Daně 2019: Jak nás stát „zkasíruje“ letos?

Jak to bude letos s daněmi? Přestože z roku 2019 jsme už umazali nejen první minuty a hodiny, ale i dny, stoprocentně jisto nemá nikdo: Některá nová opatření totiž nezačala platit hned, protože jsou součástí daňového balíčku, který Sněmovna schválila těsně před Vánoci a musí jej ještě projednat Senát a podepsat prezident.
Ilustrační foto: Pixabay

Pojďme si tedy zopakovat, co nás, daňové poplatníky, opravdu čeká a nemine. Nic si nenamlouvejme: stát musí být z něčeho živ a od nikoho jiného než od nás na to peníze nezíská. Přesto lze některé změny vnímat jako pozitivní.

Bez ohledu na to, zda jsme zaměstnanci či osoby samostatně výdělečně činné, tedy OSVČ, nebo důchodci, rodiče nebo bezdětní, můžeme s nadějí vzhlížet třeba k možným dopadům přesunutí jízdenek na „veřejnou pozemní dopravu“ do nejnižší sazby daně z přidané hodnoty. Snížení DPH z 15 na 10 % platí od ledna, teoreticky by mohlo přinést i levnější jízdné. České dráhy ovšem už v listopadu, s novými jízdními řády, naznačily, jak to nejspíš bude doopravdy: zdražily.

PSALI JSME:
Reklamou proti bídným službám. Jsme tu pro vás. České dráhy – národní dopravce

„Necigarety“ už s daní

Takzvané zahřívané tabákové výrobky začnou zřejmě od dubna podléhat spotřební dani stejně jako dosud běžný tabák. Daň – a s tím související povinné označení nálepkou – začne platit zřejmě od dubna, Sazba daně bude shodná s jemně řezaným tabákem nebo ostatním tabákem ke kouření, tedy 2,236 Kč na gram tabáku. Protože si výrobci nehoráznými cenami za dosud nezdaněné „necigarety“ vytvořili dostatečný manévrovací prostor, na jaře by nemuseli alespoň zdražovat.

Další změny typu „padni komu padni“ zřejmě přijdou až od roku 2020. Jde zejména o třetí a čtvrtou fázi elektronické evidence tržeb, s nimiž má přijít snížení DPH na stravovací služby včetně čepovaného piva, drobné opravy, kadeřnické či úklidové služby nebo vodné a stočné. Jiná – už schválená – novela pak počítá se snížením DPH na dodávky tepla.

PSALI JSME:
Popularita elektronických cigaret rapidně roste. Tabákové společnosti si vychovávají novou generaci kuřáků

Zaměstnanci, nejásejte!

V nedohlednu je zatím zrušení superhrubé mzdy, které toužebně vyhlížejí dlouhodobě státem oškubávaní zaměstnanci. Ti ostatně vůbec nemají důvod nad daňovými změnami „vzor 2019“ jásat. Pokud tedy nepracují na takzvanou dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Limit hrubého příjmu, do kterého se z ní neplatí sociální a zdravotní pojištění, se od roku 2019 zvyšuje z 2499 na 2999 korun. To ušetří náklady nejen pracovníkovi, ale i zaměstnavateli – může mu zvýšit odměnu, aniž za něj musí odvádět pojistné. O slovíčka přitom nejde, nemusíme si nalhávat, že „pojistné“ v tomto případě není nic jiného než další forma zdanění. Limit se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť, takže v součtu lze na pojistném „ušetřit“ vyšší částku.

Dosavadní limit pro daně – 2500 korun – se ale hned od 1. ledna nemění. Nadále tedy platí, že jen do této částky může firma odvádět srážkovou daň místo klasické zálohové. Sjednocení limitů na odvody a daň sice rovněž předpokládá novela, kterou poslanci schválili těsně před koncem roku, ale tu ještě musí projednat senátoři, a nedotkne se tak příjmů z DPČ za první měsíce roku 2019.

PSALI JSME:
Zaměstnancům s nízkými příjmy rostou mzdy rychleji

Živnostníci si počkají

Živnostníci čili OSVČ dlouho napjatě čekali, jak to dopadne s posunem příjmové hranice pro uplatnění výdajových paušálů z jednoho na dva miliony korun ročně. Poslanci jej ve zmíněném daňovém balíčku před Vánoci schválili, platit ale také začne až když (a jestli) projde Senátem a prezidentskou kanceláří.

Vyšší limit tedy půjde využít až pro daňové přiznání za rok 2019, které se bude podávat v roce 2020. Za rok 2018 bude možné využít paušály ve výši 80, 60, 40 nebo 30 procent pro jednotlivé skupiny jen pro příjmy nepřesahující milion korun.

PSALI JSME:
Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

Nejbohatší senioři ušetří

A ještě něco pro seniory: Zvyšuje se hranice pro osvobození pravidelně vypláceného důchodu od daně z příjmů fyzických osob. Ta se odvíjí od výše minimální mzdy, která od ledna 2019 vzrostla na 13 350 korun měsíčně nebo 79,80 Kč za hodinu.

Za rok 2018 činila tato hranice v součtu 439 200 Kč, za rok 2019 to bude 480 600 Kč. To ovšem předpokládá pobírat důchod ve výši cca 40 000 Kč měsíčně…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.