky stanovený ekvivalent (norma pro bydlení). Zdaňovat podnikatelské stavby je na rozdíl od podnikatelských stavebních pozemků čirý nesmysl, podniky by se tak obešly bez zbytečné státní a evropské podpory.

 27. Kromě významného rozpočtového určení DzNV je tu ještě křížová kontrola zdanění příjmů: Pokud byly příjmy nižší s ohledem na budování stavby (daňově uznatelné výdaje), na nové či rekonstruované stavbě je to hned vidět. DzNN je vskutku pravý skvost, kdy restringuje toho, kdo zaplatil, nikoli toho, kdo prodejem vydělal. Klasická kolize s daňovým principem platební schopnosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB